“Šobrīd pasaulē ir globāla veselības krīze!” Nav vienotības par vakcīnu patentu aizsardzības apturēšanu 3
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāji neformālā sanāksmē Portugālē nedēļas nogalē apliecināja interesi par ASV ierosinājumu apturēt intelektuālā īpašuma aizsardzību Covid-19 vakcīnām, taču vairāki no viņiem apšaubīja, ka tas sekmētu šo vakcīnu ražošanas kāpumu pasaulē.
Covid-19 vakcīnu patentu aizsardzības jautājums nonāca sanāksmes darba kārtībā pēc tam, kad ASV mainīja līdzšinējo nostāju un ierosināja apturēt šo patentu aizsardzību. Vairākām ES valstīm paužot atbalstu šai idejai, citas apšaubīja, ka tā atrisinātu vakcīnu trūkuma problēmu īstermiņā vai vidējā termiņā.
“Galvenais strīda jautājums vakcīnu solidaritātei ir devu sadale,” sacīja Francijas prezidents Emanuels Makrons, piebilstot, ka “100 procenti ASV saražoto Covid-19 vakcīnu paliek šajā valstī”. Viņaprāt, jautājums par tehnoloģijas nodošanu, kas vajadzīga vakcīnu ražošanai, ir aktuālāks par vakcīnu patentu aizsardzības atcelšanu.
Spānijas premjerministrs Pedro Sančess pievienojās šādam vērtējumam, uzsverot, ka vissvarīgākā ir tehnoloģijas nodošana un vakcīnu ražošanas veicināšana pasaulē. Viņš apsveica Vašingtonas paziņojumu, bet sacīja, ka uzskata patentu apturēšanu vien par “nepietiekamu”.
Indija un Dienvidāfrika oktobrī ierosināja uz laiku apturēt intelektuālā īpašuma tiesības ar Covid-19 saistītai medicīnas tehnoloģijai, bet rietumvalstis atturīgi uzņēma šo ierosinājumu. Patentu aizsardzības atcelšana ļautu nabadzīgākām valstīm ražot zāles, kas parasti tiek izstrādātas bagātākās valstīs, tomēr ražošanas apjoma palielināšanai būtu vajadzīgi vairāki mēneši.
ES, kuru kā vienotu bloku Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO) pārstāv Eiropas Komisija, tagad jāmēģina vienoties par kopīgu nostāju. EK prezidente Urzula fon der Leiena ir norādījusi uz bloka gatavību apspriest šo ideju, bet nav paudusi atbalstu tai.
Itālija un Polija ir paudušas atbalstu ASV ierosinājumam, bet ES politiskais un ekonomiskais smagsvars Vācija ir izrādījusi stingru pretestību tam. Vācijas kanclere Angela Merkele pauda bažas par patentu tiesību apturēšanu un sacīja, ka tehnoloģiski attīstītā Ķīna no zināšanām par vakcīnām varētu gūt lielāku labumu nekā jaunattīstības valstis.
ASV prezidenta Džo Baidena ierosinājums apturēt intelektuālā īpašuma aizsardzību Covid-19 vakcīnām ir sadusmojis to izstrādātājus, kas spēja piegādāt dzīvības glābjošās devas rekordātrā laikā. Baidena priekšlikums nepaātrinās vakcīnu ražošanu un ir vērtējams plašākā kontekstā kā viņa administrācijas mēģinājums apliecināt globālu līderību, atzīmē aģentūra “The Associated Press”.
Pirms Baidena lēmuma atbalstīt vairāku citu valstu izteiktos aicinājumus apturēt Covid-19 patentu aizsardzību vairākas nedēļas administrācijas iekšienē noritēja intensīvas diskusijas. Baidens jau priekšvēlēšanu kampaņas laikā bija izteicies par šādu nodomu, taču viņa padomniekiem bija domstarpības, kā izbeigt pandēmiju un vienlaikus atjaunot ASV globālo ietekmi pēc prezidenta Trampa laikā ieturētās protekcionisma nostājas.
Eksperti atzīst, ka labākajā gadījumā būs vajadzīgs vismaz gads, lai sāktu kādas jaunas vakcīnas ražošanu, un panākt vienošanos par Covid-19 patentu apturēšanu PTO var izrādīties neiespējami. Īpaši sarežģīta ir uzņēmumu “Pfizer” un “Moderna” mRNA vakcīnu izgatavošana, jo tajās ir vairāki simti komponentu.
Pirms dažām dienām firma “Pfizer” paziņoja, ka šogad prognozē ieņēmumus no vakcīnu ražošanas 26 miljardu dolāru apmērā un aptuveni septiņu miljardu dolāru peļņu. Peļņas kritums mazinātu investoru ieinteresētību ieguldīt naudu inovācijās, ko neaizsargā patenti, atzīmē izdevums “The Economist”. Tirgū varētu parādīties patentēto zāļu viltojumi, mudinot cilvēkus atturēties no vakcinēšanās.
“Šobrīd pasaulē ir globāla veselības krīze, un ārkārtas apstākļi Covid-19 pandēmijas laikā prasa veikt ārkārtas pasākumus,” paziņojusi ASV pārstāve tirdzniecības jautājumos Ketrina Tai.
Analītiķi atzīmē, ka viņa iepriekš informēja par prezidenta Baidena priekšlikumu arī farmācijas firmu pārstāvjus, kuri pauduši bažas par kaitējumu ASV ražotājiem. “Ķīnas Komunistiskās partijas pārstāvis jau ir apsveicis šo prezidenta Baidena dāvanu,” izteicies Republikāņu partijas senators no Arkanzasas štata Toms Kotons.