Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Eiropā novembrī elektoenerģijas cenas pieauga, turpretim Latvijā ievērojami samazinājās. Kas noteica cenu kritumu? 0

2024. gada novembrī elektroenerģijas cenas pieauga lielākajā daļā Eiropas valstu, savukārt Latvijā un Lietuvā cenas kritās par 3%, Igaunijā – par 10%. Vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 88,73 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 16% mazāk nekā pirms gada, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats, tā portālu LA.LV informēja AST Komunikācijas speciālists Andris Sproģis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Cenu samazinājumu Baltijas valstīs galvenokārt veicināja vietējās atjaunojamās enerģijas ražošanas pieaugums, kas samazināja nepieciešamību pēc importētās elektroenerģijas. Novembrī elektroenerģijas vidējās dienas cenas ievērojami svārstījās, atsevišķās dienās piedzīvojot krasas izmaiņas.

Cenu svārstības galvenokārt noteica laikapstākļi, izstrādes un patēriņa dinamikas izmaiņas, kā arī starpsavienojumu kapacitāte. Neraugoties uz zemāku gaisa temperatūru, kad tradicionāli pieaug elektroenerģijas patēriņš un ir nepieciešams palielināt ražošanu dabasgāzes elektrostacijās, vēja enerģijas izstrādes pieaugums būtiski to kompensēja un palīdzēja segt pieprasījuma pieaugumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kopējais elektroenerģijas imports uz Baltijas valstīm samazinājies par 3,7%, tostarp imports no Somijas kritās par 5,6%, bet no Polijas – par 46%, savukārt imports no Zviedrijas pieaudzis par 16,9%.

Visstraujākais cenu pieaugums novērots Zviedrijas 4. zonā, kur cenas pieauga par 176%, un tas galvenokārt saistīts ar “dunkelflaute” Vācijā — ilgu periodu ar zemu vēja un saules enerģijas ražošanu, kas būtiski palielināja pieprasījumu pēc elektroenerģijas importa no Ziemeļvalstīm un radīja spiedienu uz ražošanu un cenām Zviedrijas dienvidos.

AST sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats un apskata arhīvs kopš 2015. gada ir pieejams AST interneta vietnē.

Publicitātes foto: AST
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.