Iepriekš vienmēr imunitātes stiprināšanai tiek uzsvērts lietot C vitamīnu, bet, lai izvairītos no saslimšanas, īpaši smagas saslimšanas ar Covid-19, ir svarīgs tieši D vitamīns, RīgaTV 24 raidījumā “Dr.Apinis” atklāj Gunta Vīlere, Intensīvās terapijas un neatliekamās palīdzības speciāliste.
Pasaulē pieejami arvien vairāk datu, cik smaga norit Covid-19 saslimšana ar zemu D vitamīna līmeni organismā. “Ja līmenis ir zem 40 ng/ml – tas jau vairs nav veselīgs līmenis, normāls līmenis ir līdz 38, bet zem 40 pie Covid-19 ir riskanti,” viņa turpina.
Ja D līmenis organismā ir mazāk par 10 ng/ml – tas ir līmenis, kas noteikts slimniekiem reanimācijā, kuri cīnās par savu dzīvību.
“Galvenais ir uzturēt D vitamīnu organismā normālā līmenī, tas vai nu jāpārbauda ar asins analīžu palīdzību vai jāsāk lietot profilaktiski.
Par D vitamīnu ir daudz rakstīts, tas labi iedarbojas pret turberkolozes saslimšanu, pret pulmonoloģiskām saslimšanām un daudz ko citu,” Vīlere skaidro.
D vitamīns veicina gan šūnu līmenī imunitāti, gan vispārējo reakciju uz imunitāti.
Ir veikti pētījumi, par to, cik liela D vitamīna deva jāuzņem, lai nekaitētu veselībai un noskaidrots, ka “viss, kas ir zem 100 000 internacionālām vienībām (SV), tas ir ļoti droši un mūsu iespēju robežās ir 4000 SV, kas ir vidējais daudzums vitamīnos. Latvijā tas būtu katru dienu jālieto visiem, jo saules stari šajos platuma grādos nespēj nodrošināt D vitamīnu pietiekoši,” Intensīvās terapijas un neatliekamās palīdzības speciāliste iesaka.