Foto – Shutterstock.com

Solo dzemdības jeb Ģimenes, kas izvēlas dzemdēt bez vecmātes un ārsta 0

Autore dūla Linda Rozenbaha
Pirmoreiz jēdzienu “solo dzemdības” dzirdēju Maskavā, vecmāšu konferencē, un krieviski tas skan “soļnie rodi” (“Сольные роды”). Pabrīnījos, ko gan tas varētu nozīmēt. Krieviski “Соль” ir sāls, varbūt tās ir ūdensdzemdības, kur ūdenim pievieno sāli? – zinu, ka ir vecmātes, kuras tajā redz ieguvumu. Nē, “solo dzemdībās” ģimenes mazuli izvēlas sagaidīt bez vecmātes un citu mediķu klātbūtnes. Cik tās populāras vai nepopulāras Latvijā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Jēdziena “solo dzemdības” būtība nāk no vārda saknes “solo”, tātad sieviete dzemdē vienatnē vai – kopā ar bērna tēvu (vai draudzeni), bez medicīniska atbalsta. Angliski šādas dzemdības mēdz dēvēt par “unassisted birth” (“patstāvīgas dzemdības, bez asistēšanas”) vai “freebirth” (“brīvās dzemdības”).

Krievijā šāda veida dzemdības notiek arvien biežāk, lai gan, protams, uz kopējā dzemdību skaita tas nevarētu būt daudz. Ir zināms, ka arī Latvijā notiek šādas plānotas “solo dzemdības” , bet nav zināms, cik šāda prakse ir (ne)populāra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāuzsver, ka “solo dzemdībām” ir būtiska atšķirība starp plānotām ārpusstacionāra dzemdībām jeb plānotām mājdzemdībām. Latvijā plānotas mājdzemdības notiek, izvērtējot konkrēto grūtniecību un mātes veselību, dzemdībās piedalās profesionāla vecmāte vai ārsts, līdzi ņemot Ministru kabineta noteikto aprīkojumu un medikamentus. Kamēr “solo dzemdībās” dzemdē gan sievietes ar zema riska grūtniecību, gan augsta riska grūtnieces, tās, kas “vienkārši” to izvēlas, bez mediķa klātbūtnes, dažkārt pat pilnīgi vienatnē.

Mana subjektīvā sajūta par attieksmi pret “solo dzemdībām” Latvijā – tā varētu būt vairāk nepieņemoša, pat nosodoša. Krievijas dabisko dzemdību atbalstītāju vidē man reizēm radās iespaids – ja pat tev ir vairāk negatīva vai bažīga attieksme pret šādām dzemdībām, tajā vidē ar šādu ieskatu ne īpaši dalās, pat tā kā kautrējas, ne katrs runā skaidri par riskiem.

Profesionāla Krievijas mājdzemdību vecmāte Svetlana Akimova par “solo dzemdībām” saka, ka radības jau vispār nav iespējams būt “solo”, jo tajās jau ir vismaz divi cilvēki. Arī portāls “Cālis.lv” pēc semināra ar Akimovu Latvijā, atspoguļoja vecmātes viedokli: “Lai gan Krievijā patlaban uznācis “solo dzemdību bums”, vecmāte norāda, ka dzemdības nemaz nevar būt vienas personas darbs. Pat, ja sieviete dzemdē liftā, tur ir viņa un viņas bērniņš. Tādēļ Akimova uzskata, ka dzemdības patiesībā ir grupas process. Dzemdību laikā atveras ne tikai sievietes dzemdes kakls, bet arī sirds un dvēsele, un, ja šajā procesā vēl klāt ir bērniņa tēvs, dūla, vecmāte vai vēl kāda tuva persona, tad tā jau ir kolektīva enerģija”.

Krievijas mājdzemdību vidē populārais žurnāls “Домашний Ребёнок” (“Mājas bērns”) daudz raksta par dabiskām dzemdībām, arī “solo dzemdībām”, tā kā to kļūst vairāk. Lai gan tiek aprakstīti arī “solo dzemdību” stāsti, min to pozitīvās puses, tomēr žurnālā tiek uzsvērti arī visi riski un tie tomēr ir daudz. Pat situācijā, kas var būt neliels sarežģījums dzemdībās un kur vecmāte, nedaudz piepalīdzot, varētu dot iespēju bērniņam veiksmīgi piedzimt, bez šī padoma, dzemdību iznākums var stipri mainīties.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.