Šobrīd ir labākais laiks pārbaudīt ādas veselību un ārstēties. Kam pievērst uzmanību? 0
36,6 °C konsultante
ANNA BĒRZIŅA,
Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe, veneroloģe
Sākoties rudenim, jāpārbauda ādas veselība, jo dažkārt pat šķietami nekaitīga kārpa var slēpt kaut ko veselībai bīstamu. Jebkuru aizdomīgu veidojumu vajadzētu parādīt speciālistam, nevis noņemt pašam vai atstāt bez ievērības. Tieši gada tumšākais laiks ir piemērots jebkura jaunveidojuma likvidēšanai.
Forma, krāsa, izmērs
“Pastāv labdabīgi un ļaundabīgi ādas veidojumi, kas var būt kopš dzimšanas vai radušies dzīves laikā. Jebkādas pārmaiņas, ko var saskatīt vai just, nevajadzētu atstāt bez ievērības, un tās jāparāda ārstam,” iesaka dermatoloģe Anna Bērziņa.
Par aizdomīgu var uzskatīt veidojumu, kam mainījusies forma, krāsa un izmērs. Varbūt līdz šim tas bijis plakans, bet pēkšņi daļa vai viss izskatās piepacelts, čūlo, asiņo. Iespējamas arī subjektīvas sūdzības – nieze, kņudēšana, sāpes.
Konkrētās pazīmes attiecināmas ne tikai uz dzimumzīmēm vai nēvusiem, bet arī pārējiem ādas veidojumiem, tostarp papilomām, seborejas keratozēm, kārpām, moluskiem, asinsvadu veidojumiem, piemēram, hemangiomām vai tā dēvētajiem portvīna traipiem.
Iedzimtības loma
Katrs veidojums rodas kaut kādu iemeslu dēļ, tomēr liela loma ir iedzimtībai. Tendence veidoties dzimumzīmēm parasti tiek pārmantota, un liels to skaits palielina risku dzīves laikā. Arī hemangiomu veidošanās izskaidrojama ar iedzimtību. Kārpas un moluskus gan izraisa vīrusi.
Riska faktors ir arī gaiša āda. Vēl jāņem vērā, ka ultravioletais starojums var mainīt esošos veidojumus un radīt jaunus, tomēr, dzīvojot prātīgi, no saules iespējams izvairīties.
Katram veidojumam ir savas iecienītās vietas un provocējošie faktori. Ja tas atrodas ķermeņa vietā, kur tiek regulāri traumēts, piemēram, ar krūštura lencīti, apkaklīti vai bikšu jostu, labāk doties pie speciālista un ādas veidojumu noņemt.
Būtisks arī vecums
Iedzimtie ādas veidojumi ir kopš dzimšanas, bet citi var rasties agrā bērnībā vai pusaudžu vecumā. Pēc 50 gadu vecuma jaunām dzimumzīmēm rasties nevajadzētu, tāpēc tām jāpievērš pastiprināta uzmanība.
Grūtniecības laikā, mainoties hormonālajam fonam, var mainīties dzimumzīmju izskats un rasties jaunas. Ja ir pazemināta imunitāte, var parādīties pārragotie veidojumi – kārpas un seborejas keratozes. Tomēr grūtniecības laikā veidojumus noņemt neiesaka.
Konsultācija nepieciešama vienmēr
Ja ādas veidojumu ir daudz, ir grūti izsekot, vai un kā tie mainās. Šim nolūkam noder digitālā dermaskopija, kas ir precīzs un nesāpīgs diagnostikas veids, ar ko iespējams noteikt precīzu diagnozi, turklāt bez ķirurģiskas iejaukšanās. Speciālā apgaismojumā un pietuvinājumā var saskatīt pazīmes, kas ar aci nav redzamas. Dermaskops ir savienots ar datoru, tādējādi uzņemto attēlu iespējams digitāli saglabāt un salīdzināt ar nākamajiem izmeklējumiem.
Dažkārt cilvēks ārsta apmeklējumu uzskata par nevajadzīgu un ir pārliecināts, ka konkrētais veidojums jālikvidē. “Tomēr vispirms nepieciešama ārsta konsultācija, jo tā ir puse no veiksmīgas ārstēšanas. Turklāt nereti atnāk izmeklēt pašam šķietami aizdomīgu ādas laukumu, bet ārsts pārbaudes laikā pamana citu, daudz nevēlamāku veidojumu,” uzsver speciāliste.
Pašārstēšanās var būt bīstama
“Daudzi visus ādas veidojumus dēvē par dzimumzīmēm, kārpām vai pumpām. Mēdz ārstēties paši, izmantojot aptiekā pieejamos bezrecepšu medikamentus. Tomēr vispareizāk būtu katru aizdomīgu veidojumu parādīt speciālistam. Pašārstējoties, piemēram, ar skābi apstrādājot dzimumzīmes, tās tiek sakairinātas, jutīgākās vietās uz sejas un kakla var pat palikt rētas. Pat ja kārpai līdzīgs veidojums redzams tipiskā vietā, uz plaukstas vai pēdas, tas var būt kaut kas cits, piemēram, bezpigmenta melanoma. Tas, protams, ir visbēdīgākais variants, bet tā mēdz notikt,” brīdina dermatoloģe.