Bakteriālā iedega bumbierē.
Bakteriālā iedega bumbierē.
Foto: VAAD

Šogad bakteriālā iedega Latvijā konstatēta jau desmit vietās 0

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) šogad, veicot bakteriālās iedegas saimniekaugu pārbaudes, visā Latvijas teritorijā ņēmis 492 paraugus, no kuriem 29 paraugos konstatēta bīstama augu karantīnas slimība – bakteriālā iedega (Erwinia amylovora), portālu LA.LV informēja VAAD pārstāve Dace Ūdre.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kopumā VAAD inspektori no maija līdz augusta beigām veikuši 1914 pārbaudes, apsekotas dekoratīvo kultūru stādaudzētavas, tirdzniecības vietas (tirgi, gadatirgi, izstādes), veiktas pārbaudes dārzkopības centros, parkos, apstādījumos, piemājas dārzos, dendrārijos, komercdārzos.

No kopējā skaita 732 pārbaudes veiktas iepriekšējos gados noteiktajos bakteriālās iedegas perēkļos un trīs kilometru buferzonā ap tiem. 15 gadījumos inspektori reaģējuši uz iedzīvotāju aicinājumiem pārbaudīt bakteriālās iedegas pazīmes augiem piemājas dārzos.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad ņemti 492 paraugi, kas testēti VAAD Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā. 29 paraugiem, kas ņemti desmit vietās, apstiprinājušās aizdomas par baktērijas klātbūtni, tās ir Kurzemē – Nīcā un Saldus novadā, Zemgalē – Rundāles novadā, Elejā, Svētē un Dobelē, Latgalē – Nīcgalē un Sventē, Rīgas reģionā – Ogres novadā un Birzgalē.

Pamatojoties uz laboratorisko testu rezultātiem, pieņemti lēmumi par fitosanitāro pasākumu veikšanu, proti, par 1959 koku iznīcināšanu, tajā skaitā, 1104 ābeļu, 826 bumbieru, 22 vilkābeļu, piecu pīlādžu un divu krūmcidoniju.

Lai ierobežotu bīstamās augu slimības tālāku izplatību, buferzonā – teritorijā 3 km rādiusā ap vietu, kur konstatēta bakteriālā iedega, aizliegts pārvietot bišu stropus bakteriālās iedegas saimniekaugu ziedēšanas periodā un vismaz divas nedēļas pēc augu ziedēšanas beigām, kā arī augus šajās teritorijās VAAD inspektori turpmākos divus gadus pastiprināti pārbaudīs.

Ņemot vērā iepriekšējos gados un 2020.gadā konstatētos bakteriālās iedegas perēkļus, šobrīd aktuālās 14 bakteriālās iedegas buferzonas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.