Foto – AFP/LETA

Šodien paceļ priekškaru Pasaules kausa izcīņai futbolā 0

Brazīlijas lielpilsētas Sanpaulu stadionā “Corinthians” šovakar svinīgi atklās Pasaules kausa izcīņas futbolā divdesmito finālturnīru. Pēc tam laukumā dosies mājinieki un Horvātijas futbolisti, lai sacenstos pirmajā no turnīra 64 spēlēm, tās galvenais tiesnesis būs japānis Juiči Nišimura. Kausa izcīņa finišēs 13. jūlijā.

Reklāma
Reklāma

Vismaz četri
 pretendenti


Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Pēdējos trijos lielajos turnīros triumfējusī Spānijas futbola izlase arī Brazīlijā ir viena no galvenajām favorītēm. Līdz iepriekšējai Pasaules kausa izcīņai neviena Eiropas izlase to nebija ieguvusi citu kontinentu laukumos, taču pirms četriem gadiem Dienvidāfrikas Republikā spāņi lauza šo tradīciju. Tagad tiek atgādināts, ka eiropiešiem nav izdevies triumfēt nevienā no četriem Dienvid­amerikā notikušajiem finālturnīriem, un šīs tradīcijas laušanai papildu grūtības radīs tribīņu spiediens, karstums un gaisa mitrums. Īpaši – Brazīlijas ziemeļu pilsētās, kur tiesnešiem dotas tiesības trīs reizes apturēt spēli, lai futbolisti varētu padzerties.

Vai Spānijas izlase var turpināt dominanci? Nebūtu brīnums. Spāņiem šobrīd pieder visas lielākās futbola trofejas – Pasaules kauss, Eiropas čempionu tituls, UEFA Čempionu līgas un Eiropas līgas uzvarētāju kausi. Vienīgi Konfederāciju kausu pērn pievāca Brazīlija. Izlasi joprojām stūrē uzvarošais treneris Visente del Boske, kura rīcībā ir lielākā daļa iepriekšējo turnīru galveno varoņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vācijas futbolisti kopš 1990. gada ik pa sešiem gadiem iekļūst lielo turnīru finālos, un saskaņā ar šo grafiku viņiem atkal tur jābūt. Pēdējos divos finālturnīros vācieši finišējuši trešie. Galvenais treneris Joahims Lēvs izveidojis simpātisku komandu, un vācu futbols pēdējos gados ir uz viļņa. Ar savas sistēmas audzēkņiem un bez milzīgiem tēriņiem transfertu tirgū Vācijas futbola klubi ir vieni no spēcīgākajiem Eiropā – pērn Čempionu līgas finālā tikās Minhenes “Bayern” un Dortmundes “Borussia”. Šogad gan to var teikt par spāņiem, jo izšķirošajā kaujā cīnījās divas Madrides komandas, bet vāciešu mašīnu piebremzējuši daudzu pamatsastāva futbolistu savainojumi – daži vai nu nespēlēs Brazīlijā, vai arī nebūs labākajā formā.

Brazīlijas izlases galvenais treneris Luišs Felipe Skolari ir pārliecināts, ka komandai netrūkst nekā, lai iegūtu Pasaules kausu. Pirms tā izcīņas 2002. gadā, kad brazīlieši triumfēja Skolari vadībā, treneris nebija tik optimistisks, jo toreiz komanda neesot bijusi tādā gatavībā kā tagad. Skolari aptverē ir viens no labākajiem aizsargu pāriem – Tjagu Silva un Davids Luišs, uzbrukuma zvaigzne Neimārs un pasaules klases futbolisti arī citās pozīcijās, tāpat fanu atbalsts. Tiesa, milzīgais nācijas spiediens var izrādīties pārāk smaga nasta. Katrā ziņā Brazīlijā no savējiem gaida tikai uzvaru, kas būs vismaz neliels mierinājums par milzīgajiem tēriņiem, sarīkojot finālturnīru.

Argentīnas futbola lielākais trumpis ir Lionels Mesi, kuram uzbrukumā būs lieliski palīgi. Aizsardzības līnija gan nav tik izcila. Argentīnieši ir pavājā grupā, tādēļ ne vien obligāti jāiegūst pirmā vieta, bet arī varēs pietaupīt resursus izšķirošajām cīņām. Argentīnai par labu runā arī čempionāta norises vieta – gan no ierastā klimata, gan vēstures viedokļa, jo līdzšinējie divi tituli iegūti savās mājās 1978. gadā un ne visai tālajā Meksikā astoņus gadus vēlāk.

Itālijas, Francijas un citu lielvalstu futbolistu izredzes netiek vērtētas sevišķi augstu, taču pretendentu lokā tās ir vienmēr. Melnā zirdziņa loma šoreiz piestāv Beļģijas izlasei, kurai izaugusi ļoti talantīga spēlētāju paaudze, un tā pārliecinoši uzvarēja kvalifikācijas turnīrā.

Spēles, kas jāredz


Mēneša laikā Brazīlijā notiks 64 spēles. Visas noskatīties būs grūti, taču grupu turnīros gaidāmas vairākas izrādes, ko nevajadzētu palaist garām.

* Brazīlija – Horvātija, 12. jūnijs, pulksten 23 pēc Latvijas laika. Čempionāta atklāšanas mačs vienmēr ir īpašs, bet šoreiz varēs arī vērot, kā Brazīlijas izlase tiks galā ar milzīgo līdzjutēju spiedienu. Pretī horvāti, kurus mēdz dēvēt par Eiropas brazīliešiem.

Reklāma
Reklāma

* Spānija – Nīderlande, 13. jūnijs, 22.00. Pasaules kausa iepriekšējā izcīņā abas komandas tikās finālā, bet Brazīlijā saskriesies jau pirmajā spēlē, un, ņemot vērā, ka šajā grupā ir arī Čīles izlase, uzvarai būs liela vērtība.

* Anglija – Itālija, 15. jūnijs, 1.00. Divi grandi tiekas jau pirmajā mačā, kuram, visticamāk, būs liela nozīme izkļūšanā no grupas. Angļi arī alkst revanša par zaudējumu itāļiem 2012. gada Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā pēcspēles 11 m sitienos.

* Argentīna – Bosnija un Hercegovina, 16. jūnijs, 1.00. Argentīnas izlase ir starp favorītēm, bet bosnieši debitēs Pasaules kausa izcīņā. Abu komandu spēcīgākais ierocis ir uzbrukums, tādēļ būs skatāma cīņa.

* Vācija – Portugāle, 16. jūnijs, 19.00. Vācieši, kas pēdējos trijos finālturnīros allaž tikuši trijniekā, bet nav uzvarējuši, sāks savu ceļu pēc titula ar maču pret komandu ar Krištianu Ronaldu priekšgalā.

* Spānija – Čīle, 18. jūnijs, 22.00. Pirms četriem gadiem Čīles futbolisti teju aizlika kāju priekšā spāņiem ceļā uz astotdaļfinālu, tomēr pēdējie uzvarēja gan spēlē (2:1), gan visā turnīrā. Dienvidamerikā čīlieši ar “Barcelona” uzbrucēju Aleksi Sančesu priekšgalā varētu būt vēl veiksmīgāki.

* Beļģija – Krievija, 22. jūnijs, 19.00. Abas komandas varētu pretendēt uz pirmo vietu grupā, tādēļ prognozējama ļoti interesanta cīņa, paturot prātā, ka palikšana otrajā vietā teorētiski varētu nozīmēt spēli pret Vācijas izlasi astotdaļfinālā.

* Nīderlande – Čīle, 23. jūnijs, 19.00. Ja Līgo vakarā aizkavēsieties pie televizora, šī spēle varētu būt garšīgāka par Jāņu sieru, jo abas komandas lielu uzmanību pievērš uzbrukumam. Tiesa, pārbaudes spēlēs holandieši iemēģinājuši arī konservatīvākas taktikas.

Visu grupu turnīru spēļu pilns kalendārs publicēts “LA” 9. jūnija numurā.

Uz viņiem cer


Brazīlijas laukumos redzēsim pasaules labāko futbolistu lauvas tiesu. Īsi par dažiem, kuru spēle lielā mērā noteiks visas komandas veiksmes vai neveiksmes.

Lionels Mesi (Argentīna). Ieguvis visas iespējamās futbola balvas, četras reizes atzīts par pasaules gada futbolistu. Pietrūkst vien Pasaules kausa, kura iegūšana viņu ļautu dēvēt par visu laiku labāko futbolistu. Šo sezonu būtiski ietekmēja savainojumi, tomēr pavasara pusē jau atkal redzējām veco labo Mesi.

Krištianu Ronaldu (Portugāle). Līdzās Mesi pēdējos gados valda pasaulē un pērn ieguva balvu “Zelta bumba” kā labākais futbolists. Ronaldu sezona ar Madrides “Real” bija lieliska, bet gatavošanos Brazīlijai ietekmēja savainojums. Laukumā viņš atgriezās aizvakar Portugāles izlases pārbaudes spēlē pret īriem (5:1).

Neimārs (Brazīlija). 200 miljoni brazīliešu gaida, ka viens no pasaules spožākajiem jaunās paaudzes futbola talantiem (22 gadi) būs atslēgas spēlētājs, kas mājiniekus aizvedīs līdz Pasaules kausam. Pirmā sezona Eiropā, ko Neimārs aizvadīja komandā “Barcelona”, bija no sērijas “labi, bet varēja būt labāk”, taču izlasē viņš 49 mačos iesitis 31 vārtus.

Veins Rūnijs (Anglija). “Manchester United” pēc sera Aleksa Fērgusona aiziešanas no galvenā trenera amata šosezon buksēja un Anglijas premjerlīgā ieņēma tikai septīto vietu. Taču Rūnijs 29 spēlēs pamanījās gūt 17 vārtus, un ar viņu lielā mērā saistāmas arī Anglijas izlases cerības.

Mario Balotelli (Itālija). 23 gadus vecais uzbrucējs ir ļoti talantīgs, taču ekstravertā daba viņam bieži liedz koncentrēties tiešajiem pienākumiem. Pirms diviem gadiem Eiropas čempionātā Balotelli pierādīja, ka var labi spēlēt lielajos turnīros, un itāļi viņu uzskata par savu galveno spēku uzbrukumā.

Edins Džeko (Bosnija un Hercegovina). Viņa komanda debitē Pasaules kausa izcīņā un netiek uzskatīta par titula pretendenti, tomēr bosnieši varētu izkļūt no grupas. Lai to izdarītu, labākais futbols būs jārāda arī Džeko, kurš jau četrus gadus spēlē “Manchester City”.

Andress Injesta (Spānija). Viens no atslēgas spēlētājiem gan “Barcelona”, gan valstsvienībā. Pirms četriem gadiem finālā guva uzvaras vārtus pret Nīderlandes izlasi, bet Injestas labākā īpašība ir spēja pārredzēt laukumu un dalīt piespēles.

Miroslavs Kloze (Vācija). Izlases vienīgais nominālais uzbrucējs šonedēļ nosvinēja 36. dzimšanas dienu. Lai gan labākie gadi jau aizmugurē, viņam ir iespēja kļūt par Pasaules kausa izcīņas rekordistu vairākos finālturnīros gūto vārtu skaitā. Klozem to ir 14, brazīlietim Ronaldo – 15.

FUTBOLS. PASAULES KAUSA IZCĪŅA



KOMANDU GRUPAS UN VIETAS FIFA RANGĀ


A grupa: Brazīlija (4.), Horvātija (20.), Meksika (19.), Kamerūna (50.).

B grupa: Spānija (1.), Nīderlande (15.), Čīle (13.), Austrālija (59.).

C grupa: Kolumbija (5.), Grieķija (10.), Kotdivuāra (21.), Japāna (47.).

D grupa: Urugvaja (6.), Kostarika (34.), Anglija (11.), Itālija (9.).

E grupa: Šveice (8.), Ekvadora (28.), Francija (16.), Hondurasa (30.).

F grupa: Argentīna (7.), Bosnija un Hercegovina (25.), Irāna (37.), Nigērija (44.).

G grupa: Vācija (2.), Portugāle (3.), Gana (38.), ASV (14.).

H grupa: Beļģija (12.), Alžīrija (25.), Krievija (18.), Dienvidkoreja (55.).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.