Var līdzēt ieradumu maiņa 0
■ Neizmanto ierīces pie galda, komunicējot, esot vannas istabā, tualetē vai gultā.
■ Ja viedierīci lieto kā modinātāju, katru rītu pirmo redzi telefona ekrānu. Varbūt atkal jānopērk modinātājpulkstenis?
■ Neizmanto ierīces un sociālos tīklus brīvdienās.
■ Pārbaudi sociālos tīklus, kad tam ir pamatots iemesls. Nereti tas notiek garlaicības vai pieraduma dēļ.
■ Pirms internetā publicē fotoattēlu vai ierakstu, centies izprast savus motīvus: vai gribu pierādīt, ka labi pavadu laiku? Tā vietā var parunāt ar draugiem. Var fotogrāfiju aizsūtīt tikai vecākiem vai draugiem, lai priecājas. Kad fotoattēlu ar skaistu notikumu publicē sociālajā tīklā, pats pārstāj par to priecāties, tā vietā gaida citu reakciju uz šo notikumu.
■ Noder, ja savas pārdomas izliek uz papīra.
■ Telefonā var mainīt iestatījumus – noņem notifikācijas, kas ikreiz izlec uz ekrāna, līdz ar to tās pastāvīgi neatgādinās ielūkoties.
■ Der izdzēst atkarību izraisošās aplikācijas un varbūt pat spēles. Ja jāveic kāds uzdevums darbā, šajā periodā internetu atslēdz.
Fotogrāfe Ieva Andrupe
Agrāk sociālos tīklus izmantoju bieži un tajos publicēju daudz personiska satura informācijas. Man bija ļoti svarīgi dalīties ar bildēm, kurās esmu kādā pasākumā kopā ar draugiem vai savu otro pusīti. Pienāca laiks, kad sapratu – gribu dzīvot sev, nevis citiem. Man nav vajadzīgs, lai apkārtējie redz katru manu soli – kur esmu, ar ko tiekos vai šķiros. Vēlos būt pašpietiekama.
No sociālajiem tīkliem izdzēsos. Lai justos labi, man nevajag citus, tāpēc nebija grūti palikt neziņā par to, ko interneta vidē dara mani paziņas.
Divi gadi, ko pavadīju bez sociālajiem tīkliem, bija pārdomu laiks, kad sevi pārkārtoju. Pārvācos uz Ventspils novadu, nodzīvoju tur gadu, sapratu, ka vēlos savu dzīvi saistīt ar fotomākslu. Sakrāju naudu pirmajai fotokamerai un fotografēju. Tad atskārtu, ka sociālie tīkli būtu ļoti noderīgi mana darba popularizēšanai. Ar interneta starpniecību sāku integrēties svešajā vidē. Izveidoju Facebook lapu, kur publicēju savus darbus. Tagad tas palīdz manam darbam.
Jau kādu pusgadu aizvien biežāk dalos arī tajā, kas notiek manā dzīvē, un tas, manuprāt, palīdz popularitātei. Atkal nākas pielāgoties sociālo tīklu absurdam. Tomēr cenšos to tvert vieglāk. Tagad, kad visur līdzi ir telefons, pieņemu, ka interneta vidē uzturos vēl biežāk nekā pirms pāris gadiem.
Protams, sociālie tīkli ir arī kaut kas pozitīvs. Facebook var pamanīt kādu interesantu pasākumu, nodarbi, ko vērts apmeklēt. Instagram aplikācijā smeļos iedvesmu no aktīviem cilvēkiem, kuri ir labā formā vai kuriem piemīt kāds talants. Dažkārt tas nokaitina, redzu – kāds skaisti zīmē, bet pašai ir slinkums apsēsties un attīstīt savas prasmes. Secinu, ka aktuāla problēma ir arī sevis salīdzināšana ar citiem. Tas var būt gan pozitīvi, jo motivē, gan ne tik labi, jo sāc sevi pārlieku kritizēt.
Sociālie tīkli man ir psiholoģisks eksperiments. Mēģinu saprast sevi, savas nepilnības, tās labot, iet līdzi laikam un uztvert visu vieglāk. Ja saprot, kā sociālie tīkli var sniegt labumu, tie var būt ļoti noderīgi un palīdz attīstīties.