Pedro Sančess
Pedro Sančess
Foto: Andrea Comas/AP/SCANPIX/LETA

Spāņi balso par stabilitāti 0

Svētdien notikušajās Spānijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi premjerministra Pedro Sančesa centriski kreisā Sociālistu partija, taču varas saglabāšanai tai būs vajadzīgi koalīcijas partneri.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas
Sociālistus atbalstīja 29 procenti vēlētāju, viņiem iegūstot 123 mandātus 350 vietu parlamentā, kur viņiem iepriekš bija 85 deputāti.

Analītiķi atzīmē, ka Spānija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kur pēdējos gados sociālisti uzvarējuši vēlēšanās. Lai gan šīs bija jau trešās nacionālā parlamenta vēlēšanas četros gados, vēlētāju aktivitāte (76%) bija augstākā kopš 1996. gada.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nākotne ir uzvarējusi un pagātne zaudējusi,” Sančess paziņoja, uzrunājot savus atbalstītājus Sociālistu partijas mītnē Madrides centrā. “Mēs esam devuši vēstījumu pasaulei, ka varam pieveikt reakcionāras un autoritāras politikas aizstāvjus.” Savā uzrunā pēc uzvaras vēlēšanās Sančess atstāja durvis atvērtas koalīcijas sarunām: “Mēs esam gatavi sarokoties ar visiem politiskajiem spēkiem konstitūcijas ietvaros.”

Vēlēšanās otrā palika konservatīvā Tautas partija (PP), kas ieguva 66 mandātus. PP tās jaunā līdera Pablo Kasado vadībā zaudēja pusi balsu un mandātu, kas bija iegūti iepriekšējās vēlēšanās. Daļu atbalstītāju konservatīvajiem atņēma jaunizveidotā labējā partija “Vox”, ko parlamentā pārstāvēs 24 deputāti. “Vox” ir pirmā galēji labējā partija, kas ieguvusi pārstāvniecību nacionālajā parlamentā kopš 1982. gada.

Liberālā partija “Ciudadanos” (“Pilsoņi”) ieguva 57 mandātus un varētu piedalīties sarunās par valdības koalīcijas izveidošanu. Sociālistiem un liberāļiem apvienojot spēkus, viņiem parlamentā būtu vairākums – 180 vietas, taču liberāļu līderim Alberto Riveram tad būtu jāatsakās no priekšvēlēšanu solījuma nekad neatbalstīt sociālistu valdību. Jau pēc vēlēšanām Rivera izteicies, ka nesadarbosies ar sociālistiem un paliks opozīcijā. Šajās vēlēšanās ” Ciudadanos” spēja iegūt par trešdaļu vairāk balsu nekā 2016. gadā un gandrīz dubultot mandātu skaitu.

Kreisā partija “Podemos” un tās sabiedrotie ieguva 42 mandātus un arī tiek uzskatīta par varbūtēju koalīcijas partneri.

“Podemos” pārstāvji jau apliecinājuši gatavību piedalīties koalīcijas valdības veidošanā. Kopā ar mazajām reģionālajām partijām, tajā skaitā Basku zemes nacionālistiem, premjers Sančess varētu izveidot vairākuma valdību.

Eksperti atzīmē, ka viens no iemesliem, kāpēc premjerministrs Sančess izlēma rīkot ārkārtas vēlēšanas, bija paļāvība, ka ar kataloņu separātistu palīdzību viņa partija iegūs vairākumu parlamentā, taču kataloņi nebalsoja kopā ar sociālistiem par budžeta apstiprināšanu. Vēl nav skaidrs, vai vairākuma valdības izveidošanai Sančesam būs vajadzīgs arī Katalonijas neatkarību atbalstošo partiju atbalsts, kas parlamentā ieguva 22 vietas un kuru prasības varētu sarežģīt koalīcijas partneru sarunas.

Spānijas vēlēšanu komisija no Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstiem svītrojusi bijušo Katalonijas premjerministru Karlesu Pudždemonu, kurš grasījās startēt kā saraksta “Kopā par Kataloniju” pirmais numurs. Katalonijas ekspremjers, vairoties no Spānijas varas iestādēm, dzīvo trimdā Beļģijā.

Maijā Spānijā notiks vēl virkne balsojumu vietējās, reģionālajās un Eiroparlamenta vēlēšanās, un politiskās partijas negrib atklāt visas kārtis līdz vēlēšanu sezonas beigām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.