“Šogad oktobris ir ražas pilnbrieda periods!” Kā mainīgā vasara ietekmējusi lauku labumus? 0
Šī gada vasara ir bijusi ļoti mainīga – no tropu karstuma Jāņu laikā jūnijā, līdz rudenīgām naktīm jūlijā. Katras kultūras ražas un augšanas apstākļi ir atšķirīgi.
Vai un kā mainīgie laikapstākļi ir ietekmējuši vietējo labumu ražu, skaidro SIA “Mārupes siltumnīcas”, aveņu saimniecības “Skoru dārzi” Tukumā pusē un ābolu audzētāji ZS “Mucenieki” netālu no Saldus.
Vīrusa tieša ietekme uz ābolu noietu
ZS “Mucenieki” saimniece Ligita Rezgale stāsta:
Ābolu daudzumu ietekmējuši šī gada vasaras mainīgie laikapstākļi.
Lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku ābolu ražu, sadarbībā ar Latvijas Augu aizsardzības pētniecībascentru saimniecībā esam uzstādījuši vietējo meteoroloģisko staciju, lai fiksētu esošo un turpmāko dienu laikapstākļus.
Tas palīdz noteikt temperatūras un mitruma izplatību, kas ietekmē augļu inficēšanās riskus ar slimībām un kaitēkļiem.
Šogad mums nācās saskarties arī biznesam nelabvēlīgām sekām, kas radušās Covid-19 dēļ – daļa ābolu, ko ierasti iegādājas uzņēmumi, lai ražotu, piemēram, vīnu un sukādes amatniecības tirdziņiem, netiek uzpirkti to realizācijas trūkuma dēļ.”
Avenes – vēlāk un mazāk nekā ierasti
SIA “Skoru dārzi” saimniece Inese Lindermane Dirvēna atklāj, ka šis gads ir ļoti neparasts: “Rudens aveņu raža sākas jūlija beigās vai augusta sākumā un,
Parasti līdz oktobrim ir novākta teju lielākā daļa ražas, savukārt šogad šis ir tikai ražas pilnbrieda periods”.
Pavasara sliktie laikapstākļi ir tie, kas veicināja ražas ienākšanu vēlāk. Arī pārlieku liels karstums vasarā, ja tas pārsniedz +27 grādus, samazina ražību par 20%, tādēļ, lai šodien veikalu plauktos nonāktu augstas kvalitātes, lielas ogas, pat līdz 15 gramiem smagas, sausuma laikā tās jālaista pat 6 reizes dienā”.
Neskatoties uz riskiem, ar ko jārēķinās mainīgo laikapstākļu dēļ, uzņēmums plāno paplašināties, lai pēc iespējas lielākam cilvēku lokam nodrošinātu gardas ogas.
Siltumnīcas gurķi – gaismas mīļi
Mārupes gurķu ražība ir ļoti augsta, pateicoties ļoti pārdomātam un efektīvam audzēšanas procesam – gurķu stāds pirmo ražu sāk dot jau pēc teju 10- 14 dienām no ziedēšanas.
Augi tiek baroti ar speciāli tiem sagatavotu dabīgo barību vielu maisījumu. Sliktos kukainīšus apēd labie, kuri tiek speciāli iegādāti šādiem nolūkiem. Apputeksnēšanas darbus veic kamenes, kuras arī speciāli tiek iepirktas un mājiņas tiek izvietotas siltumnīcās.
Gurķiem ļoti svarīga ir gaisma, kā arī siltums, kas nepārsniedz +25 grādus.
Jau ziņots, ka, lai kvalitatīva un vietējo ražotāju audzēta pārtika būtu finansiāli pieejama vēl plašākam ģimeņu lokam visā Latvijā, “Maxima Latvija” kopā ar sadarbības partnerorganizācijām ir uzsākusi parakstu vākšanu portālā “Mana balss” iniciatīvai “Samazinām PVN pārtikas produktiem”. Tās mērķis ir rosināt izmaiņas likumdošanā, nosakot samazināto PVN likmi 5% apmērā svaigiem pārtikas produktiem.