Somija kļuvusi par 31. NATO dalībvalsti

“Šī varbūt ir vienīgā lieta, par ko varam pateikties Putina kungam”- Somija kļuvusi par 31. NATO dalībvalsti 169

Somija otrdien oficiāli kļuvusi par 31.NATO dalībvalsti, noslēdzot iestāšanās procesu ar nepieciešamo dokumentu deponēšanu. Pēc dokumentu saņemšanas “mēs tagad varam pasludināt Somiju par Ziemeļatlantijas līguma 31.dalībvalsti,” paziņoja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kas pārstāv oficiālo alianses dibināšanas līguma teksta glabātājvalsti. Iestāšanās dokumentus Blinkenam Briselē iesniedza Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sacīja, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins vēlējies aizcirst NATO durvis, bet šodien pasaule redz, ka viņš kļūdījies un ka agresija un iebiedēšana nedarbojas. “Somijai tagad ir spēcīgākie draugi un sabiedrotie visā pasaulē,” norādīja Stoltenbergs.

Vēlāk pēcpusdienā Briselē pie NATO galvenās mītnes tiks pacelts Somijas valsts karogs. Saskaņā ar alfabētisko kārtību angļu valodā, tas atradīsies starp Igaunijas un Francijas karogiem.
CITI ŠOBRĪD LASA

Oficiālā Somijas uzņemšana NATO notika alianses dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmē, kuras galvenais mērķis ir apspriest Krievijas uzsākto karu pret Ukrainu. Taču divas dienas ilgā sanāksme sakrīt arī ar NATO dibināšanas 74.gadadienu.

Krievijas atkārtotais iebrukums Ukrainā pērn lika Somijai, kam ir 1300 kilometrus gara sauszemes robeža ar Krieviju, un tās kaimiņvalstij Zviedrijai atteikties no desmitgadēm uzturētās neitralitātes politikas.

Lai gan Zviedrija un Somija pieteikumus dalībai NATO iesniedza kopīgi pagājušā gada maijā, Zviedrijas pievienošanos aliansei joprojām kavē Turcijas un Ungārijas vilcināšanās ratificēt tās uzņemšanas protokolu.

Abas valstis novilcināja arī Somijas uzņemšanas protokola ratifikāciju, tomēr ratifikācijas procesa pabeigšana nepilna gada laikā ir ātrākais pievienošanās process NATO vēsturē.

Tikmēr Krievija paziņojusi, ka Somijas pievienošanās aliansei “pilnībā mainījusi situāciju Ziemeļeiropā” un ka tas neizbēgami ietekmēšot Maskavas un Helsinku attiecības.

Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Somijas iestāšanās NATO spiežot Krieviju veikt pretpasākumus.

No šodienas Krievijas sauszemes robeža ar NATO ir palielinājusies divas reizes, sasniedzot 2500 kilometrus.

Pievienošanās NATO nozīmē, ka uz Somiju attieksies NATO līguma piektais pants, kas nosaka, ka uzbrukums vienai alianses dalībvalstij tiek uztverts kā uzbrukums visai aliansei, un paredz kolektīvu aizsardzību. Tieši šī drošības garantija pamudināja Somiju pievienoties NATO, redzot Krievijas agresiju Ukrainā. “Šī ir lieliska diena Somijai, un es gribu teikt, ka tā ir svarīga diena NATO,” sacīja Somijas prezidents Sauli Nīniste.

NATO admirālis Robs Bauers ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka Somija vēl nav pieprasījusi NATO sabiedrotos izvietot karavīrus tās teritorijā.

Somijas iestāšanos NATO nedaudz aizēnojusi Zviedrijas palikšana ārpus alianses vismaz vēl uz kādu laiku. Abas valstis cerēja pievienoties NATO vienlaicīgi.

Zviedrija izpelnījās Ungārijas līdera Viktors Orbāna antipātijas, paužot bažas par likuma varas ievērošanu Ungārijā. Vēl vairāk Zviedrija sadusmojusi Turciju, atsakoties izdot personas, ko Ankara uzskata par saistītām ar 2016.gadā notikušo neveiksmīgo apvērsuma mēģinājumu un kurdu kaujiniekiem. Musulmaņu pasaules sašutumu izsauca arī janvārī Stokholmā notikusī demonstrācija, kurā tika sadedzināts Korāns.

NATO diplomāti cer, ka Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans kļūs pielaidīgāks, ja sekmīgi pārdzīvos nākamajā mēnesī gaidāmās vēlēšanas, un Zviedrija varēs iestāties NATO pirms alianses samita Viļņā jūlijā.

Stoltenbergs: Somijas pievienošanās NATO ir vēsturiska diena

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs otrdien gaidāmo Somijas pievienošanos aliansei cildināja kā vēsturisku dienu.

Reklāma
Reklāma

Līdz ar Somijas pievienošanos aliansei valsts kļūs “drošāka un NATO spēcīgāka”, pirms alianses ārlietu ministru sanāksmes sacīja Stoltenbergs.

Jaunas dalībvalsts uzņemšana ir pienācīgs veids, kā atzīmēt NATO dibināšanas 74.gadadienu, viņš piebilda.

Arī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens nodēvēja šo par vēsturisku dienu, piebilstot, ka NATO paplašināšanās notikusi Krievijas sāktā kara dēļ.

“Man ir kārdinājums teikt, ka šī varbūt ir vienīgā lieta, par ko varam pateikties Putina kungam, jo viņš atkal ir izraisījis kaut ko, ko viņš, kā pats apgalvo, vēlas novērst ar Krievijas agresiju,” sacīja Blinkens.

Somijas pievienošanās aliansei arī ir apliecinājums tam, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina centieni apturēt NATO paplašināšanos cietuši neveiksmi, savu jau agrāk pausto vērtējumu otrdien vēlreiz uzsvēra Stoltenbergs.

Noslēdzoties iestāšanas procedūrai, Somija šodien oficiāli kļūs par NATO 31. dalībvalsti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.