Sola iztulkot suņu rejas 0
Ar ideju izveidot suņu reju tulku Zviedrijas produktu izstādēs organizācija “Ziemeļu sabiedrība inovācijām un atklājumiem” klajā nāca jau pērn, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.
Sponsoru meklēšanas vietnē “Indiegogo” projekts dažāda apmēru ziedojumos jau savācis 16 tūkstošus dolāru, lai gan sākotnēji zviedri rēķināja, ka suņu reju tulka izstrādāšanai viņiem nepieciešami 10 tūkstoši dolāru. Tātad sponsori vairāk nekā dāsni atsaukušies uz šo amizanto ideju.
Arī iepriekš Zviedrijas organizācija izpelnījusies ievērību ar dažādiem pārdrošiem projektiem. Organizācijai pieder ideja par lidojošu lampu, kas cilvēku pavadītu ik uz soļa, kā arī šūpuļkrēslu, ar kuru var uzlādēt planšetdatoru.
Lasīs suņa domas
Saskaņā ar zinātnieku iecerēm mūzikas atskaņotāja austiņām līdzīgo ierīci, kurai dots nosaukums “Vairs nekādu vau” jeb angliski “No More Woof”, piestiprinās pie suņa galvas. Tajā iestrādātās mikroshēmas spēs uztvert suņa smadzeņu signālus un tos atskaņot cilvēkam saprotamā valodā. Zviedru zinātnes aktīvisti eksperimenta novitāti pamato ar to, ka pēdējo desmit gadu laikā veikts daudz eksperimentu un pētījumu, lai mēģinātu sistematizēt cilvēku smadzeņu funkcijas. Taču līdz šim neviens nav veicis nopietnus eksperimentus, lai līdzīgā veidā mēģinātu izveidot tehnoloģiju, kas “kartografētu” cilvēka labākā drauga smadzeņu viļņus. Pētnieki skaidro, ka cilvēka domas ir smadzeņu signālu rezultāts, kurus iespējams ierakstīt ar elektroencefalogrāfa palīdzību.
Zviedru zinātnieku izplatītajā paziņojumā teikts, ka līdzšinējie sasniegumi smadzeņu izpētes tehnoloģijās likuši attīstīt ideju par tādas tehnoloģijas izveidi, ar kuras palīdzību cilvēkam būtu iespējams labāk saprast arī suņa dvēseles dziļumu un reju būtību. Vienlaikus viņi norāda, ka suņa domu uzbūve un struktūra krietni vien atšķiras no cilvēka domām. Sākotnējie eksperimenti liecina, ka dzīvnieka smadzeņu signāli drīzāk norāda uz viņa “garīgo noskaņojumu”, nevis “domu” cilvēka izpratnē.
Ar to uzsvērts, ka suņa smadzenes, visdrīzāk, nelolo piesātinātus metafiziskus apcerējumus, kas gaida savu atbrīvošanu. Vairumā gadījumu suņu domas veidojas salīdzinoši vienkāršos procesos, un tās iespējams noskaidrot, pamatojoties uz citiem saziņas veidiem – ne tikai verbālo komunikāciju, bet arī, piemēram, astes luncināšanu, dežurēšanu pie pārtikas trauka, skraidīšanu pie nama ārdurvīm. Tāpēc zinātnieki uzsver, ka šīs ierīces galvenais sasniegums būs apliecinājums līdzšinējo tehnoloģisko iespēju attīstības pakāpei.
Cer uz sasniegumiem nākotnē
Paredzēts, ka ap galvu apliktā ierīce spēs pārtulkot suņu rejas, ar kurām dzīvnieks gribēs vērst saimnieka uzmanību uz faktu, ka ir izsalcis vai noguris. Tāpat ierīce pārtulkos suņa rējienu, ar kuru viņš uzsauc vēl neredzētai personai: “Kas tu esi?” Iespējams, tieši to jums allaž cenšas pajautāt kāds suns, kad viņš jums uzrej, apgalvo zviedru zinātnieki.
Suņu reju tulkošanas ierīci izstrādās, izmantojot nelielu kredītkartes izmēra datoru. Saslēgts ar ierīci, kuras tehnoloģijas izmanto smadzeņu viļņu analizēšanai, šis dators būs spējīgs noteikt, apstrādāt un iztulkot suņa smadzeņu viļņus. Zinātnieki lēš, ka lētākais šādas ierīces modelis maksās salīdzinoši nedaudz – 65 dolārus, savukārt jaudīgāku un precīzāku suņu reju tulkošanas ierīču cena būs aptuveni 600 dolāru. Pagaidām plānots, ka šīs ierīces rejas pārtulkos tikai angļu valodā. Taču, ja produkts iemantos piekrišanu plašākā sabiedrībā, zinātnieki iecerējuši ražot ierīces, kuras rejas pārtulkos arī franču, spāņu un ķīniešu valodā. “Atklāti sakot, pirmās ierīces versijas būs diezgan vienkāršotas. Taču jāatceras, ka arī pirmie datori bija visnotaļ nepilnīgi,” teikts organizācijas “Ziemeļu sabiedrība inovācijām un atklājumiem” izplatītajā paziņojumā.
Norāda uz nepilnībām un aizdomīgumu
Vairums nopietnu zinātnieku Eiropā un viņpus Atlantijas okeāna izteikuši šaubas par zviedru aktīvistu izsludināto suņu reju tulkotāju. Viņi norāda, ka Zviedrijas organizācija “Ziemeļu sabiedrība inovācijām un atklājumiem”, iespējams, nodarbojas ar krāpšanu jeb to darbību diktē slēpti komerciāli nolūki – izveidot produktu, kurš patiesībā ne tuvu nespēj pildīt tam piedēvētās funkcijas, bet ar kura palīdzību var saņemt ievērojamu naudu, cilvēkiem pērkot šo produktu tikai un vienīgi paštīksmināšanās dēļ.
ASV Djūka universitātes asociētais profesors Brūss Lubers, smadzeņu darbības simulāciju izstrādes un neiropsiholoģijas speciālists, skaidro, ka smadzeņu darbības sasaite ar uzvedību nav tik vienkāršs process. Dažas sajūtas ir salīdzinoši viegli noteikt. Tas attiecas gan uz cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Piemēram, miega fāzes var noteikt, pie galvas piestiprinot vien dažus elektrodu vadiņus. Taču bada sajūtas veidojas dziļi smadzenēs. Lubers, norāda, ka zviedru izveidotā suņu reju tulkošanas ierīce patiesībā nespēj paveikt tai piedēvētos uzdevumus. “Cik es zinu, bada sajūtas rašanos smadzenēs nevar noteikt ar elektroencefalogrāfa palīdzību,” pauž amerikāņu neiropsihologs.
Viņam piekrīt arī Kolorado Veterinārās medicīnas un biomedicīnas universitātes neiroloģijas un neiroķirurģijas profesore Rebeka Pekere, kura norāda, ka dzīvnieku smadzeņu darbības un saziņas izpēte prasa krietni vien lielāku sarežģītības pakāpi, nekā piedāvā zviedru eksperti. Viņa kopā ar kolēģiem savos pētījumos izgājusi cauri visam procesam, piemēram, studējusi, kā pērtiķi izmanto galvas apmatojumu, lai tādējādi mēģinātu sazināties ar saviem sugas brāļiem. Pekere uzskata, ka šī ierīce netulkos dzīvniekos izplatītās saziņas formas, kas ne tuvu nav tikai izdvestās skaņas. Viņa norāda, ka līdzšinējie eksperimenti nav ļāvuši ar vienas ierīces palīdzību aptvert visus dzīvnieku saziņas veidus, un vēl jo mazāk – kas turklāt ir jau sarežģītāk – šo saziņu sasaistīt ar dzīvnieku uzvedību un smadzeņu darbību, un, visbeidzot, arī ar instinktiem.