“Šobrīd Zaporižjas AES darbojas normāli,” tā paziņojusi reģionālās pārvaldes amatpersona 12
Krievijas spēku kontrolē esošā Zaporižjas atomelektrostacija (AES) šobrīd darbojas normālā režīmā, trešdien paziņoja Ņikopoles reģionālās administrācijas vadītājs Jevhens Jevtušenko.
“Šobrīd Zaporižjas AES darbojas normāli. Nav reģistrēta nekāda būtiska okupantu spēku un tehnikas pārvietošanās,” savā “Telegram” kanālā raksta Jevtušenko.
Ņikopole atrodas Dņepras upes labajā krastā, bet Zaporižjas AES – pretējā krastā.
Trešdienas rītā plkst.8 ūdens līmenis Zaporižjas AES dzesēšanas dīķī nav mainījies un pašlaik tas ir 16,56 metri.
Zaporižjas AES energobloki nedarbojas kopš 2012.gada septembra.
Kā vēstīts, otrdien ikvakara videouzrunā Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacīja, ka saskaņā ar Ukrainas izlūkdienestu datiem Krievija Zaporižjas AES ir “uzstādījusi priekšmetus, kas līdzīgi sprāgstvielām”.
“Iespējams, lai imitētu triecienu spēkstacijai. Varbūt viņiem ir kāds cits scenārijs. Bet jebkurā gadījumā pasaule to redz,” teica Ukrainas prezidents.
Iepriekš Ukrainas bruņotie spēki brīdināja par “iespējamu provokācijas gatavošanu Zaporižjas elektrostacijas teritorijā tuvākajā laikā”.
Pēc to rīcībā esošās informācijas, uz trešā un ceturtā reaktora ārējā jumta esot novietoti “ārēji priekšmeti, kas līdzīgi sprāgstvielām”.
“To detonācijai nevajadzētu sabojāt energoblokus, bet tie var radīt iespaidu par apšaudi no Ukrainas puses,” teikts paziņojumā, brīdinot, ka Krievija par to izplatīs dezinformāciju.
Par to, ka Maskava varētu būt iecerējusi provokācijas, liecina Krievijas valsts atomenerģijas korporācijai “Rosatom” ģenerāldirektora padomnieka Renata Karčaas otrdien teiktais, ka šonakt Ukrainas armija mēģināšot uzbrukt Zaporižjas AES, izmantojot augstas precizitātes ieročus un trieciendronus. Karčaa arī apgalvoja, ka Ukrainas bruņotie spēki kodolspēkstacijai došot triecienu ar raķeti “Točka-U”, kurai būšot ar radioaktīvajiem atkritumiem pildīta kaujas galviņa.
Bažas par Eiropas lielāko AES, kas ir valdījušas visu Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā laiku, ir saasinājušās pēc tam, kad pagājušajā mēnesī krievi uzspridzināja Kahovkas hidroelektrostacijas aizsprostu, kas nodrošināja arī kodolstacijas dzesēšanai nepieciešamo ūdeni.
Zaporižjas AES savulaik nodrošināja 20% no Ukrainas elektroenerģijas patēriņa un turpināja darboties Krievijas iebrukuma pirmajos mēnešos arī pēc tam, kad martā to okupēja Krievijas karaspēks, taču septembrī elektroenerģijas ražošana tika pārtraukta.
Neviens no AES sešiem padomju laikos būvētajiem reaktoriem vairs neražo elektrību, bet AES joprojām ir pieslēgta elektrotīklam, kas tai nepieciešams reaktoru dzesēšanai.