Sodu par ātruma pārsniegšanu varēs pārsūdzēt 0
Transportlīdzekļa īpašniekam turpmāk būs Satversmē garantētās tiesības apstrīdēt un pārsūdzēt viņam piemēroto sodu, ja braukšanas ātruma pārsniegšanu fiksēs ar fotoradaru, bet automašīnas īpašnieks pārkāpuma brīdī nebūs vadījis transportlīdzekli. To paredz grozījumi “Ceļu satiksmes likumā”.
Izmaiņas ieviestas, ņemot vērā šā gada Satversmes tiesas spriedumu, kas likuma normu par administratīvā soda piemērošanu automašīnas īpašniekam, ja pārkāpumu fiksē tikai ar fotoradaru, atzina par neatbilstošu Satversmei. Līdz šim soda kvīti par ceļu satiksmes pārkāpumu nosūtīja automašīnas īpašniekam. Likums liedza viņam pārsūdzēt piemēroto sodu, ja pārkāpumu fiksējis fotoradars, bet pie stūres sēdējis kāds cits.
Tagad automašīnas īpašnieks varēs norādīt transportlīdzekļa vadītāju, kuram viņš ir uzticējis savu automašīnu un kurš pārkāpis ceļu satiksmes noteikumus. Ja pierādījumi apliecinās, ka pārkāpuma izdarīšanas brīdī automašīnu vadījusi cita persona, sodu transportlīdzekļa īpašniekam atcels un piemēros vainīgajai personai.
Grozījumi nosaka arī pārrobežu informācijas apmaiņu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šādu regulējumu paredz Eiropas Savienības direktīva. Līdz šim šāda informācijas apmaiņas kārtība nepastāvēja. Tātad, ja ārvalstu pilsonis Latvijā pārkāps ceļu satiksmes noteikumus, mūsu valsts atbildīgie dienesti varēs pieprasīt datus par transportlīdzekļa reģistrāciju ārvalstīs un otrādi.
Likuma izmaiņas ievieš arī jaunu ietekmēšanas līdzekli, kuru var piemērot autovadītājam atbilstoši pārkāpumu uzskaites punktu sistēmai. Ņemot vērā pārkāpumu, autovadītājam būs jāpiedalās braukšanas uzvedības korekcijas grupas nodarbībās. Turpmāk bērni, ieguvuši tiesības, patstāvīgi braukt ar velosipēdu varēs no 10 gadu vecuma. Likums tagad precizē arī transportlīdzekļu izgatavošanas un pārbūves kārtību.