Šogad kaņepes audzēs divkārt vairāk lauksaimnieku nekā pērn 0
Pieaugot industriālo kaņepju audzēšanas perspektīvām, šogad kaņepju audzēšanai pievērsīsies divkārt vairāk zemnieku nekā pērn, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.
“Kaņepju sēja nupat ir sākusies, lai gan vairāki zemnieki vēl nogaida, kamēr beigsies pavasara salnas un paaugstināsies augsnes temperatūra. Kopā šogad būs apmēram 30 audzētāju, salīdzinot ar iepriekšējā gada 12 zemniekiem. Lauku atbalsta dienestā šogad plānots pieteikt apmēram 150 hektāru kaņepāju, tomēr kopumā platības būs vairāk nekā 250 hektāri, jo ir daļa audzētāju, kuri nepretendē uz platību maksājumiem,” sacīja Vilnītis.
Viņš arī norādīja, ka šogad lielākie kaņepju audzētāji būs Latgalē Krāslavas pusē, kā arī pie Preiļiem un Rugājos. Ap 50 hektāriem kaņepju būšot arī Vidzemē pie Limbažiem un Ērgļiem.
Tāpat Vilnītis sacīja, ka šogad asociācija zemnieku vajadzībām par vairumtirdzniecības cenām iepirkusi divas reizes vairāk Eiropas Savienības prasībām atbilstošu un sertificētu kaņepju sēklu nekā pērn.
“Pērn iepirkām tikai nepilnus 4000 kilogramu franču šķirnes sēklu, no kurām daļa netika iesēta, atstājot to šā gada sējai. Toties šopavasar iepirkām 6025 kilogramus franču, 1490 kilogramus poļu un 2000 kilogramu somu sēklu. Izsējas norma ir 45 kilogrami uz vienu hektāru poļu un franču šķirnēm, bet somu šķirnei – 35 kilogrami uz hektāru. Tāpat esam nodevuši izmēģinājumiem franču kolēģiem 1,5 kilogramus Latvijas vietējo kaņepju sēklu,” atzina uzņēmējs.
Kā ziņots, šogad Talsu novada Lībagu pagastā sākta kaņepju pārstrādes rūpnīcas būvniecība, kurā projekta attīstītājs SIA “Transhemp” investēs 2,5 miljonus latu. Plānots, ka rūpnīca sāks darboties 2013.gada sākumā.
Jau iepriekš Vilnītis “Nozare.lv” norādīja, ka vienā maiņā rūpnīca spēs apstrādāt 7200 tonnas kaņepju. “No stiebriņiem tiks ražota šķiedra, kā arī spaļi – kaņepju pārstrādes procesā iegūstamā sastāvdaļa, kuru izmanto būvmateriālu izgatavošanā. Tiks būvēta arī noliktava, kur uzglabāt kaņepju salmiņu ruļļus. Visa šķiedra tālākai pārstrādei tiks nodota Rēzeknes uzņēmumam SIA “Baltiks EAST”, kur tiks ražotie īpaši diegi un auklas,” sacīja Vilnītis.
Kā ziņots, sākot ar 2011.gadu, lauksaimnieki, kas nodarbojas ar kaņepju audzēšanu, var pretendēt uz vienoto platības maksājumu. Atbalstu par kaņepju platībām var saņemt, ja audzēšanā izmanto sertificētas sēklas un audzētajās kaņepēs tetrahidrokanabinola saturs nepārsniedz 0,2%.
Latvijas Industriālo kaņepju biedrība ir dibināta 2010.gada 20.jūlijā. Tajā pievienojušies vairāk nekā 20 biedru, tai skaitā zemnieki un uzņēmēji.