Somijā “izķer” vara maskas. Kādēļ tās kļuvušas tik populāras? 28
Gunta Paavola, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Visā Somijā daudzās aptiekās un interneta veikalos ir izbeigušās varu saturošas sejas maskas. Kas tās ir par maskām, kā tās darbojas, un kādēļ tās ir strauji kļuvušas populāras?
Vara sejauti sargā ne tikai apkārtējos no maskas valkātāja, bet arī pašu valkātāju no vīrusiem. Tos var izmantot atkārtoti tik ilgi, kamēr maskas audums netiek bojāts. Atšķirībā no auduma vai vienreiz lietojamajām maskām, kuras Somijā daži speciālisti iesaka mazgāt un izmantot atkārtoti, vara maskas sterilizēt nav nepieciešams: ražotājs apgalvo, ka brīvi izklāta maska pašsterilizējas četrās stundās.
Atkārtoti lietojamās vara maskas arī samazina atkritumu daudzumu, un to cena ilgstošā lietošanā ir maciņam draudzīgāka. Šobrīd viena maska aptiekās maksā ap 20 eiro, bet piecu masku komplekts – ap 80 eiro.
Laikraksta “Helsingin Sanomat” intervētais Tehnoloģiju pētniecības centra VTT pētnieks, profesors Ali Harlins stāsta, ka vara sejauti sniedz labāku aizsardzību nekā nu jau pierastās medicīniskās maskas, tomēr iesaka ļaut maskām atpūsties uz visu nakti.
Pētnieks paskaidro, ka tādiem metāliem kā varam un sudrabam ir baktērijas un vīrusus iznīcinošas vai deaktivējošas īpašības un ka varš sabojā koronavīrusa ārējo struktūru jeb no attēliem pazīstamā “vainaga” proteīnus. Vara maskām ir CE standarta atzīme IIR, kas nozīmē, ka maskas pamatmateriāls atbilst augstas kvalitātes ķirurģiskajām maskām uzstādītajām prasībām.
Savukārt Darba veselības institūta vecākā pētniece Erja Mekele Somijas nacionālajam ziņu dienestam YLE teic, ka, lai gan pētījumu par šādu masku iedarbību vēl nav daudz un tādēļ standarti vēl neeksistē, ir sagaidāms, ka aizsarglīdzekļi ar šādām īpašībām nākotnē būs viens no veidiem, kā ierobežot epidēmiju izplatīšanos.
Lavīnveida pieprasījuma pieaugumu pēc vara maskām Somijā šā gada janvārī izraisīja ziņas no Vācijas, kur valdības lēmums atļaut sabiedriskajā transportā un daudzās citās sabiedriskajās vietās lietot tikai FFP2 vai KN95 marķējuma medicīniskās maskas. Tas ir atstājis iespaidu arī uz somu uzvedību. Aptieku darbinieki ziņo, ka maskas visvairāk pērk 30–40 gadus veci, strādājoši somi.
Apdrošināšanas aģente Paula Voutilainena no Jiveskiles vara maskas – vienu darbā un otru citās ikdienas gaitās – lieto kopš janvāra vidus un stāsta, ka abas maskas vēl arvien ir perfektā stāvoklī un ka viņa to ietekmi uz dzīves kvalitāti vislabāk sajuta, kad viendien vara masku aizmirsa mājās un nācās lietot klasisko vienreizējo medicīnisko sejautu: “Seja niezēja, āda kļuva sausa un bija jāšķauda. Vara maska arī labāk pieguļ. Esmu vara masku fane!”
Arī Paulas bērni lieto vara maskas, un 13 gadus vecais dēls ar šo masku uz sejas spēj piedalīties pat badmintona treniņos. Situācijā, kad darbs no mājām nav iespējams, bet izvairīšanās no saslimšanas ar koronavīrusu ir augstā vietā prioritāšu sarakstā, vara maskas sniedz papildu drošības sajūtu, un tās reti kuram ir par daudz.