Dzīvnieku aizsardzības organizācijas PETA aktīvisti ar plakātiem “Šāda ir ādas seja” pie “Urban Outfitters” veikala Londonā 30. septembrī protestēja pret kažokādu pārdošanu tajā.
Dzīvnieku aizsardzības organizācijas PETA aktīvisti ar plakātiem “Šāda ir ādas seja” pie “Urban Outfitters” veikala Londonā 30. septembrī protestēja pret kažokādu pārdošanu tajā.
Foto: Will Oliver/EPA/SCANPIX/LETA

Šodien tā rotājas tikai “trakie”? Briti īstās kažokādas vairs nevalkās 9

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Apvienotā Karaliste (AK) apsver iespēju aizliegt savvaļas dzīvnieku kažokādu pārdošanu pēc izstāšanās no Eiropas Savienības (ES). Pirms divdesmit gadiem tieši AK bija pirmā valsts Eiropā, kas aizliedza dzīvnieku audzēšanu kažokādu vajadzībām.

Lai arī AK kažokzvēru audzēšana ir aizliegta, tomēr kažokādas izstrādājumu pārdošana joprojām ir atļauta, tādēļ britu valdībā tiek apspriesta iespēja pēc breksita aizliegt kažokādu importu un tirdzniecību pilnībā. Ideja nāk no konservatīvās partijas biedra Zaka Goldsmita, kurš ir tuvs britu premjera Džonsona dzīvesbiedres Kerijas Saimondas draugs.

CITI ŠOBRĪD LASA
Saimonda pazīstama kā vides aktīviste. Viņasprāt, jebkurš, kurš vēlas pirkt kažokādas, ir “pavisam traks”.

Saimonda arī cīnās pret vaļu medībām, kā arī ir ietekmējusi Džonsona lēmumu nesamazināt āpšu populāciju Derbišīras grāfistē, kur tie tiek iznīcināti, jo savairojoties pārnēsā lipīgas slimības. “[Pēc breksita] mums būs brīva izvēle, vai mēs vēlamies turpināt importēt produktus, ko rada viena no nežēlīgākajām cilvēces nodarbēm,” tā pats Goldsmits par ierosinātajām likumdošanas izmaiņām.

DEFRA (saīsināti – britu Vides, pārtikas un lauksaimniecības ministrija) īpaši uzsver, ka AK ir vieni no augstākajiem standartiem pasaulē attiecībā uz dzīvnieku labturību un ka kažokzvēru turēšana tika aizliegta 2003. gadā, taču kažokādas joprojām tiek ievestas no ārzemēm.

Ja tiks ieviests aizliegums, tad tas varētu attiekties uz 200 miljonu mārciņu (220 milj. EUR) gadā vērtu kažokādu tirdzniecības industriju, kur lielākais imports ir no Francijas.

Kažokādu aizliegšana varētu būt populārs lēmums, ap 80% britu uzskata, ka kažokādu tirdzniecība nav ētiska.

Kādreiz kažoks no dabiskās kažokādas bija statusa simbols, bet tagad ar tādu uz ielas Lielbritānijā labāk nerādīties.

Pateicoties dzīvnieku tiesību aktīvistu grupām, simtiem modes dizaineru, arī vispārzināmi zīmoli “Armani”, “Gucci”, “Calvin Klein”, “Ralph Lauren” un “Versace”, jau sen pārtraukuši savos tērpos izmantot kažokādu.

Noteikti daudzi atceras strīdīgos kampaņu foto ar puskailo Pamelu Andersoni, Naomi Kempbelu, Pinku un citām slavenībām, aicinot padomāt par to, cik dzīvnieku ādu valkāšana ir ētiska.

Šīs kampaņas organizē lielākā dzīvnieku aizsardzības organizācija pasaulē – PETA, kuras mājaslapā tiek doti padomi, kā cīnīties par dzīvnieku tiesībām: “Nākamreiz, kad ieraugāt uz ielas kādu, kas nēsā kažokādu, pajautājiet viņam vai viņai, vai kažokāda ir īsta.

Ja atbilde ir “jā”, tad pieklājīgi lieciet saprast, ka tur nav nekā moderna, ja kāds valkā spīdzināta dzīvnieka ādu.”

Nēsātāju vēlams izglītot, uzskaitot šokējošos faktus par to, ka dzīvnieki kažokādas iegūšanai bieži tiek nogalināti ar elektrošoku anālajā atverē vai viņu kakli lauzti un galvaskausi sadragāti.

Savvaļā lamatās noķertie dzīvnieki bieži vien iet bojā mokpilnā nāvē no asiņu zaudēšanas vai krīt par upuri plēsīgiem zvēriem. Miljoniem dzīvnieku, arī kaķiem un suņiem, tiek novilkta āda, vēl dzīviem esot. “Dzīvnieki nevar aizstāvēt paši sevi, tādēļ tas ir jādara mums.”

Reklāma
Reklāma

Taču ne visi ir vienisprātis. Britu Kažokādu tirdzniecības asociācija gatavojas cīņai, izmantojot argumentu, ka dabiskās kažokādas iegūšana un apstrāde ir daudz saudzējošāka videi par mākslīgās kažokādas ražošanā radīto piesārņojumu, un, ja kažokādas tiek iegūtas ētiski, tad tās aizliegt nevajadzētu.

“Dabisko kažokādu pārdošana pēdējos gados ir palielinājusies, tās ir populāras gados jaunākā auditorijā, jo ekoloģiska dzīvesstila piekritēji arvien vairāk atsakās no masveidā ražotiem videi nedraudzīgiem produktiem un meklē ilgi lietojamus, videi draudzīgus dabiskus materiālus.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.