13.Saeimas vēlēšanu norise 3.vēlēšanu iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, 06.10.2018.
13.Saeimas vēlēšanu norise 3.vēlēšanu iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, 06.10.2018.
Foto: LETA

Sociologs: Vēlētāju aktivitāte norāda uz lielu skaitu neizlēmušo 0

Vēlētāju aktivitāte 13.Saeimas vēlēšanās norāda uz lielu skaitu neizlēmušo, aģentūrai LETA norādīja tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra “SKDS” vadītājs Arnis Kaktiņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Kaktiņš vērsa uzmanību uz to, ka, par atskaites punktu ņemot 12.Saeimas vēlēšanas, nevarētu teikt, ka arī iepriekš vēlētāju aktivitāte bijusi īpaši augsta. Sociologs norādīja, ka tā vēlētāju daļa, kas arī iepriekš nav gājusi un piedalījusies vēlēšanās, ir salīdzinoši liela, tādēļ aktuālais jautājums ir, vai arī šoreiz tā attiecībā pret iepriekšējām vēlēšanām ir lielāka vai augstāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vairāku aptauju dati liecina ko savdabīgu, proti, pat īsi pirms vēlēšanām bija salīdzinoši ļoti liels neizlēmušo skaits. Ja skatās pēdējos SKDS priekšvēlēšanu tiešo interviju aptaujas datus par neizlēmušo skaitu un salīdzinot tos ar piecām iepriekšējām Saeimas vēlēšanām, šajās vēlēšanās neizlēmušo skaits bija nepārprotami lielāks,” sacīja Kaktiņš.

Eksperts skaidroja, ka, tuvojoties vēlēšanām, parasti neizlēmušo skaits sāk sarukt, tomēr šoreiz par septembrī neizlēmušo skaits bija pat pieaudzis, kas esot raksturojama kā ļoti netipiska situācija. “Tagad, liekot šo kopā ar salīdzinoši zemāko aktivitātes līmeni, iespējams, viss saliekas kopā, proti, izskatās, ka ļoti lielai daļai vēlētāju ir bijušas grūtības izdarīt savu izvēli un pieņemt lēmumu,” pieļāva sociologs.

Viņš norādīja, ka jēga iet uz vēlēšanām ir tikai tad, ja cilvēks spēj izvēlēties vienu vai otru biļetenu, taču, pēc visa spriežot, lielāks vēlētāju skaits, skatoties uz politiskajām partijām, vērojot debates un sekojot līdzi visam priekšvēlēšanu procesam, īsti nav spējuši pieņemt savu gala lēmumu.

Kaktiņam bija grūti skaidrot uz vēlēšanām neaizgājušo vēlētāju profilus, jo to vēl nepieciešams noskaidrot pēcvēlēšanu aptaujās. Savukārt skaidrojot iespējamo partijas “KPV LV” vēlētāja profilu, eksperts vērsa uzmanību, ka priekšvēlēšanu aptaujas rādījušas citādāku tendenci, nekā vēl pirms gada.

“Atšķirībā no tā, kā tas bija pirms gada, kad par “KPV LV” balsot gatavi bija liels vairākums salīdzinoši jaunu vīriešu, tad pēdējā pusgada laikā partiju sāka atbalstīt plaši iedzīvotāju slāņi. Cienījams atbalsts bija arī starp sievietēm un gados vecākiem cilvēkiem, kā arī krievvalodīgo vidū. No šauras auditorijas, pēdējā gada laikā partija iemanījās kļūt par teju visām sabiedrības grupām pieņemamu partiju,” teica Kaktiņš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.