Šorīt sasaukta Saeimas ārkārtas sēde. Vai izdosies atlikt jaunās nodokļu sistēmas ieviešanu? 17
Šodien plkst.10 sasaukta Saeimas ārkārtas sēde, lai tajā lemtu par obligāto sociālo iemaksu sistēmas ieviešanas atlikšanu.
Pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas iniciatīvas tika savākti 34 parlamenta deputātu paraksti, pieprasot sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai lemtu par obligāto sociālo iemaksu sistēmas ieviešanas atlikšanu.
Kā informēja ZZS preses sekretāre Dace Kārkliņa, šobrīd paredzēts, ka sistēma stāsies spēkā jau šonedēļ jeb no 1.jūlija.
ZZS Saeimas frakcijas deputāts Viktors Valainis akcentēja, ka jau vairākkārt viņš un kolēģi rosinājuši Saeimu lemt par grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, tomēr šie priekšlikumi nav guvuši parlamenta vairākuma atbalstu.
“Nav normāli, ka krīzes laikā mazajam biznesam tiek uzlikts milzīgs administratīvs nodokļu slogs, kas vēl vairāk cilvēkus iedzīs ēnu ekonomikā. Izmaiņas sociālo iemaksu sistēmā skars vismaz 240 000 Latvijas darbspējīgo iedzīvotāju, radot ne tikai jaunas neskaidrības par nodokļu nomaksas jautājumiem, bet arī liedzot mazajam biznesam attīstīties,” pauda Valainis.
ZZS Saeimas frakcijas deputāti rosina atlikt obligātās sociālo iemaksu sistēmas ieviešanu par trīs gadiem, lai šajā laikā būtu iespējams izveidot adekvātu un mazajam biznesam atbilstošu sociālā nodokļa nomaksas regulējumu.
Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, 53 uzņēmēju organizācijas un nozaru asociācijas ir atklātā vēstulē Saeimas deputātiem prasījuši atlikt minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu sistēmas ieviešanu līdz brīdim, kad ekonomika būs atkopusies no Covid-19 krīzes ierobežojumiem, vienlaikus šajā laikā dodot iespēju labot konstatētos “sistēmas brāķus”, informēja politiskais spēks.
Kā ziņots, likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” no 1.jūlija paredzētās minimālās iemaksas ir obligāts maksājums, ko par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša algas.
Ja persona ir nodarbināta pie vairākiem darba devējiem vai arī vienlaikus ir darba ņēmējs un pašnodarbinātais, tad ienākumus summēs, lai noteiktu, vai tie sasniedz minimālo obligāto iemaksu objektu.
Savukārt, ja darba ņēmējam vai darba ņēmējam, kurš vienlaikus ir pašnodarbinātais, summētais obligāto iemaksu objekts ceturksnī ir mazāks par 1500 eiro, obligātās iemaksas no saviem līdzekļiem piemaksās darba devējs.