Foto: pexels.com

Solārijs pirms atpūtas pludmalē. Laba vai slikta doma? 0

“Parasti pirms nedēļas nogales dodos uz solāriju un tad sauļoties, lai esmu pirms visas dienas pludmalē jau mazliet iedegusi. Draudzene teica, ka tas nav labi, āda šādi tiek slikti ietekmēta. Vai tā tiešām ir? Kā pareizāk sagatavot ādu vasarai? Varbūt labāk izmantot pašbrūninošo krēmu?” jautā lasītāja Laura.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Cilvēkiem, kuri kaut reizi mūžā izmantojuši solāriju, ir daudz lielāks risks saslimt ar melanomu nekā tiem, kuri nav bijuši pakļauti mākslīgajam UV starojumam,” teic Derma Clinic Riga dermatoveneroloģe Evita Jakušonoka.

Solārija apmeklēšana līdz 35 gadu vecumam par 75% palielina ādas vēža attīstības risku.
CITI ŠOBRĪD LASA

Āda atceras ikvienu UV staru, ar ko saskārusies bērnībā, jaunībā un iepriekšējā vasarā, jo UV staru ietekme summējas. Katru apdegumu un čūlu tā fiksē un laika gaitā vairs necenšas sevi aizsargāt. Tāpēc veidojas ļaundabīgi audzēji. Protams, tas nenotiek uzreiz nākamajā dienā pēc sauļošanās.

Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Iedegumu solārijā gan var iegūt krietni ātrāk nekā saulē, taču abi ir vienlīdz kaitīgi. Jāatceras, ka iedegums ir ādas aizsargreakcija pret UV starojumu.

Sauļojoties aktīvajā saulē, jāatceras, ka nevajadzētu uzturēties tiešos saules staros laikā no pulksten 11 līdz 16, kad saules iedarbība ir visspēcīgākā, kā arī jālieto aizsargkrēms, kas bloķē gan UVA, gan UVB starus.

Pretsaules efektivitātei jābūt vismaz 30 SPF. Autoiedeguma jeb pašiedeguma līdzekļi ir veselībai nekaitīgi, lai iegūtu iedegušas ādas izskatu, jo cilvēks netiek pakļauts ultravioleto staru iedarbībai. Tādējādi nepastāv ādas vēža attīstības risks. Autoiedegums nesatur kaitīgas vielas, tāpēc šos līdzekļus drīkst izmantot arī grūtnieces un sievietes, kuras baro bērnu ar krūti.

Šos līdzekļus var lietot mājas apstākļos, taču ir skaistumkopšanas saloni, kur to piedāvā kā pakalpojumu. Ķermeņa kopšanas speciālists uzklāj klienta ādai paštonējošo līdzekli, tādējādi tiek vienmērīgi apstrādāta arī mugura un kāju mugurējās virsmas, kas pašam grūti aizsniedzamas.
Ir līdzekļi, kuru sastāvdaļas stimulē pigmenta veidošanos, kā arī tādi, kas ietonē (iekrāso) ādu. Visbiežāk šie līdzekļi ir hipoalerģiski, neaizsprosto poras un darbojas arī kā ādas mitrinātāji.

Svarīgi atcerēties, ka pašiedeguma līdzekļi visbiežāk nesatur saules aizsargfiltrus (SPF), tāpēc šis iedegums neaizsargā pret saules kaitīgo ietekmi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.