Pragmatiskais Somijas hokejs turpina savu triumfa gājienu 0
Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Vairākus gadus nemainīga taktika un strikts spēles plāns, kurā uzsvars likts uz aizsardzību un pretuzbrukumiem, Somijas hokeja izlasei ļāva pašu mājās notiekošajā pasaules čempionātā tikt pie zelta medaļām. Finālā dramatiskā cīņā papildlaikā ar 4:3 uzvarēta Kanāda.
Abas vienības finālā tikās trešo reizi pēc kārtas, un šobrīd pārsvars ir somiem (2:1), turklāt viņi februārī no Pekinas pārveda arī olimpiskās zelta medaļas. Iespaidīga dominance, kuras atslēga ir 59 gadus vecais treneris Juka Jalonens. Viņa vadībā somi izcīnījuši trīs no saviem četriem pasaules čempionu tituliem (2011., 2019. un 2022.), pirmo 1995. gadā iegūstot zviedra Kurres Lindstrēma virsvadībā.
“Tas ir neticami – trīs mēnešos divas zelta medaļas. Savās mājās uzvarēt nav viegli, taču mums komandā nav vājā ķēdes posma. Mēs esam ļoti izturīga komanda, tāpēc šī uzvara tika godam nopelnīta,” laimīgs bija Jalonens.
Trīs no četriem vārtiem somi guva skaitliskajā vairākumā, arī papildlaika septītajā minūtē, kad “zelta ripu” kanādiešu vārtos raidīja Sakari Maninens. Tiesa, pasaules vicečempioni pēc spēles pamatoti var pelt spēles tiesnešus no Zviedrijas, jo vismaz viens viņu noraidījums bija kļūdains (soms pats sev iesita ar nūju pa seju), tobrīd kanādiešiem paliekot trijatā pret pieciem somiem.
Pēc čempionāta kļuvis zināms provizoriskais komandu sadalījums pa grupām nākamā gada turnīram. Rīgā jāspēlē Kanādai, ASV, Šveicei, Slovākijai, Latvijai, Norvēģijai, Kazahstānai un Slovēnijai. Latvijas Hokeja federācijas (LHF) ģenerālsekretārs Roberts Pļāvējs “Latvijas Avīzei” sacīja, ka ļoti iespējamas izmaiņas.
“Organizatori var samainīt vietām divas komandas. Mums ir vēlme veikt šādu maiņu, un pie tā strādāsim. Pagaidām publiski nevaru atklāt, ko vēlamies mainīt, jo ir daudz iesaistīto pušu, ar kurām vēl jāveic sarunas. Maiņas pamatā ir biznesa intereses, ne sportiskais princips, jo vairāk ārzemju līdzjutēju tribīnēs, jo lielāka iespējamā peļņa. Ja uz grupām skatāmies tīri pēc statistikas vai teorētiskajiem spēku samēriem, tad Latvijai no sportiskā viedokļa nākamā gada grupa ir daudz parocīgāka, nekā tas bija šogad,” tā Pļāvējs.
PČ individuālo balvu saņēmēji
Vērtīgākais spēlētājs (MVP)* – Jusi Olkinuora (Somija)
Labākais vārtsargs – Olkinuora
Labākais aizsargs – Miko Lehtonens (Somija)
Labākais uzbrucējs – Romans Červenka (Čehija)
“All Stars”* – Olkinuora, Lehtonens – Sets Džounss (ASV), Pjērs Liks Dubuā (Kanāda) – Červenka – Sakari Maninens (Somija). (* – mediju balsojums)
Galīgais vietu sadalījums: 1. Somija, 2. Kanāda, 3. Čehija, 4. ASV, 5. Šveice, 6. Zviedrija, 7. Vācija, 8. Slovākija, 9. Dānija, 10. Latvija, 11. Austrija, 12. Francija, 13. Norvēģija, 14. Kazahstāna, 15. Itālija, 16. Lielbritānija.
2023. gada PČ provizoriskās grupas
A grupa (Tampere)
Somija
Zviedrija
Čehija
Vācija
Dānija
Francija
Austrija
Ungārija
B grupa (Rīga)
Kanāda
ASV
Šveice
Slovākija
Latvija
Norvēģija
Kazahstāna
Slovēnija