Minūtes meditācija (tradicionālā) 0
- Apsēdieties uz krēsla taisni. Pēc iespējas neatspiedieties pret atzveltni, lai mugurkauls ne pret ko neatbalstītos. Nolieciet kājas uz zemes, aizveriet vai daļēji pieveriet acis.
2. Koncentrējieties uz elpošanas un izelpotā gaisa kustībām. Ieklausieties sajūtās, kuras rodas katrā ieelpā un izelpā. Novērojiet savu elpošanu, bet negaidiet kaut ko īpašu. Nevajag regulēt vai ietekmēt elpošanu.
3. Iespējams, pēc kāda laika jūs ievērosiet, ka novērsāt uzmanību. To pamanot, nerājiet sevi un pacentieties no jauna koncentrēties uz elpošanu. Prasme ievērot izkaisītu uzmanību un no jauna koncentrēties uz elpošanu, sevi nekritizējot, ir svarīgākā apzinātās meditācijas daļa.
4. Galu galā mūsu prāts var nomierināties un kļūt rāms kā ezera virsma saulainā dienā, bet tikpat labi tā var nenotikt. Pat ja jums izdosies notvert pilnīga miera sajūtu, tā var pēc mirkļa pazust. Toties dusmas un aizkaitinājums var pazust tikpat ātri. Lai kas arī nenotiktu, visu pieņemiet.
5. Pēc minūtes atveriet acis un paskatieties apkārt. Tradicionālās meditācijas būtība ir pilnībā koncentrēties uz elpošanu un sekot ieelpas un izelpas ritmam.
Ko dod apzinātība
Koncentrējoties uz elpošanu mēs ļaujam novērot domas, cik tās rodas un pakāpeniski pārstāt cīnīties ar tām. Jūs sajutīsiet, kā tās rodas galvā, liekas, it kā no nekurienes un pazūd, līdzīgi ziepju burbulim. Tā jūs nonāksiet līdz apziņai, ka domas un jūtas (tostarp arī negatīvās) ir nepastāvīgas un galu galā jums ir izvēle – padoties to ietekmei vai nē.
Apzinātība palīdz novērot sevi, bet – bez kritikas, ar līdzpārdzīvojumu. Jūs iemācīsieties nepieņemt skumjas un stresu ļoti pie sirds, bet ar patiesu interesi tās vērot, it kā tie būtu melni mākoņi, kas peld pa debesīm.
Pēc būtības apzinātība palīdz noturēt negatīvo domu plūsmu līdz tam, ka tās ievelk jūs negatīvo domu virpulī un no jauna rast kontroli pār savu dzīvi.
Ilgstoša apzinātības praktizēšana uzlabo garastāvokli, pašsajūtu un padara mūs laimīgākus ilgtermiņā. Saskaņā ar pētījumiem, tā ne tikai novērš depresiju, bet arī pozitīvi ietekmē smadzeņu aktivitātes modeļus, kas izsauc trauksmi, nervu spriedzi, nospiestu garastāvokli un trauksmi – ar tās palīdzību šie stāvokļi ātrāk pāriet.