Ilmārs Stūriška: Sods ar uzvaras garšu 0
Ja gudrie mācās no citu kļūdām, bet muļķi – no savējām, tad kāds būtu labākais apzīmējums Krievijai, kas turpina dopinga jomā spēlēt “kazakus razboiņikus”? Jau pirms nepilniem četriem gadiem, kad Krievijas antidopinga aģentūras bijušais vadītājs Grigorijs Rodčenkovs aizmuka uz ASV un sāka runāt, kļuva skaidrs par jaudīgu valsts atbalstītu dopinga sistēmas mašīnu, sekoja dažādas sankcijas, tostarp aizliegums zem sava karoga startēt 2018. gada Phjončhanas olimpiskajās spēlēs. Tā vietā, lai izdarītu secinājumus un izmēztu netīros apcirkņus, vēl šogad turpinājās mēģinājumi pūst miglu acīs.
Tādējādi Pasaules antidopinga aģentūra (WADA) diskvalificējusi Vladimira Putina tautiešus uz četriem gadiem no lielajiem sporta notikumiem. Salīdzinot ar iepriekšējo lēmumu aizpērn, sperts solis uz priekšu – krievi šajā laikā nevarēs zem sava karoga piedalīties olimpiskajās un paralimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos, kā arī uzņemt šāda mēroga turnīrus un pieteikties uz to rīkošanu. Bet svarīgākais – piedalīties varēs visi tie sportisti, pār kuriem nekrīt aizdomu ēna par negodīgām darbībām. Pērn krievi kļuva par olimpiskajiem čempioniem hokejā.
Tāpat kā izcīnīja vēl 16 medaļu komplektus Phjončhanā.
Līdzīgi būs arī šoreiz. Daļa no ieplānotajiem lielajiem čempionātiem acīmredzot nenotiks Krievijā, kaut gan šī sadaļa ir “stiepjams jēdziens” un, piemēram, Starptautiskās hokeja federācijas prezidents Renē Fāzels vēl pirms WADA lēmuma paziņoja, ka 2023. gada pasaules čempionātu no Krievijas nav iespējams pārcelt. Tāpat “Formula-1” turpinās rūkt Sočos, jo spēkā ir līgums. Klāt sankcijām nācis tas, ka augstākajiem funkcionāriem būs liegts ierasties konkrēto pasākumu norises vietās un tāpat krievi nedrīkstēs darboties starptautisko federāciju valdēs un komisijās. Tātad ietekme vismaz uz laiku mazināsies.
Nav skaidrs, kāpēc sankciju sarakstā nav iekļauti arī kontinenta čempionāti. Krievija ir viena no nākamā gada Eiropas futbola čempionāta organizētājām, un globāli tas būs gada otrs lielākais notikums. Pasaules kausa futbolā kvalifikācijā krievi varēšot startēt ar savas valsts simboliem, bet, ja tiks arī finālturnīrā, tad vilks neitrālo formu.
Uzlūkojot situāciju no boksa terminoloģijas viedokļa, šķiet, ka
Putinam allaž bijušas tuvas spēka metodes, un šī bija iespēja ar juridiskiem paņēmieniem reizi par visām reizēm pielikt punktu viņa veidotajai melu un viltus ērai, nosakot totālu izolācijas periodu.
Daudzi Rietumu atlēti pauduši vilšanos par vāja kompromisa pieļaušanu. Krievijas politiskā elite gan var uzsmaidīt, jo sekas varēja būt arī nopietnākas, un publiski turpināt pūst jau zināmajā stabulē – Rietumi pret mums sazvērējušies.
Protams, dopings ir problēma visā pasaules sportā, īpaši spilgti izpildījušās daudzas ASV zvaigznes, taču tās bija individuālas krāpniecības, savukārt Krievijā svētību dod valsts līderi. Un tas ir faktors, kādēļ īsti nestrādā nereti piesauktais tiesiskais aspekts, ka jāievēro individuālā, ne kolektīvā atbildība. 2+2 ne vienmēr ir četri.
Paredzams, ka Krievija vērsīsies Sporta arbitrāžas tiesā, kas var arī mainīt WADA lēmumu.