11. novembra krastmala Rīgā pie Daugavas.
11. novembra krastmala Rīgā pie Daugavas.
Foto: Lita Millere/LETA

Šobrīd Latvijā novērota slikta gaisa kvalitāte. Vai tas ir bīstami? 59

Latvijā ir pasliktinājusies gaisa kvalitāte, jo valstī ilgstoši saglabājies silts, sauss laiks bez nokrišņiem, un no dienvidaustrumu puses vakar, 16. septembrī, ieceļojis piesārņojums. Tā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) sniegtā informācija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Piesārņojumu rada PM10 cieto daļiņu nonākšana Latvijā. “Lielākoties tie ir putekļi no stepju reģioniem Ukrainā un Krievijā, kā arī nepilnīgas sadegšanas materiāli no mežu ugunsgrēkiem šajās valstīs, arī Baltkrievijā,” norāda LVĢMC pārstāvis.

Kā stāsta eksperts, šo stepju putekļu nonākšana Latvijas gaisa telpā no dienvidaustrumiem rudens mēnešos ir bieža parādība. Gluži tāpat kā pavasaros virs Latvijas var manīt Sahāras putekļu mākoņus (tā tas bija arī šogad, aprīļa sākumā).

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai sliktā gaisa kvalitāte ir bīstama veselībai?

“Drīzāk nē, jo PM10 diennakts robežlielums 50µg/m3 tikai nedaudz tika pārsniegts, tomēr paaugstināta riska iedzīvotāju grupām būtu ieteicams padomāt par āra aktivitāšu ierobežošanu,” skaidro centra pārstāvis.

Paaugstināta riska grupās ietilpst cilvēki, kuri ir pakļauti paaugstināta gaisa piesārņojuma līmeņa iedarbībai, cilvēki, kas slimo ar astmu vai kādu hronisku obstruktīvu plaušu slimību, kā arī grūtnieces, jaundzimušie, bērni vecumā līdz 13 gadiem un cilvēki vecumā virs 65 gadiem, kuri slimo ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām.

Foto: LVĢMC
Foto: LVĢMC

Eksperti tagad norāda, ka kvalitāte uzlabojas. “Mainoties vēja virzienam vai citiem meteoroloģiskajiem apstākļiem, gaisa kvalitāte atkal pamazām uzlabojas,” norāda centrā.

Gaisa kvalitātes indekss (GKI) tiek mērīts, ņemot vērā šo cieto daļiņu vidējo slīdošo koncentrāciju diennakts laikā. GKI šobrīd joprojām dažās stacijās ir viduvējs līdz slikts, jo vakar putekļu daļiņas bija paaugstinātā koncentrācijā, bet šobrīd jau ir normas robežās.

LVĢMC arī informē, ka uzzināt par gaisa kvalitāti var Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā, spiežot uz sadaļas “Gaisa kvalitāte”. Tur dati ar jaunāko informāciju tiek atjaunoti ik stundu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.