Franks Gordons: Atklāts Gulaga muzejs Maskavā 0
Politisko represiju upuru piemiņas dienā Maskavā oficiāli atklāts muzejs “Nacionālā atmiņa par Gulagu”. Muzeja pirmsākums bija visai pieticīgs, bet nu tas iekārtots jaunā ēkā, ar plašu ekspozīciju.
Kaut arī šis notikums nebija Putina režīmam pietuvināto mediju uzmanības centrā, tā atklāšana jaunajās telpās nozīmē, ka muzejs saņēmis oficiālu akceptu: pasākumā piedalījās Maskavas mēra vietnieks un pilsētas kultūras departamenta vadītājs, bet galvena persona tai dienā bija Solžeņicina fonda vadītāja, rakstnieka atraitne Natālija Solžeņicina.
Paredzēts, ka muzejs uzņemsies šefību par “Soloveckas akmeni” Lubjankā (tur, kur līdz 1990. gadam slējās čekas dibinātāja Fēliksa Dzeržinska statuja) un t. s. “Nošaušanas namu” Ņikoļskas ielā.
Ja ņemam vērā, ka ar Putina svētību Solžeņicina diždarbs “Gulaga arhipelāgs” iekļauts Krievijas skolu programmās, jāatzīst, ka vismaz formāli pašreizējais Kremļa režīms norobežojas no staļiniskās pagātnes. Bet idejiski?
Zīmīgi, ka pirmā tematiskā ekspozīcija muzeja jaunajā ēkā bija veltīta “tiem, kas izgājuši cauri 30. – 50. gadu Staļina lēģeriem”. Tātad boļševiku terora pirmsākumi paliek ārpusē, tāpat kā represijas, kas tika veiktas pēc Staļina nāves. Boļševisms kā tāds un padomju sistēma oficiāli joprojām nav nosodīti.
Vismaz labi, ka muzejs zināmā mērā ir Solžeņicina vēlmes piepildījums.