Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Soda par slapju gultu un ļauj dzert alkoholu! Patiesība par sistēmas senioriem aprūpes namos 0

Aprūpes centros darba roku trūkst, tāpēc, lai kļūtu par sociālās aprūpes darbinieci, žurnālistei no LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” pūles nebija jāpieliek. Pusgadu strādājot trijos sociālās aprūpes centros – “Gaiļezers”, “Sloka” un “Ezerkrasti”, žurnāliste atklāj patiesību, kāda ir attieksme pret senioriem šajos centros.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Visās trīs izvēlētajās darba vietās sievieti uzreiz bija gatavi pieņemt darbā. Alga pirms nodokļu nomaksas 500 eiro. Eksperimenta veicējai ir 22 gadi, nav pieredzes līdzīgā amatā. Sākot strādāt, netika norādītas instrukcijas gadījumiem, ja sociālās aprūpes klients kļūst agresīvs vai neprognozējams.

Darbiniece jau tūliņ pēc stāšanās amatā nozīmēta nakts dežūrai nodaļā, kur vienas klientes veselības stāvoklis bija smags, bet darbiniecei nebija instrukciju, ko darīt, ja pēkšņi tas kļūtu kritisks.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Māsiņa man teica, ka viena no klientēm ir jāuzmana, jo viņa ļoti smagi elpo, viņa ir ļoti vājā stāvoklī. Bija aizdomas, ka viņa varētu pat nomirt tajā naktī. Es vienkārši nezinātu, ko iesākt tādā brīdī, jo man neviens nav stāstījis par tādiem momentiem,” atklāj sieviete.

LA.LV Aptauja

Vai esi saskāries ar nolaidību, vardarbību vai vienaldzību sociālās aprūpes centros?

  • Jā, esmu
  • Nē, neesmu
  • Man nav bijusi saskarsme ar sociālās aprūpes centriem

Žurnālistes novērotais liecina, ka klienti labprāt vēlētos pavadīt laiku aktīvi, doties elpot svaigu gaisu, arī spēlēt galda spēles, taču klientiem to lielākoties nepiedāvā un daudziem diena paiet gultā.

Savukārt daži klienti, kuriem nopietnas problēmas ar atmiņu, var brīvi pārvietoties pa apkaimi, daži pērk alkoholu un iedzer. Tas notiek nodaļā, kur personāls durvis slēdz ar čipiem.

“Lai dzer, ko viņiem vēl darīt?” kāda darbiniece slēptajā kamerā saka.

Valsts sociālās aprūpes centrs “Ezerkrasti” īpaši izceļas ar attieksmi pret klientiem, nodaļā, kur strādā žurnāliste, divas aprūpētājas pacientus soda par viņu veselības problēmām.

“No rīta būs sausa gulta, būs kafija!

Ej uz tualeti, tu esi kļuvusi nekaunīga, čurā biksēs! Lai tik staigā, būs mācība!” slēptajā kamerā ierakstīta saruna ar centra klientu.

Latvijas televīzijai zināms, ka viena no slēptajā kamerā ierakstīto sarunu dalībniecēm, zinot, ka nofilmēta raidījumā, uzrakstījusi atlūgumu.

Pēc Labklājības ministrijas sniegtajiem datiem, patlaban sociālās aprūpes centros kopumā dzīvo aptuveni 12 000 iedzīvotāju.

Pirmais šīs tēmas raidījums redzams LTV mājaslapā, nākamās divas pirmdienas tam sekos vēl divi raidījumi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.