Šodien, 15. oktobrī, pēcpusdienā skatāma tiešsaistes diskusija, kā atpazīt sirds slimības 0
Trešdien, 15.oktobrī, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) un Veselības ministrijas (VM) organizētās kampaņas „Mīli savu sirdi!” ietvaros tiks organizēta tiešsaistes diskusija „Kā atpazīt infarktu un citus sirds un asinsvadu slimību simptomus”.
Tiešsaistes diskusija no plkst. 14:00 – 15:00 būs vērojama SPKC (www.spkc.gov.lv) un VM (www.vm.gov.lv) interneta mājaslapās. To laikā eksperti kopīgi skaidros, kādas ir Latvijā izplatītākās sirds un asinsvadu saslimšanas un kā prast tās atpazīt savlaicīgi. Tāpat tiks pārrunāta arī ģimenes ārsta loma savlaicīgā sirds un asinsvadu slimību profilaksē un ārstēšanā. Īpaša uzmanība tiks veltīta miokarda infarktam, skaidrojot, kā atpazīt tā simptomus, kā pareizi rīkoties situācijās, kad ir aizdomas par infarktu un kāpēc nepieciešams nekavējoties vērsties pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.
Diskusijas dalībnieki:
Vilnis Dzērve, kardiologs, Latvijas Universitātes Kardioloģijas zinātniskā institūta vadošais pētnieks;
Līga Kozlovska, Latvijas Lauku Ģimenes ārstu asociācijas prezidente;
Aija Tipāne, kardiologs, NMP Operatīvās vadības centra dežūrārste;
Ilze Straume, SPKC Veselības veicināšanas departamenta Slimību profilakses nodaļas vadītāja.
Līdz tiešsaistes diskusijas sākumam ikviens interesents aicināts iesūtīt jautājumus, rakstot uz e-pastu: [email protected], kā arī www.draugiem.lv/sveiksunvesels
Informatīvās kampaņas „Mīli savu sirdi!” mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz nepieciešamību prast atpazīt sirds un asinsvadu slimību simptomus un savlaicīgi uzsākt ārstēšanos. SPKC atgādina, ka sirds un asinsvadu slimības (SAS) ir viena no nozīmīgākajām sabiedrības veselības problēmām gan Eiropas Savienībā, gan Latvijā – pie mums SAS joprojām ir galvenais nāves iemesls (55% gadījumu no visiem mirušajiem). Svarīgi apzināties, ka mūsu sirds un asinsvadu veselība ir atkarīga ne tikai no iedzimtības un ģenētiskiem faktoriem, bet, galvenokārt, no paradumiem un dzīvesveida, tāpēc profilakses pasākumiem, kā arī riska faktoru novēršanai ir būtiska nozīme šo slimību izplatības mazināšanā. Kā galvenie ietekmējamie riska faktori SAS slimību izplatībā ir minami – paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, nesabalansēts uzturs, aptaukošanās, pārmērīga alkohola lietošana un pastāvīgs stress.