Sociologs: Repše met izaicinājumu “Vienotībai” 0
Biedrība “Latvijas attīstībai”, visticamāk, pārtaps politiskajā partijā, un ar to ir mests izaicinājums “Vienotībai”, uzskata sociologs Aigars Freimanis.
Bijušā politiķa Einara Repšes (“Vienotība”) vadībā ir nodibināta biedrība “Latvijas attīstībai”, kurā ir arī uzņēmēji Olafs Berķis un Valērijs Belokoņs. Biedrības dibinātāju vidū ir arī “Vienotības” biedrs Rīgas domes deputāts Edgars Jaunups, no “Jaunā laika” izslēgtais Repšes līdzgaitnieks Dans Titavs, miljonāri Donāts Vaitaitis un Uldis Mierkalns, “Vienotības” priekšvēlēšanu kampaņas veidotājs Ainārs Ščipčinskis un aģentūras LETA valdes priekšsēdētāja vietnieks Agris Strautnieks, kā arī tiesību eksperte, bijusī Repšes padomniece Baiba Fromane.
Freimanis sarunā ar aģentūru BNS norādīja, ka neredz sabiedrībā pieprasījumu pēc jaunas partijas, taču vienlaikus ir apnikums no vecajām partijām.
“Interese par viņiem lielā mērā ir atkarīga no intereses neesamības par citiem, esošajiem. Politika ir palikusi diezgan garlaicīga, kas lielā mērā bija saistīts ar to, ka darba kārtību noteica aizdevēji. Tas varbūt ir tāds mazais sapnītis, ka tagad būs rīcībspējīga komanda.
Mana pirmā izjūta, paskatoties uz vārdiem, bija, ka tas ir izaicinājums “Vienotībai”. Ar pirmo triju cilvēku pieteikšanu ‒ Repše, Titavs, Jaunups. Mēģinājums aizsūtīt zivi Valdim Dombrovskim un Solvitai Āboltiņai, kā sūtīja itāliešu mafija,” izteicās sociologs.
Pēc Freimaņa teiktā, pašlaik brīvas nišas jaunai partijai īsti nav, taču Repšes dibinātā biedrība, kas varētu pārtapt partijā, varētu pretendēt uz vietu, ko ieņēma Tautas partija un LPP/LC.
“Ja ņemam to, kas saucas sabiedriskā doma, tādas skaidri redzamas brīvas nišas nav. Ja skatās, kas mums ir bijis līdz šim, jo nereti aizejošās partijas pēc sevi atstāj caurumus. Acīmredzot pretenzija varētu būt saistīta ar vietu, ko ilgstošā laika posmā ieņēma Tautas partija, kā arī LPP/LC. Ja paskatās tekstus, tas atsauc daudzas lietas atmiņā. Tas ir mēģinājums uzburt šo pašu nišu vēlreiz,” pastāstīja eksperts.
Tā esot arī tikai otrā reize, kad atklāti parādās uzņēmēji kāda topošā politiskā spēka veidošanas laikā. Turklāt daudzi no viņiem iepriekš bijuši “Jaunā laika” ziedotāji.
“Pirmo reizi tas bija “Parlabu Latviju”, kad uzņēmēji, kas ir retums, nāca uz politiskās skatuves, šī ir otrā reize. Esošajiem politiskajiem spēkiem tā ir zīme, ka kaut kas nenotiek, kā gribētos,” atzina Freimanis.
Taču viņaprāt, nozīme esot arī tam, ka partijas sāk finansēt no valsts budžeta un, lai gan summas nav lielas, tas ir pietiekami biroja uzturēšanai.