“Šobrīd dārgāki paliek pat ledusskapji,” ekonomists dod padomu, ar ko inflācijas laikā iedzīvotājiem jārēķinās 15
“Šobrīd dārgāki paliek pat ledusskapji,” ekonomists dod padomu, ar ko inflācijas laikā iedzīvotājiem jārēķinās.
“Notika šī gada otrajā pusē pilnīgi trakas lietas pasaulē, īpaši Eiropas enerģētikas tirgū, visādas nelaimīgas sakritības – nelīst lietus, nepūš vējš, mazi gāzes krājumi no pagājušās ziemas. Tas viss sakrita un parādījās liels cenu lēciens,” TV24 raidījumā “Preses klubs” komentāru sniedz Luminor ekonomists Pēteris Strautiņš.
Viņš gan uzskata, ka šis cenu lēciens visdrīzāk būs īslaicīgs.
“Nākamā gada pašās beigās būs inflācija kopējam cenu grozam, tikpat labi ļoti ticama enerģijas deflācija tajā brīdī, elektrībai es teiktu gandrīz noteikti,” viņš uzskata.
Par enerģijas cenām cilvēki sliktās ziņas jau ir saņēmuši, kāpēc vēl varētu notikt inflācijas pakāpšanās no 6%, kas bija oktobrī, uz vairāk nekā 7%, tur ietekme vairāk izpaužas uz cenām, kas mēdz būt stabilas.
Enerģijas un pārtikas cenas mēdz staigāt augšā un lejā, ekonomists skaidro, tagad redzams pasaulē, ka sāk kāpt cenas precēm, kuru cenas iepriekš bijušas stabilas, pat ilglaicīgi lejupejošas, piemēram, ledusskapjiem un televizoriem.
“Tagad viņu cenas pieaug, jo pasaules ekonomikā ir mazāks pieprasījums pakalpojumiem, jo tie ir ierobežoti un ir mežonīgs pieprasījums pēc precēm un to pieprasījumu nevar apmierināt, tāpēc mēs redzam inflāciju preču kategorijās, kur tā veselu mūžību nav bijusi,” Strautiņš ar nožēlu atzīst.