Somu variants: efektīvāks, bet dārgāks 1
Siltināšanas materiālu tirgū piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs – katrai vajadzībai un kredītkartes ietilpībai. Putu poliuretāna izstrādājumu konkurencē pieaug arī interese par somu SPU paneļiem, kas atkal parādījušies Latvijā.
Sapnis, nevis materiāls!
Protams, uzputotā plastmasa arī Āfrikā, kā smejies, ir tikai poraina sintētika, un tomēr siltināšanas jomā aizjūras kaimiņu pieredze laikam nav apšaubāma. SPU paneļi, kas nav gluži tas pats, kas klasiskais putuplasts, Somijā pazīstami kopš 1977. gada, kad trim vīriem radās ideja un nauda, lai varētu to īstenot, proti, sāktu ražot alumīnija folijā ietērptu putu poliuretānu, kam tehniskie rādītāji sit pušu pārējo konkurentu parametrus. Vienāda biezuma slānī tas ir daudz efektīvāks par citiem siltināšanas materiāliem, piemēram, par cieto minerālvati – 1,7 reizes, par beramo, kam piemīt piemīt tieksme arī nosēsties, – vismaz divas reizes!
No šā fakta izriet secinājums, ka sienas vairs nav jāveido tik biezas, lai iegūtu vēlamo rezultātu. Pat tā sauktajās pasīvajās jeb energoefektīvajās ēkās, kur liek vismaz 450 mm minerālvates, pietiek ar 250 mm šā materiāla, un beigās uzrodas pat platības vai kubatūras ekonomija, piemēram, 150 m2 mājā varot papildus iegūt aptuveni 10 m2.
Materiāls ir universāls – dažādās versijās der gan ārpusē, gan iekšpusē no pamatiem līdz jumtam, tostarp plakanajiem, kam folijas vietā tad ir bitumena pārklājums (specifiskiem gadījumiem – arī audums, papīrs u.c.). Paneļi viegli un vienkārši stiprināmi ar skrūvēm vai pat naglām un ar hermētiķi starp ierievotajām malām, turklāt tie kalpo arī par tvaika un vēja barjeru, tātad nekādas plēves vairs nav vajadzīgas, piemēram, bēniņos jumtu siltinot. Tālākais pozitīvo īpašību uzskaitījums jau šķiet pretenciozs, un tomēr – augsta mehāniskā izturība (var likt visur, kur izmanto ekstrudētos putuplastus!), teicama ugunsdrošība (B klase, augstākā A klase ir minerālvatei, kamēr putuplastam – tikai F klase!) un laba mitrumdrošība (nepelē!) un tā joprojām. Visbeidzot kā punkts uz i – ekoloģija, turklāt visos iespējamos veidos, sākot no vēja enerģijas, ko izmanto ražošanā, un beidzot ar pārstrādi un utilizāciju (pēc 150 gadiem, kā apgalvo ražotāji!), kam pa vidu M1 emisijas klase pašam produktam, kas somu ieskatā nozīmē, ka kaitīgo izmešu tam nav!
SPU paneļi Latvijā esot manīti vēl pirms krīzes, taču nav iedzīvojušies niecīgā pieprasījuma dēļ. Pāris pēdējos gadus tos atkal sākusi izplatīt un popularizēt SIA “Jumti un Fasādes”, kuru vēl pērn pazina kā SIA “Niedru Jumti”. SPU atzara projektu vadītājs Reinis Neļķe stāsta, ka ar lieliem pārdošanas apjomiem vēl nevarot lepoties, tomēr “Rīgas Industriālā Parka” energoefektīvajai biroju ēkai pērn un Jūrmalas “Lido” un Dzintaru koncertzālei šogad jau bijuši nopietni pasūtījumi. Gadoties arī kāda privātmāja, ja projekta autors par somu materiālu ir informēts un prot saimnieku pārliecināt, ka sākotnējā dārdzība beigās ir visai nosacīta citu ietaupīto materiālu un tehnoloģisko operāciju dēļ. Piemēram, tieši individuālajiem būvētājiem telpu siltināšanai izdevīgi ir paneļi SPU Anselmi ar jau pielīmētu 9 mm ģipškartonu ārpusē. Tos skrūvē uzreiz pie sienas vai griestiem un pēc tam kā parasti – špaktelē, gruntē un krāso vai līmē tapetes! Pieejami lielās loksnēs 40 mm un 70 mm biezumā, cena – ap 20 eiro kvadrātmetrā. Ja tādas var atļauties, vairs nevajag domāt par membrānas, profila, rīģipša iegādi un uzstādīšanu, kas nepieciešama minerālvatei, un patiesībā šis ir ideālākais variants, siltinot dzīvokļa ārsienas no iekšpuses, kad platības zudumi ir neizbēgami. Šajā gadījumā tie ir minimāli, un arī par to vērts maksāt!
Par konkrētām cenām Reinis Neļķe runā izvairīgi, jo tās piemērojot katram projektam individuāli. Viņi paši apkalpo tikai lielākus pasūtījumus, bet nelielos apjomos un šaurā sortimentā prece pieejama, piemēram, “K-Rauta” veikalu tīklā, kur to var arī aptaustīt. Rīgā, Priedaines ielas lieltirgotavā, sanitārtehnikas nodaļas pārdevējs Aigars Ziediņš gan piedāvā tikai folijā tērptas 600 x 1200 mm loksnes 30 mm biezumā par 14,21 eiro gabalā un četrreiz lielākas (1200 x 2400 mm) un biezākas (50 mm) par 37 eiro gabalā (12,85 eiro kvadrātmetrā). Ja gribot ar rīģipša apdari – nekādu problēmu, var pasūtīt.
Šķiet, informācijas pārdomām pietiek, ar kalkulatoru pie baltas lapas kādu vakaru pavadot. Nekad jau nezini, kur vinnēsi un kur tomēr zaudēsi. Patērētājam tāds liktenis, jo tirgū viss jau ir sīki un smalki aprēķināts.