Sorgo – jaunums latviešu virtuvē: plus divu debešķīgu ēdienu receptes 0
Lai arī sorgo Latvijā vēl nav iemantojis tik lielu atpazīstamību kā kvinoja, bulgurs un citi graudaugi, tas jau vairākus tūkstošus gadu pazīstams Āfrikā un šobrīd ir kļuvis par vienu no piecām populārākajām graudaugu kultūrām pasaulē. Ir vērts dot iespēju šim produktam iekarot sirdi un gardi pagatavot.
Šis bezglutēna graudaugs, kas pēc izskata atgādina pērļu kuskusu vai prosu, ir ļoti vērtīgs veselības stiprināšanai, turklāt tam ir plašas izmantošanas iespējas, pateicoties tā neitrālajai garšai un irdenajai konsistencei: sorgo piemērots gan zupām, gan dažādiem salātiem, dārzeņu pildīšanai, sautējumiem, plācenīšiem un putrām. Interesanti – to var pat uzgrauzdēt līdzīgi kukurūzas graudiem un iegūt izmērā nelielākus popkorna (jeb “popsorgo”) graudus.
Lizete Puga, uztura speciāliste, uzsver: “Sorgo ir fantastisks graudaugs, kas ir labs ol-baltumvielu un salikto ogļhidrātu avots. Sorgo sastāvā nav glutēna, tamdēļ tas ir īpaši svarīgs papildinājums tiem, kas izvēlas bezglutēna produktus. Tā sastāvā plaši pārstāvēti ir arī B gru-pas vitamīni, magnijs, kālijs u.c. vērtīgi savienojumi kā antioksidanti, kas paralēli lielajām uz-turvielām dos spēku arī šūnu līmenī. 100 g sorgo satur 339 kcal, 11g olbaltumvielu, 74,6g ogļhidrātu, 7g šķiedrvielu, 3,3 g tauku, tostarp arī īpaši vērtīgās mono un poli nepiesātinātās taukskābes, kas ir būtiskas sirds un asinsvadu veselībai.”
Sorgo ražošana ir videi draudzīga – tas prasa mazāk barības vielu un daudz mazāk ūdens nekā salīdzināmām kultūrām, kas ļauj iegūt labu ražu pat sarežģītos apstākļos. Tā kā ūdens resursi kļūst arvien ierobežotāki un arvien pieaugošā pasaules populācija prasa lielāku produktivitāti no mazāk aramzemes, sorgo ir īstens nākotnes graudaugs, piemērots, lai apmierinātu gan tradicionālās lauksaimniecības, gan bioindustriālo procesu pieaugošās vajadzības.
“Pākšaugu un graudaugu lietošana uzturā ir ieteicama, jo mūsu platuma grādos cilvēki arvien par daudz ikdienas uzturā lieto gaļu. Tā vietā ieteiktu vairāk izmantot citus augstvērtīgus olbaltumvielu avotus, piemēram, pupiņas vai aunazirņus. Šie pārtikas produkti kopā ar sorgo nodrošinās ilgāku sāta sajūtu. Eļļas karsēšanas procesā veidojas transtaukskābes, ko pazīstam kā sliktās taukskābes, tādēļ ikdienā, lai uzlabotu savus ēst gatavošanas paradumus un tie būtu pēc iespējas veselīgāki, vajadzētu pievērst uzmanību arī pannai, kurā gatavojam maltītes. Iegādāties vēlams tās, kur nav nepieciešamas taukvielas vai ļoti nedaudz,” uz veselīgu dzīvesveidu mudina uztura speciāliste Linda Federa.
Lūk, divas receptes ar sorgo, kura sortimentā ir pārstāvēti divi veidi – sarkanais un baltais.
Dārzeņu zupa ar sorgo
Sastāvdaļas:
- 150 g Just Nature baltais sorgo
- 3 burkāni
- 1 paprika
- 2 selerijas kāti
- 400 g konservētu balto pupiņu
- 3 l dārzeņu buljona
- 2 ēdamkarotes garšvielu maisījums zupai
- sāls un pipari pēc garšas
Pagatavošana:
1. Katlā lej aptuveni 500 ml ūdens, uzvāra, pievieno sorgo un vāra 40 minūtes*.
2. Kamēr vārās sorgo, nomizo burkānus un sagriež mazākos gabalos, tāpat arī papriku un seleriju.
3. Katlā lej dārzeņu buljonu, pievieno burkānus un vāra 5 minūtes. Tad pievieno seleriju, papriku, noskalotu sorgo un vāra 10 minūtes. Pievieno noskalotas pupiņas un vāra vēl dažas minūtes.
4. Pasniedz zupu ar skābo krējumu, svaigiem zaļumiem un gardu maizes riku.
*Ja sorgo būs iepriekš izmērcēts, tas būs gatavs krietni ātrāk. Tāpat iespējams novārīt lielāku daudzumu sorgo un izmantot to vairākiem ēdieniem priekšdienām.
Sorgo ar dārzeņiem un plaučolu
Sastāvdaļas vienai porcijai:
- 140 g Just Nature sorgo
- 30 g šalotes sīpolu
- 70 g cukurzirņu
- 70 g sparģeļu
- 15 g olīveļļas
- 20 g sviesta
- 2 g sāls
Plaučolai:
- 1 ola
- 10 g etiķa
- ūdens
Pagatavošana:
1.Izmērcē sorgo aukstā ūdenī 4-8 stundas pirms vārīšanas.
2. Vāra sorgo uz lēnas uguns līdz gatavībai. Sāli pieber pirms vārīšanas beigām. Nokāš un atdzesē. Sagriež un apcep olīveļļā Šalotes sīpolus, tad cukurzirnīšus un sparģeļus.
3. Pievieno sorgo, sviestu un apcep.
4. Pagatavo plaučolu. Uzvāra katliņā ūdeni, pievieno etiķi, samaisa ar karoti, izslēdz uguni, pārsit olu un uzmanīgi, lēnām ieslidina to ūdens virpulī. Atstāj olu ūdenī uz 4 minūtēm, tad uzmanīgi izņem ar putu karoti un liek uz sorgo ar dārzeņiem. Dekorē ar zaļumiem.