FOTO: Pieminot šo skarbo Latvijas vēstures lappusi, cilvēki dodas nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa 23
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šodien, pieminot 1949. gada komunistiskā režīma politisko represiju un deportāciju upurus, valstī publiski pasākumi nenotiek.
Taču cilvēki tiek aicināti represēto piemiņu godināt individuāli, noliekot ziedus piemiņas vietās. Šodien Rīgā pie Brīvības pieminekļa ziedus individuāli nolika arī valsts amatpersonas, diplomātiskā korpusa pārstāvji.
Pieminot šo skarbo Latvijas vēstures lappusi, ikviens arī aicināts iedegt logā svecīti, pārlapot atmiņu albumus un vērot tiešsaistes koncertus tīmeklī.
1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem bijušās Padomju Savienības reģioniem – vairāk nekā 42 tūkstoši cilvēku agrā marta rītā pēkšņi tika izrauti no mājām, aizvesti tūkstošiem kilometru tālu, lai, pēc izsūtīšanas organizētāju ieceres, nekad vairs neredzētu dzimteni.
Šodien Rīgā varēs vērot tiešsaistes koncertus –vakarā plkst. 19 no Rīgas Doma tiks raidīts orķestra “Rīga” koncerts “Un miers virs zemes…”. Savukārt Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs “Mazā ģilde” plkst. 19 rīkos piemiņas tiešraides koncertu, kurā uzstāsies koklētāja Laima Jansone un dziedātāja Anta Eņģele.
To raidīs “Mazās ģildes” mājas lapā un centra “Facebook” un “YouTube” kanālos.
Arī Liepājas muzejs aicina šodien individuāli nolikt ziedus un aizdegt svecītes pie komunistiskā genocīda upuru piemiņas akmens Centrālkapos un Tores stacijas piemiņas vietā, no kurienes liepājniekiem un Liepājas apkārtnes iedzīvotājiem sākās moku un sāpju ceļš uz Sibīriju. Šajā attēlā, kas atrodams muzeja krājumos, redzami Katrīna un Jānis Otaņķi Sibīrijā 1952. gadā. 1949. gada 25. martā Jāni Otaņķi (82 gadi) un Katrīnu Otaņķi (75 gadi) izveda no Pērkones pagasta Jurīšu mājām.
Līdzi viņi paņēma Bībeli. 1956. gadā abi atgriezās mājās, atvedot arī Bībeli, kas glabājas Liepājas muzeja krājumā.