Sola nodokļu atlaides tiem iedzīvotājiem, kuri paši izremontēs savu daudzdzīvokļu namu 16
Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ekonomikas ministrijā (EM) tapis Rīcības plāns, kā novērst pirms pusgadsimta celto daudzstāvu dzīvojamo namu nolietošanos un sabrukuma draudus.
Par to, ka, neko nedarot, tas var notikt, vairākkārt publiski brīdinājis Saeimas deputāts un Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) izpilddirektors Viktors Valainis, cita starpā norādot, ka tā dēvēto lietuviešu projektu vai Brežņeva valdīšanas laikā celto sērijveida namu ekspluatācijas laiks jau ir beidzies.
Rīcības plāns paredz, ka nākamā gada laikā EM gatavos priekšlikumus grozījumiem nodokļu likumos, samazinot pievienotās vērtības nodokli, kā arī piešķirot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus tiem iedzīvotājiem, kuri izlemtu remontēt savus dzīvojamos namus.
Sadarbībā ar Attīstības finanšu institūciju “Altum” EM iecerējusi veicināt kredītu pieejamību iedzīvotājiem. Plānots, ka ar “Altum” piešķirto finanšu atbalstu varētu izremontēt aptuveni 3750 daudzstāvu dzīvojamos namus. Līdz šim vienīgais valsts atbalsts dzīvojamo namu atjaunošanai ir kopš 2009. gada pieejamais Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Bet dzīvojamo namu iedzīvotāji un apsaimniekotāji atzīst, ka piekļūt tam un tikt līdz gatavam namam bieži nav nemaz tik vienkārši. Un arī šī naudas “ādere” daudzstāvu namu stāvokli nav būtiski uzlabojusi.
Turpmāko piecu gadu laikā EM pievērstos daudzstāvu dzīvojamo namu konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpētei un risinājumiem sabrukuma riska novēršanai.
EM gatavotu grozījumus likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”, nosakot konkrētu termiņu, kad daudzstāvu namu iedzīvotājiem jāpārņem nami savā pārvaldīšanā. Pašlaik šis pienākums likumā ir noteikts. Bet nav noteikts laiks, kad tas jāizpilda.
Ministrijā izsprieduši, ka pašvaldību uzņēmumiem pašlaik nepietiek naudas daudzstāvu dzīvojamo namu apsaimniekošanai. Arī pašvaldībām piederošo dzīvokļu īres maksa esot par mazu, lai segtu namu apsaimniekošanas izdevumus.
Sadarbībā ar Latvijas Pašvaldību savienību līdz nākamā gada oktobrim EM plāno sagatavot priekšlikumus īres maksas noteikšanai pašvaldību īres namiem. Iespējams, tā ir arī zaļā gaisma pašvaldībām piederošajiem apsaimniekošanas uzņēmumiem, ļaujot tām paaugstināt iedzīvotājiem noteikto maksu par namu apsaimniekošanu.
Šis pirms nedēļas valdības apstiprinātais plāns satur kopskaitā vienpadsmit pasākumus. Bet šo pasākumu būtība patiesībā ir viena – paskubināt iedzīvotājus ieguldīt namu remontos vairāk naudas, kuras viņiem jau tāpat nepietiek citām ikdienas vajadzībām.
Saeimas deputāts un LLPA izpilddirektors Viktors Valainis saka, ka Rīcības plāns it kā būtu solis pareizajā virzienā. Tomēr, viņaprāt, jāapzinās, ka, īstenojot šo plānu, no esošā dzīvojamā fonda tik un tā nebūs atjaunota pat puse. Arī plānotās nodokļu atlaides ir laba iecere, bet arī tās nedos liela mēroga uzlabojumus.
Pašlaik par namu atjaunošanu spriež un plāno tikai Ekonomikas ministrijā, balstoties tikai uz tai pieejamiem līdzekļiem, kas nav pietiekami. Namu nolietošanās un piemērotu dzīvokļu trūkums patiesībā ir sociāla problēma, kuru neatrisinās arī mēģinājumi vairāk atbalstīt īres namu būvniecību pilsētās, kur jau pašlaik iedzīvotājiem trūkst dzīvokļu.
Diemžēl Krišjāņa Kariņa vadītās valdības deklarācijā mājokļi nav uzrādīti kā galvenais darbības virziens.
Pēc Viktora Valaiņa domām, jāatrod tādi risinājumi, lai varētu atjaunot namus uzreiz viena kvartāla ietvaros, sakārtot namu iekšpagalmus, tādējādi sasniedzot ievērojami augstākus ekonomiskos rādītājus.
Jautāts par nepieciešamību pašvaldībām pievērsties jaunu īres namu būvniecībai, kā tas notiek Valmierā, Viktors Valainis atbild, ka pašlaik tā vairāk iecerēta, lai noturētu un pievilinātu tikko augstskolas pabeigušos jaunos speciālistus. Bet viņi nav vienīgie, kuriem nepieciešams šāds atbalsts, tādi ir arī, piemēram, mediķi, skolotāji, valsts pārvaldē strādājošie un citi.