Foto – LETA

Someljē vai alzinis? 0

Jelgavā darbojas “Irish Dublin Pub Alus akadēmija”, kurā seminārus vada patlaban vienīgais alus someljē Latvijā An­dris Rasiņš, sniedzot ieskatu alus pasaulē – no alus ražošanas procesa līdz alum saderīgām uzkodām un ēdieniem. Kā šo amatu vajadzētu saukt no valodnieku viedokļa, lai tas būtu latviski pareizāks, precīzāks un labskanīgāks?

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Tramps nomaina Ovālā kabineta galdu dažas dienas pēc tam, kad Īlona Maska dēls iemūžināts uz tā atstājam “dāvanu” 5
Dabiski palīgi asinsspiediena kontrolei: 5 sēklas, ka noteikti jāiekļauj uzturā
TV24
Kāpēc tas maksā 1000 eiro? “Šis ir ekskluzīvs pakalpojums, kuru cilvēki grib vairāk, nekā tas ir pieejams!”
Lasīt citas ziņas

Latviešu valodas aģentūras Valodas attīstības daļas lingviste Dite Liepa skaidro: ”Someljē (fr. sommelier) ir ‘vīnzinis’, tāpēc lietot vārdu savienojumu alus someljē, t.i., alus vīnzinis nebūtu pareizi. Taču atbilstoši vārdam vīnzinis latviešu valodā varētu būt aluszinis vai alzinis, turklāt tas nav nekāds īpašs jaunums, jo tīmeklī šie vārdi ik pa laikam jau tikuši lietoti.
Piemēram, “Valmiermuižas alus virtuve” ikvienam gardēdim piedāvā šefpavāra un alziņa sarūpētu gardēdības ceļojumu; vakara vadītāju lomas uzņemas šefpavārs un alzinis. Pieejams: www.valmiermuiza.lv/raksti/alus-precinasana. Lieto arī aluszinis, piem., profesionāls aluszinis no ASV stāstīs par Latvijā tik iecienītā dzēriena veidiem un baudīšanas mākslu. Pieejams: www.satori.lv/article/birojnica. No vārddarināšanas viedokļa abi varianti – aluszinis un alzinis – atzīstami par pareiziem, tā ka no pašiem lietotājiem atkarīgs, kurš vārds iekļūs mūsdienu latviešu valodas leksikā. Atbilde vienkārša: tas, kuru lietos biežāk.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.