Nedaudz no pieredzes Krievijā 0
Šeit jāatzīmē, ka skarts ir ne tikai brīvās izvēles aspekts, bet arī atbildība likuma priekšā. Pieredzē Krievijā ar ļoti skumjiem dzemdību (letāliem bērnam) iznākumiem, dzemdējot vienatnē, vecākiem pašiem pēc tam bijis jāatbild ne tikai sirdsapziņas, bet arī likuma priekšā, pierādot, ka viņi “nav plānojuši nogalināt savu bērnu”, tā raksta žurnālā “Домашний ребенок”. Šī žurnāla redaktore un organizācijas “MAMA” prezidente Katerina Perhova rakstā, kas skāra arī “solo dzemdības”, min: “Šoreiz neaizskarsim tēmu par personīgo brīvību, sievietes spēku un dabas gudrību. Kad māte un tēvs piedalās dzemdībās divatā – tas ir īpaši.. Tajā pašā laikā, ja mūsu mērķis ir vesela māte un bērns, nevis mājdzemdības par katru cenu, ir vērts runāt par drošību, atbildību un iemesliem, kāpēc arvien vairāk vecāku izvēlas “solo dzemdības” bez vecmātes palīdzības.”
Rakstā pieredzē dalās arī kāda Krievijas vecmāte, kura ne reizi vien izsaukta uz “solo dzemdībām”, jo vecāki netiek ar situāciju galā: “Viņi paši sāk dzemdēt un nonāk bezizejā zināšanu trūkuma un nesagatavotības dēļ… Es jau pat nerunāju par to, ka, saskaros ar pilnīgi reālām pēcdzemdību problēmām kā plīsumi, iegurņa orgānu noslīdējums, problēmas ar bērna veselību, taču tā kā viņi ir “krutie” – lepnums liedz vērsties pēc palīdzības pie speciālistiem. Vecāki padomu meklē internetā un reizēm iznākums ir traģisks.”
Geila Harta, profesionāla, pieredzējusi sertificēta vecmātes, kas pieņem plānotas mājdzemdības Oregonas štatā, ASV, šajā rakstā komentē: “Kustība par dzemdībām bez palīdzības (unassisted birth), vajadzētu sapurināt mūs visus! Mēs, vecmātes un ārsti, esam radījuši tik daudz protokolu un standartu, lai iebiedētu sievietes, ka viņas ir pārstājušas uzticēties savam ķermenim… Mums jāsadzird, ko sievietes vēlas pateikt ar savu kategorisko atteikumu no palīdzības dzemdībās un izdarīt visu, lai atgrieztu mātēm zaudēto uzticēšanos.”
Kāpēc ģimenes to izvēlas
Rakstā “Домашний ребенок” atklāti arī iemesli, kāpēc ģimenes izvēlas “solo dzemdības” (atbildes no “solo dzemdētāju” aptaujas un no raksta autores Perhovas personiski dzirdētā):
- “Vēlme pēc intīmas atmosfēras dzemdībās”.
- “Nav pazīstamas vecmātes/nav vecmātes mūsu apvidū”. (Te jāatzīmē, ka Krievijā ir sarežģīta mājdzemdību situācija: arī plānoti, ar vecmātes atbalstu, šādas dzemdības nav oficiālas, kaut gan notiek un ne mazums!, taču šo arodu veic gan profesionāļi, gan tie, kas tādi sevi iedomājas – Aut.)
- “Man nav komfortabli ar vecmāti – garīgo guru, es vēlos, lai mani vienkārši palīdzētu dzemdībās, nevis manipulētu ar manu apziņu, liekot iet pie dievgalda, citādi “dzemdības nevirzīsies” vai dziedāt mantras no rīta līdz vakaram, citādi “apziņa neattīrīsies dzemdībām un viss beigsies bēdīgi”.
- “Man nav naudas maksas dzemdībām dzemdību centrā ar vecmāti vai dzemdībām citā valstī”.
- Šī raksta autore no Krievijas vecmātēm dzirdēja, ka “solo dzemdētāju” vidū ir diezgan daudz Anastasijas ideju piekritēju.
- Viedoklis: būtiska atšķirība starp plānotām mājdzemdībām ar un bez mediķu atbalsta
Latvijas Mājdzemdību ģimeņu apvienības pārstāve Sindija Hīstere: “Solo dzemdības ļoti atšķiras no plānotām mājdzemdībām. Plānotās mājdzemdībās piedalās ļoti pieredzējusi vecmāte, līdzi ņemot medicīniskos līdzekļus dažādām situācijām. “Solo dzemdībās” tā nav. Nereti pētījumos kopā tiek salikta statistika no “solo dzemdībām” ar plānotām mājdzemdībām, kas neobjektīvi parāda plānotas mājdzemdības ar vecmāti vai ārstu kā bīstamas. Ja pētījumos pierādīts, ka plānotas mājdzemdības ir tikpat drošas kā dzemdības slimnīcā, taču “solo dzemdībās” riski, jo īpaši bērnam, ir daudz lielāki. Es lepojos, ka Latvijā mums ir brīnišķīgas vecmātes, kuras dara visu, ko var, lai palīdzētu stiprināt sievietes un palīdzēt viņām dzemdēt bērnus drošās mājdzemdībās.”
Avoti: pieminētie pētījumi un raksts no Krievijā izdotā žurnāla
- Characteristics and outcome of unplanned out-of-institution births in Norway from 1999 to 2013: a cross-sectional study. – Gunnarsson B1, Smárason AK, Skogvoll E, Fasting S. – Acta Obstet Gynecol Scand. 2014 Oct;93(10):1003-10. doi: 10.1111/aogs.12450. Epub 2014 Sep 3.
- Perinatal and maternal mortality in a religious group avoiding obstetric care. Kaunitz AM, Spence C, Danielson TS, Rochat RW, Grimes DA.- Am J Obstet Gynecol. 1984 Dec 1;150(7):826-31
- “Домашний ребенок”. – Катерина Перхова. “Где моя акушерка?” Nr 17. – 14.