Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Sola “Modernu”, bet vedīs “AstraZeneca”! Dažādas aizķeršanās vakcinācijas plānā, bet pansionāti vairs negaida 10

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Pagājušajā nedēļā sociālās aprūpes centros kovida saslimstības rādītāji krietni uzlabojušies pret kopējo valstī saslimušo skaitu. Esam noslēdzošā fāzē, lai sāktu vakcināciju. Aptaujāti sociālās aprūpes centru klienti, savāktas anketas, notiek komunikācija ar klientu radiniekiem, visos centros ar vadītāja rīkojumu ir iecelts atbildīgais par vakcināciju,” stāstīja labklājības ministre Ramona Petraviča trešdien rīkotajā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē.

Sociālās aprūpes centros aizvadītajā nedēļā konstatēti 145 saslimušie, bet vēl nedēļu iepriekš tika atklāti 345 saslimšanas gadījumi. Labklājības ministrijas (LM) iegūtie dati liecina, ka 80% no visiem ar Covid-19 saslimušajiem pansionātu iemītniekiem bijuši bez simptomiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pansionātos tiek apkopota statistika arī par tiem iemītniekiem, kuriem pēc slimības ir aizritējuši trīs mēneši, jo tikai tad viņus drīkst vakcinēt.

Kaut ministre nedēļas vidū bija tik optimistiska par saslimstības rādītāju uzlabošanos pansionātos, diezin vai to viņa vairs var apgalvot tagad, jo vakar noskaidrojās, ka valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” Valkas filiālē, kur uzturas cilvēki ar smagām garīga rakstura problēmām, ar kovidu ir saslimuši 76 klienti no 87 iemītniekiem.

Pagājšnedēļ valdība arī pieņēma LM izstrādāto plānu, kā ierobežot Covid-19 pansionātos. Plānā ir arī paredzēts veikt eksprestestus pansionātu darbiniekiem, kas 15 minūtēs ļautu uzzināt, vai darbinieks ir vesels un var strādāt.

Tomēr šo testu iepirkums, ko centralizēti rīko Aizsardzības ministrija, ir aizkavējies. Ministre stāstīja, ka esot plāns testus visiem sociālās aprūpes centriem piegādāt šīs nedēļas beigās, bet pirmdien viens no iepirkuma konkursa pretendentiem pārsūdzējis iepirkuma procedūru. Līdz ar to nav zināms, kad visus pansionātus varēs nodrošināt ar plānā paredzētajiem ātrajiem SARS-CoV-2 antigēna noteikšanas testiem.

Sola “Modernu”, bet vedīs “AstraZeneca”

Pašvaldības pansionāta “Valmiera” direktore Teik­sma Taube pastāstīja, ka viņas vadītā iestāde esot pilnībā sagatavota vakcinācijai, bet tas gan neesot patīkami, ka sākumā centrs no atbildīgajām institūcijām saņēmis informāciju, ka tā iemītniekus potēšot ar “Moderna” vakcīnu, bet pēkšņi paziņots, ka šīs vakcīnas nebūs, ka tās vietā piegādāšot “AstraZeneca”.

“Mēs savu klientu piederīgajiem stāstījām, ka tiks potēta “Moderna”, jo viņi ļoti interesējās, tieši kuru vakcīnu centram piegādās. Izrādās, šis skaidrojošais darbs bijis veltīgs un tagad jāsāk viss no gala, turklāt sanāk tā, ka esam mānījuši klientu radiniekus,” sacīja centra vadītāja.

Reklāma
Reklāma

Šajā pašvaldības iestādē negaida, kad ministrija izstrādās savu plānu, jo tur jau krietnu laiku testē gan darbiniekus, gan centra klientus. Tiekot darīta lielākā daļa no tā, kas iekļauts aizvadītajā nedēļā valdības pieņemtajā LM izstrādātajā Covid-19 apkarošanas plānā.

“Skābekļa oksimetri mums ir vismaz piecus gadus. Ministrija gatavojas tos iepirkt, uzrakstīju, ka mūsu centrā tie nav nepieciešami. Plānā atspoguļojas daudz kas no tā, kas šobrīd jau notiek, tāpēc daļēji tas ir tāda kā atrakstīšanās.

Plānā noteikts, ka klienti esot jātestē reizi mēnesī, bet tas taču ir par maz. To var darīt, kamēr nav uzbrucis koronavīruss. Tiklīdz ir kāds saslimušais, klienti jātestē daudz biežāk. Pēdējie saslimušie visi ir bez simptomiem, tāpēc, ja redzam, ka kāds iemītnieks ir saguris, nekavējoties veicam testu. Mēs to darām pēc savas iniciatīvas, jo nevar jau gaidīt, kad viss tiks pateikts valdības vai ministrijas priekšrakstos,” uzskata T. Taube.

Valkas pansionātā daudz inficēto

Vakar noskaidrojās, ka valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” Valkas filiālē, kur uzturas cilvēki ar smagām garīga rakstura problēmām, ar kovidu ir saslimuši 76 klienti no 87 iemītniekiem.

“Tas nav noticis šodien vai vakar, bet gan ilgstošākā laika periodā. Pirmie gadījumi tika konstatēti jau 21. janvārī, kad saslima trīs klienti. Pakāpeniski turpinot testēšanu, atklājās arvien jauni saslimušie. Sociālās aprūpes centra klienti kopš pandēmijas sākuma neiet ārpus filiāles, izņemot, ja ir nepieciešama medicīniskā palīdzība slimnīcā, tāpēc, visticamāk, koronavīruss ir ievazāts no ārpuses,” domā valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” vadītājs Kristaps Keišs.

Valkas filiālē strādā 60 darbinieku, un 27 no viņiem ir izsniegtas darba nespējas lapas. Visi darbinieki esot novirzīti tikai klientu aprūpei. Individuālās nodarbības un sociālā rehabilitācija pagaidām esot atcelta. Medicīnas māsas ārstējot pansionāta iemītniekus, ņemot vērā ģimenes ārsta un psihiatra noteikto terapiju.

Eksprestesti palīdzēs?

Lai nesaslimtu pilnīgi visi pansionāta iemītnieki, veselie klienti izvietoti atsevišķās istabās.

“Zemgales” astoņu filiāļu darbiniekiem katru dienu tiekot veikti eksprestesti, un tie esot devuši rezultātu, jo, piemēram, Valkas filiālē janvāra beigās ir konstatētas piecas kovida pozitīvas analīzes. Katru nedēļu darbiniekiem jānodod arī siekalu tests, kas dod precīzāku rezultātu nekā pieminētie ātrie antigēna testi. Bet klientus pārbaudot atbilstoši epidemiologa norādījumiem. Epidemiologs izvērtējot, kurus iemītniekus testēt un kuriem tas nav nepieciešams, kā arī to, kādā veidā to darīt.

Kamēr valsts centralizētais ātro testu iepirkums ir iestrēdzis, ministrija bija uzdevusi sociālās aprūpes centram pašam nopirkt testus, kas tiek apmaksāti no valsts naudas līdz brīdim, kamēr būs noslēdzies iepirkums. “Esam rezervējuši 106 tūkstošus eksprestestu par valsts budžeta naudu savā iepirkumā. To pietiks ilgāk par mēnesi, turklāt testu piegādes līgums paredz, ka apjomu var palielināt, ja tāda nepieciešamība rodas,” pastāstīja “Zemgales” vadītājs.

Savukārt Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis uzskata, ka eksprestestu izmantošana nenodrošina operatīvu rīcību pansionātos. “Parasto Covid-19 analīžu rezultātus, kas ir daudz precīzāki, saņem tikai pēc divām dienām, un ne vienmēr tie sakrīt ar eksprestesta rezultātu.

Kamēr ir šāda laika nobīde, operatīva rīcība nav iespējama. Valkas pansionāta darbinieki man stāsta – lai kā viņi censtos, ja iemītnieks ir asimptomātisks un analīžu rezultāti tiek saņemti ar divu dienu nobīdi, tad tas ir kaut kas līdzīgs tam, kā kūlā ielaist uguni – uguni tu redzi, bet vīruss nav redzams. Tie saslimšanas riski ir tik lieli, ka pansionātā vajadzētu laboratoriju. Taču stipri šaubos, vai tas ir iespējams,” atzina pašvaldības vadītājs.

Labklājības ministre Petraviča tikmēr vakar pieprasījusi paskaidrojumus valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” filiāles “Valka” vadībai. Ministre lūdz sniegt detalizētu skaidrojumu par konkrētu rīcību, kāda tā bijusi filiālē kopš pirmā inficēšanās gadījuma konstatēšanas. Tiek pieprasīta arī precīza informācija par epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu utt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.