Solīts prātā nekrīt? Pārbaudām Rīgā izdarīto: Sociālā joma 1
Jau astoņus gadus Rīgā pie varas faktiski ir viens politiskais spēks “Saskaņa”, kas noteikti labprāt valdītu arī nākamo sasaukumu – pēc šī gada pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 3. jūnijā. “Latvijas Avīze” izpētīja, ko patlaban pie varas esošie politiķi rīdziniekiem solījuši pirms iepriekšējām – 2009. un 2013. gada – pašvaldību vēlēšanām un kas no tā izpildīts. No “Saskaņas centra” (2009. g.) un partiju apvienības “Saskaņas centrs” un “Gods kalpot Rīgai” (2013. g.) priekšvēlēšanu programmām izraudzījāmies praktiski pārbaudāmus solījumus. Izrādījās, ka daudzi solījumi vai nu īstenoti daļēji, vai nav izpildīti. “Latvijas Avīzē” jau publicējām, kas Rīgā īstenots dzīvokļu, satiksmes, infrastruktūras, izglītības, kultūras, veselības jomā, šodien – par to, kas izdarīts sociālajā jomā.
“No 2010. gada pilnā apjomā jāatjauno rehabilitācijas finansēšana invalīdiem kopš bērnības.” (2009. g.)
Solījums ir nekonkrēts.
Nav īsti saprotams, kas ar šo solījumu domāts, par kādu tieši rehabilitāciju ir runa. Dažādus gan medicīniskās, gan profesionālās un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus personām ar invaliditāti rindas kārtībā finansē valsts. Arī Rīgas pašvaldība jau gadiem piedāvā virkni sociālo pakalpojumu, kas var tikt uzskatīti par sociālo rehabilitāciju, piemēram, dienas centros tiek nodrošinātas dažādas nodarbības intelektuālās un fiziskās attīstības veicināšanai, pašaprūpes iemaņu apguvei, kā arī rehabilitācijas pakalpojumi – ergoterapija, logoterapija, mūzikas terapija, datora apmācība utt. Tāpat no 2011. gada Rīgas pašvaldība bērniem ar funkcionāliem traucējumiem piedāvā individuālās sociālās rehabilitācijas programmas un individuālā rehabilitācijas plāna izstrādes pakalpojumu, bet no 2012. gada sociālās rehabilitācijas un agrīnās intervences programmu.
“Jāveido efektīvu un pieejamu dienas centru sistēmu pensionāriem.” (2009. g.)
Solījums ir nekonkrēts, bet darbība ir.
2009. gadā Rīgas pašvaldībā pensijas vecuma ļaudīm dienas aprūpes centra pakalpojums personām ar demenci tika nodrošināts trīs vietās, šobrīd – vienā. 2009. gadā Rīgā darbojās 11 dienas centri pilngadīgām personām, šobrīd – 14.
“Līdz 2013. gadam sociālajai palīdzībai jātērē ne mazāk kā 20% no budžeta ienākumiem.” (2009. g.)
Solījums nav pildīts.
Rīgas pilsētas pašvaldības budžeta plānos norādītā informācija liecina, ka sociālajai aizsardzībai virzīt 20% no budžeta ieņēmumiem nav izdevies ne līdz, ne pēc 2013. gada. Šai kategorijai novirzīto līdzekļu apmērs septiņu gadu laikā svārstījies 9,69 – 13,49% no budžeta ieņēmumiem, turklāt tieši šogad sociālajai aizsardzībai atvēlēta šajā laika posmā procentuāli vismazākā ieņēmumu daļa – 9,69%.
“Tiks saglabāts neierobežots bezmaksas sabiedriskais transports pensionāriem, skolēniem un invalīdiem.” (2013. g.)
Solījums izpildīts.
Visi Rīgā deklarētie skolēni var justies privileģēti, jo ar sabiedrisko transportu pilsētā aizvien var braukt bez maksas. Arī uz vairākumu Rīgas vecuma pensionāru attiecas tas pats. Izņēmums ir galvaspilsētā pierakstītie strādājošie pensionāri, kas saņem vien 10 eiro atlaidi mēnesī sabiedriskā transporta abonementa biļetei vai var iegādāties lētāk stundas biļeti. Papildus tam, ka valsts jau finansē bezmaksas sabiedrisko transportu I un II grupas invalīdiem, bērniem ar invaliditāti, kā arī personām, kuras pavada I grupas invalīdu vai bērnu invalīdu, Rīgā bez maksas sabiedriskajā transportā kopš 2013. gada var braukt arī tur dzīvesvietu deklarējušie 3. grupas invalīdi līdz 75 gadu vecumam, un arī tas nav mainījies.