Foto-Shutterstock

Šokējošs psiholoģes eksperiments: kas notika ar pusaudžiem, kuriem 8 stundas bija jāpavada vienatnē 5

Bērniem no 12 līdz 18 gadu vecumam piedāvāja brīvprātīgi pavadīt astoņas stundas vienatnē bez komunikāciju līdzekļiem (mobilā telefona, interneta).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Turklāt viņi nedrīkstēja ieslēgt datoru, jebkādu “viedierīci”, radio vai televizoru. Toties bija atļauts vesels lērums klasisku nodarbju, ko var darīt vienatnē: rakstīt, lasīt, spēlēt mūzikas instumentus, zīmēt, darīt kādus rokdarbus, dziedāt, pastaigāties u.t.t.

Eksperimenta autore vēlējās pierādīt savu darba hipotēzi, ka mūsdienu bērni pārlieku izklaidējas un nav spējīgi paši sevi nodarbināt, un galīgi nav iepazinuši savu iekšējo pasauli. Pēc eksperimenta noteikumiem, bērniem bija noteikti nākamajā dienā jāatnāk un jāizstāsta, kā pagājis pārbaudījums – būt vienatnē. Viņiem bija ļauts aprakstīt savu stāvokli eksperimenta laikā, pierakstīt darbības un domas. Gadījumā, ja viss radītu pārlieku trauksmi, diskomfortu vai spriedzi, psihologs rekomendēja pārtraukt eksperimentu, pierakstīt laiku un iemeslu, kādēļ tas tiek izbeigts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmajā acu uzmetienā eksperimenta ideja izskatās diezgan nevainīga. Arī psiholoģe kļūdaini sprieda, ka tas būs pilnīgi droši. Tik šokējošu eksperimenta iznākumu negaidīja neviens. No 68 dalībniekiem līdz galam eksperimentu izgāja vien TRĪS – viena meitene un divi zēni. Trim iesaistītajiem radās pašnāvnieciskas domas. Pieci izjuta izteiktas panikas lēkmes. 27 tika novēroti veģetatīvi simptomi – slikta dūša, svīšana, galvas griešanās, karstuma viļņi, vēdersāpes, sajūta, it kā mati kustētos šausmās u.tml. Gandrīz katram radās baiļu un nemiera sajūta.

Jaunā situācija, interese un prieks no tikšanās ar sevi pazuda praktiski visiem jau otrās trešās stundas sākumā. Tikai desmit no bērniem, kas pārtrauca eksperimentu, sajuta nemieru pēc trim (un vairāk) stundām vienatnē.

“Varonīgā” meitene, kura izturēja eksperimentu līdz beigām, atnesa dienasgrāmatu, kur viņa visas astoņas stundas rūpīgi bija pierakstījusi savu stāvokli. Te “mati uz galvas sāka kustēties” psiholoģei. Ētisku apsvērumu dēļ viņa rakstīto nepubliskoja.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.