Šogad nedaudz pieaugusi jēra gaļas cena 0

Šogad Latvijā salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir nedaudz palielinājušās jēra gaļas cenas, atzina Latvijas gaļas aitu audzētāju asociācijas vadītājs Guntis Gūtmanis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Jēra gaļas cenas ir stabilas, ar nelielu augšupejošu tendenci,” sacīja Gūtmanis, piebilstot, ka sezonāli ir mēneši, kad jēra gaļas cenas ir augstākas, tāpat ir mēneši, kad tās ir zemākas. Tomēr vidēji ik gadu ir neliels cenu kāpums un to var attiecināt arī uz šo gadu.

Pēc Gūtmaņa teiktā, jēra gaļas cenas ir pieaugušas gan globālajā tirgū, gan Latvijā, kur cenas nosaka tendences pasaules tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš piebilda, ka arī aitu audzētāju skaitam šogad ir bijusi tendence pieaugt un audzis tieši mazo saimniecību skaits. Tāpat aitu audzētāji savās saimniecībās turpina palielināt arī dzīvnieku skaitu. Latvijā joprojām lielākais īpatsvars ir tieši mazās saimniecības, ar nelielu skaitu dzīvnieku, kas ir saistīts ar ekonomiskiem aspektiem. “Katrs saimnieks izvērtē iespējas, līdz kuram brīdim augt ir pamatoti un kad tas kļūst sarežģītāk. Tas ir atkarīgs no katras saimniecības atsevišķi,” sacīja Gūtmanis.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Eiropas Komisijas aplēsēm, jēra liemeņa cenas ES dalībvalstīs ir salīdzinoši stabilas, gada griezumā tās svārstās 4,7-5,30 eiro robežās par vienu kilogramu. Augstākās cenas ir Francijā, zemākās – Rumānijā.

EK aplēses arī liecina, ka aitu skaits dalībvalstīs nedaudz pieaug. Kopā ES audzē vairāk nekā 91 miljonu aitas, tajā skaitā Apvienotajā Karalistē audzē 23 miljonus aitas. Savukārt pasaulē tiek prognozēts aitu gaļas cenu kāpums, kas turpināsies līdz pat 2024.gadam, pateicoties Āzijas, īpaši Ķīnas, pieprasījumam.

Tikmēr Latvijā saskaņā ar Zemkopības ministrijas datiem, aitu skaits pamazām pieaug. 2014.gadā Latvijā tika turēti vairāk nekā 90 000 aitu, 2015.gadā – vairāk nekā 100 000 aitu, bet 2016.gada dati uzrāda 127 000 aitu.

Tāpat dati liecina, ka, lai gan pēdējos gados aitu gaļas tirdzniecības apjomi palielinājušies, tirdzniecības bilance saglabājas negatīva. 2014.gadā Latvijā tika importētas 106,6 tonnas, bet eksportētas – 91,8 tonnas aitu gaļas. 2015.gadā importētas 124,2 tonnas, bet eksportētas – 96,2 tonnas, savukārt 2016.gada pirmajā pusgadā tika importētas 44,5 tonnas, bet eksportētas – 47,7 tonnas aitu gaļas.

Lai veicinātu aitu un kazu gaļas ražošanas saglabāšanu, 21 ES dalībvalsts, tostarp Latvija, ieviesušas brīvprātīgi saistīto atbalstu par gaļas ražošanu, novirzot šai nozarei 11% no kopējās brīvprātīgi saistītā atbalsta finansējumu.

Reklāma
Reklāma

Saskaņā ar statistikas datiem ar aitkopību Latvijā nodarbojas apmēram 4625 saimniecības, vidējais skaits saimniecībā – 22 dzīvnieki.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.