Itālijas premjerministrs Mateo Renci
Itālijas premjerministrs Mateo Renci
Foto – AFP/LETA

Itālijas premjers Renci grib ES izcelt no “garlaicības” un “grimšanas ciparos” 0

Rīt par Eiropas Savienības Padomes prezidējošo valsti kļūs Itālija, ievadot Itālijas, Latvijas un Luksemburgas kopīgo prezidentūru, kas, katrai valstij prezidējot sešus mēnešus, ilgs pusotru gadu. Kaut arī Itālija ar konkrētāku savas prezidentūras darba kārtību Eiropas Parlamentu iepazīstinās vien šonedēļ, itāliešu amatpersonas likušas noprast, ka viņu valsts prezidentūras laikā galvenais uzsvars tiks likts uz ekonomiskās izaugsmes veicināšanu un taupības pasākumu mazināšanu.

Reklāma
Reklāma

Ar vienotu 
valūtu nepietiek


“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Bezdarbs jauniešu vidū, imigrācija, atbalsts mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, nodokļu reformas – tās būšot Itālijas prezidentūras prioritātes. Itālijas amatpersonas uzsver, ka maijā notikušās Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kurās lielus panākumus guva eiroskeptiskās partijas, apliecina ES dalībvalstu iedzīvotāju vēlmi pēc pārmaiņām, kuras neviens no līdzšinējiem ES politiķiem nav spējis apmierināt. Itālijas premjerministrs Mateo Renci, kurš pārstāv Itālijas centriski kreiso Demokrātisko partiju, spriedis, ka Eiropa šobrīd atrodas krustcelēs un tai pēc vairāku gadu ilgušās ekonomiskās lejupslīdes un stagnācijas ir nepieciešams atgūt iedzīvotāju uzticību. “Ja Eiropa nemainīsies, izaugsmes nebūs. Un bez izaugsmes nevar būt stabilitātes,” pagājušajā nedēļā uzrunā valsts parlamentāriešiem paziņoja Renci, uzsverot, ka Itālijas prezidentūrai jākļūst par brīdi, kad sākt reformas. “Nepietiek ar to, ka mums ir viena valūta, prezidents vai viens finanšu avots. Šodien Eiropa ir garlaicība. Tā ir nogremdēta ciparos, tai nav dvēseles,” paziņoja Itālijas valdības vadītājs, solot Eiropā atkal iedvest dzīvību.

Renci uzskata, ka pārmaiņas panākamas, veicinot ekonomisko izaugsmi, un tas panākams, atvieglojot krīzes laikā noteiktos stingros finanšu noteikumus. Tam atbalstu paudusi arī Francija, kuras prezidents Fransuā Olands aicinājis ES ietvaros uzsākt plašākas diskusijas par “sabalansētākas” budžeta politikas izstrādi eirozonai, informē ziņu aģentūra “AFP”.

Aicina atvieglot 
taupības pasākumus


CITI ŠOBRĪD LASA

Itālijas amatpersonas ieplānojušas no valsts budžeta ES prezidentūras vajadzībām tērēt salīdzinoši maz naudas – aptuveni 56 miljonus eiro. Tiesa, Itālijas premjerministrs Renci paziņojis, ka viņa valsts prezidentūras prioritāte ne tuvu nebūs taupība. “Eiropa nevar būt ierobežojumu, parametru un neapdzīvota birokrātijas zeme,” pagājušajā nedēļā paziņoja 39 gadus vecais Itālijas valdības vadītājs. Viņš uzsvēra, ka “taupības augstie priesteri un pravieši” bremzē Eiropas ekonomiku, bet stingrie noteikumi un kritēriji traucē cīņu pret eiroskepticismu un bezdarba mazināšanu.

Itālijas izstrādātajā prioritāšu plānā skaidrots, ka “eirozonas noteikumi tiek interpretēti pārāk stingri”. Iepazīstinot ar Itālijas prezidentūras uzstādījumiem, Renci neslēpa, ka viņš grib panākt to, ka ES budžeta noteikumi tiek uztverti “elastīgāk”. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Itālija nelūdz ES budžeta noteikumu atvieglošanu, bet “citādu pieeju” tiem. Itālija uzskata, ka jāmīkstina eirozonas budžeta deficīta ierobežojums trīs procentu apmērā no iekšzemes kopprodukta. “Jau pašreizējie ES likumi paredz, ka valstīm ir tiesības ievērot lielāku brīvību, piemēram, valsts tēriņu noteikšanā. Taču šie noteikumi līdz šim nav pareizi izmantoti,” intervijā “EurActiv.com” stāstīja Itālijas valsts sekretārs Eiropas lietās Sandro Gozi. “Mums ir jāmaina mūzika. Eiropai bija jākļūst par sapni, bet tā kļuvusi par murgu.”

Interneta vietne “EurActiv.com” ziņo, ka Itālija izšķīrusies atbalstīt Žana Kloda Junkera kandidatūru Eiropas Komisijas prezidenta amatā tikai pēc tam, kad Junkers solījis atbalstu itāliešu ierosmēm par finanšu noteikumu atvieglošanu.

Bez fiskālās disciplīnas atvieglošanas Itālija par savas prezidentūras prioritātēm nodēvējusi arī bloka enerģētisko drošību un vienotas ES migrācijas politikas izstrādi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.