Šodien, 19. maijā, Eiromelanomas diena 0
Ik gadu maija mēnesī visā Eiropā tiek atzīmēta Eiromelanomas diena, lai pievērstu sabiedrības uzmanību saules un solāriju ultravioleto (UV) staru radītajām negatīvajām ietekmēm, tostarp saslimšanām, īpaši ādas vēzim – melanomai.
Dabīgās saules un solārija radītā starojuma ietekme uz veselību netiek pietiekami novērtēta, cilvēki bieži vien pat nepieļaujot domu, ka vieglprātīga attieksme pret sauļošanos var būt par iemeslu saslimšanai ar melanomu. Pēdējo gadu laikā Latvijā saslimstība ar melanomu un no melanomas mirušo pacientu skaits pieaug.
Saules iedarbības nelabvēlīgās sekas un piesardzības pasākumi
Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un atgādina par piesardzības pasākumiem, uzturoties saulē: paaugstināta saules ultravioletā starojuma gadījumā, kas mūsu platuma grādos vasaras mēnešos ir dienas vidū no plkst.11 līdz plkst.15, nav ieteicams ilgstoši uzturēties tiešos saules staros. Arī ēnā iedarbojas saule, un atstarošanās no ūdens virsmas un smiltīm palielina saules apdegumu risku, tādēļ uzturoties saulē vēlams nēsāt vieglu galvassegu ar platām malām, saulesbrilles, kā arī viegla, elpojoša materiāla apģērbu gaišā krāsā.
Pirms uzturēšanās tiešos saules staros ieteicams uzklāt aizsargkrēmu pret ultravioleto starojumu (UVA un UVB), kam saules aizsardzības faktors SPF (sun protection factor) ir lielāks nekā 15. Lai panāktu labu aizsardzību, krēms jāuzklāj blīvi un vienmērīgi uz visām atklātajām ķermeņa daļām 15 minūtes pirms došanās ārā.
No saules ietekmes īpaši jāsargā mazi bērni, tādēļ pieaugušie tiek aicināti atrast laiku un pārrunāt ar bērniem drošības apsvērumus, atrodoties saules staros. Tāpat piesardzības pasākumi jāievēro cilvēkiem, kuri strādā ārā (piemēram, uz lauka, dārzā, ceļu remonta darbos), sporto un atpūšas (piemēram, pārgājienos, velobraucienos, skriešanas pasākumos, piknikos u.tml.) un ir pakļauti saules staru aktīvai iedarbībai.
Solāriju uzraudzības rezultāti un piesardzības pasākumi, izmantojot solāriju
Lai arī par kosmētiskā iedeguma iegūšanu solārijā ir pieejama plaša informācija, Veselības inspekcija vēlas atgādināt par piesardzību, sauļojoties solārijā.
Vēlamies atgādināt, ka solārija personālam ir pienākums informēt patērētāju pirms pakalpojuma sniegšanas par riskiem veselībai, kas saistīti ar UV starojuma ietekmi un par drošības noteikumiem, lietojot solāriju, kā arī novērtēt patērētāja ādas stāvokļa atbilstību pakalpojuma saņemšanai, sniegt konsultāciju par piemērotāko sauļošanās režīmu. Tāpat pirms pakalpojuma sniegšanas solārija personālam ir pienākums izsniegt patērētājam apmeklējumu uzskaites karti, kurā norādīts patērētāja vārds, uzvārds, apmeklējuma datums un laiks, kā arī norādīta informācija par UV starojuma radītajiem riskiem veselībai un pakalpojuma saņemšanas nosacījumi.
Sauļojoties vienmēr jālieto aizsargbrilles acu aizsardzībai pret UV starojumu un jāapsedz jutīgās ķermeņa daļas.
Solārija personālam ir tiesības pieprasīt personu apliecinošu dokumentu, lai pārliecinātos par patērētāja vecumu. Personām, kas vēl nav sasniegušas 18 gadu vecumu, nav vēlama solārija apmeklēšana – solārija pakalpojumu izņēmuma kārtā var saņemt, tikai uzrādot ģimenes ārsta vai dermatologa izziņu.
2013.gadā Veselības inspekcija veica 118 plānveida kontroles solāriju studijās un citos objektos, kur kosmētiskā iedeguma iegūšanas pakalpojums tiek piedāvāts kā blakus pakalpojums, piemēram, skaistumkopšanas salonos, sporta klubos, pirtīs u.c. Dažādi pārkāpumi tika konstatēti 93 iestādēs (79%), kurās tika pārbaudīti solārija pakalpojumi. Saistībā ar būtisku neatbilstību – UV starojuma pārsniegumu, tika pieņemti 7 lēmumi par nedroša solārija pakalpojuma sniegšanas pārtraukšanu.