Šogad stājušies spēkā 244 amatpersonām uzlikti sodi vai aizrādījumi par interešu konfliktiem 0
Šogad stājušies spēkā 244 Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja lēmumi (KNAB), ar kuriem amatpersonām par interešu konfliktiem piemēroti naudas sodi vai izteikti aizrādījumi, liecina aģentūras LETA apkopotā KNAB informācija.
Visas minētās amatpersonas bija pārkāpušas likumu “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā”.
Lielākā daļa amatpersonu par likumpārkāpumu saņēmuši naudas sodus, kas nav pārsnieguši 100 eiro, taču ir amatpersonas, kurām piemēroti vairāku simtu eiro lieli sodi. 62 gadījumos KNAB nolēmis pret amatpersonām izbeigt lietvedību, atzīstot administratīvo pārkāpumu par maznozīmīgu, taču izsakot mutvārdu aizrādījumu.
Sodīto vai aizrādījumu saņēmušo vidū ir dažāda ranga valsts vai pašvaldību iestāžu amatpersonas, piemēram, policisti, robežsargi, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ierēdņi, pašvaldību deputāti, izglītības iestāžu amatpersonas.
Tāpat KNAB sodījis visus atsevišķu pašvaldību deputātus, kuri pretlikumīgi pieņēmuši kādu lēmumu. Piemēram, vairāku Latgales pašvaldību deputāti bija nolēmuši piešķirt finansējumu domes informatīvo izdevumu izdošanai krievu valodā. Deputāti nebija ievērojuši likumu “Par pašvaldībām”, Valsts valodas likumu un Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas likumu, norāda KNAB.
Bieži amatpersonas pieķertas faktā, ka nesaņemot rakstveida atļauju no priekšniecības, savienoja savu valsts amatpersonas amatu ar citiem darbiem.
Vairākas amatpersonas sodītas, jo izdevušas kādu rīkojumu attiecībā uz saviem radiniekiem. Tā, piemēram, kādas iestādes vadītāja izdeva rīkojumu un noslēdza darba līgumu ar savu radinieci. KNAB amatpersonai par pārkāpumu piemēroja 100 eiro sodu.
Atsevišķi pašvaldību deputāti sodīti, jo uzņēmumi, kuru dalībnieki ir paši deputāti, bez atklāta konkursa, saņēma pašvaldības pasūtījumus un noslēdza līgumus. Savukārt vairāki policisti sodīti vai saņēmuši aizrādījumu, jo izmantoja dienesta transportlīdzekļus mērķim, kas nav saistīts ar amata pienākumu pildīšanu.
Samērā bieži salīdzinājumā ar citu amatpersonu kategorijām VID amatpersonas sodītas vai viņiem aizrādīts, jo no informācijas sistēmām, personisku motīvu vadītas, ieguva informāciju, kas nebija nepieciešama amatpersonas amata pienākumu pildīšanai.