Foto – LETA

Šogad vairākkārt deguši kombaini un labība; cietuši arī lielzemnieki 0

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ziņo par vairākiem ar labības novākšanu saistītiem ugunsgrēkiem.


Reklāma
Reklāma

 

7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Pirms nedēļas, 17. augustā, negaiss gāja pāri lielzemnieka Valtera Brusa 20 hektāru lielajam miežu laukam Tērvetes novadā, kas aizdegās un nodega.

Pats saimnieks komentāros ir skops, vien nosaka, ka gaida kompensāciju no AS “Sadales tīkliem”, jo uzskata, ka uguns nelaime sākusies no vadiem, kas iet pāri laukam. “Sadales tīklu” preses sekretāre Ilze Rubene skaidro, ka uzņēmums nenoliedz, ka virs mieža lauka plosījies negaiss, zibens iespēris stabā, no kura laukā nokritis dzelzs kāsis. Vai no tā varēja aizdegties miežu lauks, pašreiz skaidro eksperti. Ja tiks pierādīta cēloņsakarība, zemniekam kompensācija tiks izmaksāta. Pēc V. Brusa aprēķiniem, nodegušo miežu vērtība ir ap Ls 15 000.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudz bēdīgākas sekas bija ugunsgrēkam Kocēnu novadā, kur aizdegās un nosvila kombains, bet pats kombainieris ar smagām traumām pašlaik atrodas komas stāvoklī slimnīcā. Par notikušo policijā ierosināts kriminālprocess, jo apstākļi nav līdz galam skaidri. “Sadales tīkli” skaidro, ka vidējā sprieguma elektrolīnijas apakšējais vads, ko aizķēris zemnieks ar paceltu kombaina graudu izbērēja strēli, atradies pat augstāk par normās paredzētajiem sešiem metriem. Kombainieris nokāpis no kombaina, bet, redzot, ka tā riepas sāk degt, paņēmis ugunsdzēšamo aparātu un sācis tās dzēst. Tad viņš arī saņēmis elektrības triecienu.

Kāds aculiecinieks, kas nevēlējas minēt savu vārdu, gan min citus apstākļus. Nenoliedzot zemnieka neuzmanību un nepareizo rīcību, viņš vērš uzmanību, ka kombaina “Claas” strēle nevarēja būt augstāka par pieciem metriem, tas tehniski neesot bijis iespējami, un ka vadi pirms notikuma bija nokarājušies un tos jau pēc notikušā kā stīgas nostiepuši elektriķi.

“Pabraukājiet pa Latvijas tīrumiem: daudzviet redzēsiet, ka vadi karājas zemāk par sešiem metriem!” saka aculiecinieks.

I. Rubene zina teikt, ka pēdējos gados pēc saskaršanās ar elektrības vadiem nav nodedzis neviens kombains, biežāk gadoties, ka ar vadiem saskaras un aizdegas autopacēlāji un meža tehnika. Minētie divi nelaimes gadījumi šoruden esot vienīgi, kur iesaistīti “Sadales tīkli” un ražas novācēji. Kopumā šā gada pirmajos septiņos mēnešos Latvijā reģistrēti 267 gadījumi, kad trešās personas bojājušas elektriskās gaisa vai zemes līnijas, pērn šādi gadījumi bijuši 404.

“Ja cilvēks atrodas elektrības vadu izraisīta ugunsgrēka vietā, vispareizākā rīcība ir lēni, it kā mīņājoties virzīties projām no notikuma vietas,” skaidro I. Rubene. “Zemnieks Kocēnos jau bija atvirzījies no kombaina, bet atgriezās, lai glābtu savu tehniku. Tā bija liela kļūda.”

Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta datiem, 18. augustā kombains dega arī Dobeles novada Krimūnu pagastā, bet Bauskas novada Mežotnes pagastā – salmi divu hektāru platībā. 19. augustā Sējas novadā dega traktora piekabe ar deviņiem siena ruļļiem. 23. augustā – Bauskas novada Īslīces pagastā nosvila pieci hektāri rugāju, 24. augustā – 10 hektāri labības un rugāju Saldus novada Rubas pagastā, bet 25. augustā – hektārs rugāju Dundagas novadā.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.