Šokolāde – dievu ēdiens, kas palīdz pret depresiju 0
Tulkojumā no grieķu valodas šokolāde nozīmē “Dievu ēdiens”. Kakao koka noslēpumu atklāja Amerikas tropiskajos lietus mežos. Šā koka pākstīs atklāja pupas, kuras bija iespējams pārvērst šokolādes dzērienā un vēlāk jau šokolādes izstrādājumos.
Pirmie cilvēki, kuri zināja, kā iegūt šokolādi, bija atrodami jau antīkajās Meksikas un Centrālamerikas kultūrās. Šie cilvēki, to starpā arī maiji un acteki, jauca grauzdētas kakao koka pupiņas ar dažādām garšvielām (čilli pipariem, kukurūzas miltiem, u.c.), lai iegūtu pikantu, putojošu dzērienu. Neskatoties, ka dzērienu uzskatīja par īpaši karalisku privilēģiju, maiju sabiedrības klasiskajā periodā to bija nogaršojis gandrīz ikviens, taču senajā acteku sabiedrībā šo svēto dziru lielākoties dzēra tikai valdnieks, priesteri, izcili karotāji un lieltirgotāji. Dzērienam bija liela loma arī šo civilizāciju reliģiskajā dzīvē – priesteri kakao pupiņas pasniedza kā veltījumu dieviem un kakao dzērienu izmantoja svētajās, reliģiskajās ceremonijās.
Kakao koks ir mazs koks, kas aug pasaules tropiskajos reģionos. Kakao no kakao pupiņām tiek atdalīts ar karsēšanu un sadalīšanos. Pākstis nogriež no koka, sakrauj kaudzē un izraudzē, šis process ilgst trīs līdz astoņas dienas. Šī procesa laikā tur iemitinās insekti, grauzēji, mazi dzīvnieki un citas dzīvo organismu sugas, un šajā šokolādes pagatavošanas procesa pirmajā posmā rodas daudz dažādu piesārņojumu. Rūgšanas temperatūra ir tik augsta, ka veicina baktēriju un pelējuma sēņu attīstību(Aspergillus, Penicillinum, Geotrichum spp.).
Zināms, ka liels daudzums no aflatoksīniem, pelējuma sēnēs esoša, vēzi veicinoša viela, var rasties kakao. Aflatoksīni ir mikotoksīni, ko ražo noteiktas Aspergillus sugas, kas attīstās augstā temperatūrā un lielā mitruma daudzumā. Aflatoksīni ir genotoksiskas kancerogēnas vielas, un tās var būt daudzos pārtikas produktos. Attiecībā uz šāda veida vielām nav sliekšņa, zem kura nenovēro kaitīgu ietekmi. Šā iemesla dēļ nevar noteikt pieļaujamu dienas devu. Pašreizējās zinātnes un tehnikas atziņas un ražošanas un glabāšanas metožu uzlabojumi neaizkavē šo pelējumu attīstību un tādējādi neļauj pilnībā novērst aflatoksīnu klātbūtni pārtikā. Pēc raudzēšanas sēklas tiek kaltētas saulē vai speciālās krāsnīs un kad ir gatavas, nosūtītas tālāk.
Pieļaujamo normu bojājumiem, ko šokolādē izraisījuši insekti, grauzēji un cita veida piesārņojums, pārraudzības iestādes ir noteikušas šādi: Šokolādē un šokolādes sviestā, ko izmanto tādu produktu sagatavošanā kā šokolādes tāfelītes, ir pieļaujamas līdz 120 insektu daļas vai 2 spalvas no grauzējiem vienā 235ml glāzē. 4% kakao pupiņu, iespējams, ir insektu saindēti, saredzami vai cieti dzīvnieku izdalījumi nedrīkst pārsniegt 10 mg mārciņā. Kakao pulverī drīkst būt ne vairāk kā 75 insektu daļas 3 ēdamkarotēs pulvera. Daudzi cilvēki, kuri domā, ka viņiem ir alerģija pret šokolādi, patiesībā, ir jūtīgi pret dzīvnieku daļām šokolādē.
2004. gadā ikgadējā Eiropas kardiologu konferencē tika paziņots: 100 g rūgtās šokolādes ar augstu kakao saturu uzlabo pieauguša cilvēka asinsvadu darbību uz vismaz trim stundām, bet 60 g šokolādes diennaktī kavē artēriju sieniņu sašaurināšanos un elastības zudumu.
Depresīvu stāvokļu mazināšanai un pat ārstēšanai šokolādi iesaka vairāku tās sastāvdaļu dēļ. Kādas tās ir, lasi tālāk!