Sociālie mediji un bērni: slēptās briesmas. Vai dalīšanās ar bērnu fotogrāfijām ir tik nevainīga, kā šķiet? 4

Nav viegls uzdevums būt vecākiem digitālajā laikmetā. Sociālie mediji, viedtālruņi un citas tehnoloģijas attīstās tādā tempā, kas, šķiet, ka tas notiek ātrāk, nekā aug mūsu bērni. Ne vienmēr ir skaidrs, kā tos izmantot droši – pat tad, ja nodomi ir vislabākie. Mūsdienās ir ļoti populāri dalīties ar bērnu fotogrāfijām sociālajos medijos. Lai gan tas var šķist nekaitīgs veids, kā dalīties ar laimīgiem mirkļiem, ir svarīgi apzināties, ka šāda rīcība var radīt neparedzētus riskus, vēsta “Unicef”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Pazīmes, ka tu patērē pārāk daudz olbaltumvielu 2
Krievijā trīskāršojušies “vārti uz elli”, kas var aprīt zemi un ciemus
Veselam
atbrīvoties no riebīgās “riepiņas” uz vēdera. Nosaukti 5 galvenie noslēpumi
Lasīt citas ziņas

Eksperte Steisija Steinberga skaidro: “Dalīšanās” nozīmē, ka vecāki publiski runā par saviem bērniem internetā. Tas var ietvert fotogrāfijas, stāstus, video vai citu informāciju, un bieži vien bērni nepiedalās lēmuma pieņemšanā par to, kas tiek publicēts.”

Kad mēs tiešsaistē dalāmies ar informāciju par saviem bērniem, neiesaistot viņus šajā lēmumu pieņemšanas procesā, mēs palaižam garām vērtīgu iespēju mācīt saviem bērniem pašiem pieņemt lēmumu par piekrišanu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kas vecākiem jāzina par bērnu attēlu un informācijas dalīšanos sociālajos medijos?

Ir divas lielas lietas, par kurām jāpadomā, kad runa ir par satura kopīgošanu par mūsu bērniem.

Kad vecāki dalās ar informāciju par saviem bērniem tiešsaistē, pastāv reālas briesmas, ka bērniem var tikt nodarīts kaitējums. Piemēram, nepazīstami cilvēki var mēģināt ar viņiem sazināties vai izmantot šo informāciju, lai viņus apdraudētu. Turklāt, mūsu kopīgotā informācija var tikt izmantota, lai veidotu detalizētus profilus par mūsu bērniem, kurus var izmantot dažādiem mērķiem, piemēram, mārketingam vai citiem nolūkiem. Šī informācija var ietekmēt mūsu bērnu dzīvi arī nākotnē.

Mūs satrauc iespēja, ka mūsu bērnu attēli var tikt izmantoti ļaunprātīgi. Piemēram, tos varētu viltot, lai izveidotu nepatiesus stāstus vai pat, lai izspiestu naudu. Arī pastāv risks, ka mūsu bērnu attēlus varētu izmantot, lai izveidotu negatīvas memmes, kas varētu izplatīties internetā un sabojāt mūsu bērnu reputāciju. Lai gan šādi gadījumi pagaidām ir reti, tehnoloģiju attīstība, piemēram, mākslīgais intelekts, padara šādus draudus arvien reālākus.

Kad mēs dalāmies ar informāciju par saviem bērniem tiešsaistē, neiesaistot viņus lēmumu pieņemšanā, mēs zaudējam vērtīgu iespēju parādīt viņiem, cik svarīga ir piekrišana.

Mēs varētu viņiem iemācīt, ka katram cilvēkam ir tiesības pašam izlemt, kāda informācija par viņu tiek publiskota.

Mēs ceram, ka mūsu bērni, kad paši kļūs par sociālo mediju lietotājiem, sapratīs privātuma nozīmi un nepublicēs mūsu attēlus bez mūsu atļaujas. Mēs vēlamies, lai viņi iemācītos cienīt arī savu vienaudžu privātumu un nepublicētu viņu attēlus bez viņu piekrišanas, jo tas ir svarīgi, lai uzturētu draudzīgas attiecības.

Ja mēs pārāk ātri rādām bērniem uzņemtās bildes, mēs varam viņiem atņemt iespēju pašiem atcerēties notikumus. Tāpēc mēs cenšamies būt klātesoši brīžos kopā ar bērniem, nevis uzreiz tos fotografēt. Mēs vēlamies, lai bērni patiešām izdzīvotu mirkļus, nevis tikai tos skatītos ekrānā.

Reklāma
Reklāma

Vecākiem jābūt uzmanīgiem, kāda informācija par bērniem tiek publiskota. Stāsti vai attēli, kas vecākiem šķiet smieklīgi, bērnam var šķist mulsinoši. Īpaši jāizvairās no attēliem, kur bērni ir nepietiekami apģērbti, jo šādas bildes var nonākt nepareizās rokās un tikt izmantotas ļaunprātīgi.

Būtu labi, ja mēs kopā ar bērniem pārrunātu, kā pieņemt lēmumus par to, ko drīkst dalīties sociālajos tīklos. Tāpat kā skolā mēs parādām savu risinājumu, arī šeit ir svarīgi, lai bērni saprastu, kāpēc kaut ko izvēlamies publiskot, bet ko labāk paturēt pie sevis. Tas palīdzēs viņiem kļūt atbildīgiem interneta lietotājiem.

Lai nodrošinātu bērnu drošību internetā, ir nepieciešams kopīgs darbs. Ne tikai vecākiem, bet arī valstij un interneta uzņēmumiem ir jāveic pasākumi, lai radītu drošāku vidi tiešsaistē. Ir netaisnīgi sagaidīt, ka vecāki vienmēr spēs sekot līdzi visām jaunākajām tehnoloģijām un to iespējamiem riskiem.

Atklāta saruna ar tuvajiem par bērnu privātumu ir ļoti svarīga.

Lai gan daudzi vēl tikai sāk apzināties šī jautājuma nozīmi, atceries, jo vairāk mēs runāsim par to, jo vieglāk būs panākt, lai mūsu bērnu privātums tiktu ievērots.

Vecāki var būt aktīvi un ierosināt izveidot skaidrus noteikumus par sociālo mediju izmantošanu skolās un citās organizācijās. Tā mēs varam kopīgi aizsargāt bērnu privātumu un kontrolēt, kāda informācija par viņiem tiek publiskota.

Pilnīgi droši dalīties ar informāciju par bērniem internetā nav iespējams. Svarīgi ir izvērtēt riskus un ieguvumus. Pirms kaut ko publicē, jāpadomā, kas redzēs šo informāciju, cik daudz informācijas tiek atklāts un vai tas varētu kādreiz kaitēt bērnam.

Mūsu bērni ir pirmā paaudze, kas uzaug, tā teikt, kopīgi. Mēs esam pirmā vecāku paaudze, kas bērnus audzina kopā ar sociālajiem medijiem, un tas ir grūti.

Bieži vien vecāki nenovērtē sava bērna digitālās pēdas nozīmi.

Ļoti ieteicams jau no aptuveni 9-10 gadu vecuma sākt regulāri kopā ar bērniem pārskatīt viņu sociālo mediju kontu saturu. Tas palīdzēs bērniem saprast, kāda informācija tiek par viņiem publiskota, un kāpēc ir svarīgi to regulāri pārskatīt. Bērni novērtēs, ka mēs viņus iesaistām šajā procesā un kopīgi meklējam risinājumus. Mēs visi esam pirmie, kas saskaras ar šiem izaicinājumiem, un kopīgi mācāmies, kā dzīvot ar sociālajiem medijiem.

LA.LV Aptauja

Vai mēdz dalīties ar savu bērnu fotogrāfijām sociālajos medijos?

  • Ļoti reti
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.