Somijā atbalsta privātos medijus 0
Somijas valdība ir apstiprinājusi 1,5 miljonu lielas subsīdijas grūtībās nonākušajai ziņu aģentūrai STT, ziņo Somijas raidorganizācija “YLE”.
Somijas valdības preses dienests paziņojis, ka šīs subsīdijas izmantojamas apgrozāmajiem līdzekļiem, lai nodrošinātu STT finanšu stabilitāti, lai ziņu aģentūra spētu sniegt savus pakalpojumus visu diennakti un lai tā spētu reorganizēties.
“Suomen Tietotoimisto” (somiski – Somijas ziņu aģentūra, saīsinājumā – STT) ir viena no vecākajām ziņu aģentūrām pasaulē (dibināta 1877. gadā), kura 2010. gadā iegādājās vecāko Somijas fotoaģentūru “Lehtikuva”. Tā ir vienīgā komerciālā ziņu aģentūra, kas aptver visu valsti un strādā visu diennakti. Bet ar katru gadu tā zaudē klientus un attiecīgi ienākumus, jo tās lielākais konkurents ir sabiedriskā raidorganizācija “Yle”, kas arī nodrošina nepārtrauktu ziņu plūsmu. Kopš 2013. gada “Yle” tiek finansēta no TV un radio nodokļa, ko Somijā dēvē par “Yle” nodokli. Tas ir noteikts 2,5% apmērā no iedzīvotāju gada ienākumiem, bet nedrīkst pārsniegt 163 eiro gadā no cilvēka. (Nepilngadīgajiem un pensionāriem ar ienākumiem zem 14 tūkstošiem eiro gadā nodoklis nav jāmaksā.) Pirms tam “Yle” finansēja ar licences maksu, kas faktiski ir tā pati televīzijas un radio abonēšanas maksa. Abonēšanas maksa ir novecojis sabiedriskā medija finansēšanas modelis, jo ir grūti prasīt, lai cilvēki to labprātīgi maksātu, un vēl grūtāk to izkontrolēt.
SST lielākais akcionārs “Sanoma Media”, kam pieder kontrolpakete – 75,42%, otrs lielākais īpašnieks ir laikrakstu izdevējs “Keskisuomalainen”, kam pieder 6%, un tad vēl vairāki mazāki, to skaitā minētā raidorganizācija “Yle” ar 1,7% līdzdalību. Akcionāri nespēj atbalstīt aģentūru, jo pati “Sanoma Media” paziņojusi par 80 darbavietu samazināšanu sakarā ar drukātās preses abonentu skaita kritumu un reklāmas ienākumu samazināšanos drukātajai presei. Šis skaitlis Latvijā jebkurai redakcijai nozīmētu visa štata atlaišanu, bet “Sanoma Media” nodarbina ap 1750 cilvēku.