SOK pauž bažas par jaunā dizaina dopinga analīžu pudelīšu kvalitāti 0
Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) paudusi bažas par jaunā dizaina dopinga analīžu pudelīšu kvalitāti, jo pastāv bažas, kā tās sasaldēšanas procesā var manuāli atvērt.
To, ka jaunās pudelītes nav izturīgas, konstatēja Ķelnes antidopinga laboratorija, kas 19.janvārī informēja Pasaules Antidopinga aģentūru (WADA). Laboratorija ziņoja, ka analīžu uzglabāšanas trauki sasaldēšanas procesā ir manuāli atverami, līdz ar to pastāv risks mainīt pudelītes saturu.
WADA pudelīšu nomaiņu, izstrādājot jaunu dizainu un sarežģītāku aizsargmehānismu, veica pēc tam, kad tika konstatēts, ka 2014.gada Soču Ziemas olimpiskajās spēlēs Krievija savu sportistu pozitīvās analīzes aizstāja ar “tīrām” provēm, atverot pudelītēs tā, ka to bija grūti pamanīt.
Jaunās pudelītes, kurās tiek glabātas urīna un asins analīzes, tika izgatavotas kompānijā “Berlinger”, taču tagad konstatētas problēmas, kas raisa bažas par to kvalitāti.
SOK šajā jautājumā vērsusies pie WADA, lūdzot nodrošināt, lai gaidāmajās Phjončhanas Ziemas olimpiskajās spēlēs dopinga analīžu veikšanas procedūra ir ticama un droša.
“Mēs uzticamies WADA, ka šai problēmai tiks rasts risinājums,” uzsvēra SOK.
Tikmēr Ķelnes antidopinga laboratorijas vadītājs Mario Teviss norādījis, ka Phjončhanā veikto dopinga pārbaužu rezultāti būs ticami un droši, jo ir arī citi veidi, kā urīna analīzes saglabāt neskartas.
Dopinga pārbaudē tiek izmantotas divas pudelītes, no kurām vienā ir tā dēvētā A prove, bet otrā B prove. Parasti B provi sasaldē un izmanto, ja A prove izrādījusies pozitīva.
Jau vēstīts, ka par manipulācijām ar dopinga analīzēm 2014.gada Soču olimpiskajās spēlēs SOK uz mūžu no dalības Olimpiādē diskvalificēja 43 Krievijas sportistus, savukārt decembrī piesprieda diskvalifikāciju arī Krievijas Olimpiskajai komitejai, kas tai liegs piedalīties Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tiesa, īpašas atļaujas saņēmušie Krievijas sportisti varēs startēt zem neitrāla karoga, bet uz viņu formastērpiem būs uzraksts “Olympic Athlete from Russia” (OAR) jeb “Olimpiskais sportists no Krievijas”.
Tāpat vairāki titulēti Krievijas sportisti, uz kuriem līdz šim nekrita dopinga aizdomu ēna, nevarēs piedalīties gaidāmajās spēlēs, jo viņi uz tām nav saņēmuši uzaicinājumu.