Solīts prātā nekrīt? Pārbaudām Rīgā izdarīto: Kultūra 3
Jau astoņus gadus Rīgā pie varas faktiski ir viens politiskais spēks “Saskaņa”, kas noteikti labprāt valdītu arī nākamo sasaukumu – pēc šī gada pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 3. jūnijā. “Latvijas Avīze” izpētīja, ko patlaban pie varas esošie politiķi rīdziniekiem solījuši pirms iepriekšējām – 2009. un 2013. gada – pašvaldību vēlēšanām un kas no tā izpildīts. No “Saskaņas centra” (2009. g.) un partiju apvienības “Saskaņas centrs” un “Gods kalpot Rīgai” (2013. g.) priekšvēlēšanu programmām izraudzījāmies praktiski pārbaudāmus solījumus.
KULTŪRA
“Notiks rekonstrukcijas darbi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM), VEF kultūras pilī un Kongresu namā, kur tiks ierīkota jauna multifunkcionāla Rīgas koncertzāle.” (2013. g.)
Solījumi izpildīti daļēji.
Par LNMM – solījums izpildīts, LNMM tika svinīgi atklāts 2016. gada 4. maijā. Tomēr nebija piepildījies sākotnēji solītais, ka muzejs durvis vērs jau 2015. gada vidū, vai arī, kā to 2014. gada ziemā prognozēja Rīgas mērs Nils Ušakovs, 2015. gada 11. vai 18. novembrī. No kopējām izmaksām – vairāk nekā 31 miljona eiro (bez PVN) – gandrīz 18 miljoni eiro bija Rīgas domes finansējums, vairāk nekā 13 miljoni eiro – ERAF, bet 345 500 eiro – valsts piešķirtais.
VEF kultūras pils – solījums izpildīts daļēji, jo, uzsākta 2016. gada maijā, rekonstrukcija un renovācija vēl nav pabeigta. Būvdarbi sasnieguši apdares darbu stadiju. Lai gan šis ir izteikti Rīgas kultūras infrastruktūras objekts, plānots, ka no 11,8 miljonu eiro izmaksām vairāk nekā pusei (kopā 6 250 000 eiro) jānāk no ERAF un no Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta.
Kongresu nams – solījums nav izpildīts, un Rīgā joprojām nav savas multifunkcionālās koncertzāles, kur cienīgos apstākļos varētu uzstāties lielie simfoniskie orķestri un notiktu citi daudzveidīgi koncerti. Rekonstrukcija nav sākusies pretēji Rīgas domes vadības apgalvojumiem, ka tas būtu visreālākais projekts, ko būtu iespējams pabeigt līdz Latvijas valsts simtgadei. Tās lielās izmaksas, kuras, pēc “Rīgas namu” aprēķiniem, ir vismaz 48 miljoni eiro, Rīga viena nevarot atļauties.
“Tiks pabeigta Memoriālā ansambļa trešā kārta represijās cietušajiem Latvijas iedzīvotājiem Torņakalnā.” (2013. g.)
Solījums nav izpildīts.
Torņakalna memoriāla trešajā kārtā bija paredzēta informācijas centra izveide Torņakalna stacijā, taču saistībā ar to, ka “Rail Baltica” projekta īstenošanas dēļ varētu notikt Torņakalna vēsturiskās stacijas pārvietošana, tālāk par divu projektu izstrādi nav tikts.
“Brāļu kapos notiks celiņu un apgaismojuma remonts, uzstādīta videonovērošana un rekonstruēts laukums pie ieejas.” (2013. g.)
Solījums izpildīts daļēji.
2014. gadā tika paveikta centrālā kapu lauka celiņu renovācijas 2. kārta (par 302 316,53 eiro pašvaldības naudas). 2015. gadā – dažādu objektu restaurācija (mūra siena gar Varoņu ielu, Svētās uguns altāra terases iesegums, uzeja ar sānu izbūvēm starp centrālā kapu lauka terasēm, noslēdzošās sienas priekšlaukums, 314 299,69 eiro). Ar pašvaldības līdzdalību restaurēta centrālā kapu lauka perimetrālā siena labajā pusē un rekonstruētas piegulošās uzejas kāpnes, kā arī atjaunotas noslēdzošās sienas sānu diagonāles u. c. Apgaismojums šobrīd ir nodrošināts tikai piemineklim “Māte Latvija”, plānots, ka to visos Brāļu kapos nodrošinās “Latvenergo”. Videonovērošana šobrīd nav nodrošināta un nav arī rekonstruēts laukums pie ieejas – tas iekļauts Rīgas pilsētas simtgades plānā (2017 – 2021).