Snoudenam iesaka pieņemt Venecuēlas piedāvājumu 0
Ietekmīgais Krievijas parlamenta deputāts Aleksejs Puškovs mudinājis Edvardu Snoudenu nevilcināties un pieņemt Venecuēlas politiskā patvēruma piedāvājumu, informē ziņu aģentūra “Associated Press”.
Mikroblogošanas vietnes “Twitter” kontā Puškovs ierakstījis: “Venecuēla gaida Snoudena atbildi. Šī, iespējams, ir viņa pēdējā iespēja saņemt politisko patvērumu.” ASV apskatnieki spriež, ka Puškova komentāri liecina par Krievijas vēlmi pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no bijušā ASV Nacionālās drošības aģentūras (NSA) analītiķa, kurš Maskavas Šeremetjevas lidostas tranzīta zonā aizvadījis jau sešpadsmit dienas.
Tikmēr Venecuēlas ārlietu ministrs Eluass Haua apstiprinājis, ka viņa valsts vēl nav sazinājusies ar Snoudenu. Bijušais NSA darbinieks vairs nevar ceļot tālāk, jo Savienotās Valstis anulējušas viņa pasi. Haua pastāstījis, ka tuvākajā laikā sazināsies ar Krievijas amatpersonām, lai apspriestu Snoudena situāciju.
Venecuēlai ir nepieciešams Snoudenam izsniegt ceļošanai derīgus dokumentus, lai Snoudens varētu pamest Šeremetjevas lidostu. Turklāt problēmas varētu radīt arī Snoudena nokļūšana līdz Venecuēlai. Visticamākais, viņam vispirms nāksies lidot no Maskavas uz Kubas galvaspilsētu Havanu. Tiesa, Kuba Snoudena lietā nav ieņēmusi viennozīmīgu nsotāju. Turklāt šajā reisā lidmašīnas šķērso kā Eiropas, tā ASV gaisa telpas. Iepriekš Austrijas galvaspilsētā Vīnē tika nosēdināta Bolīvijas prezidenta Evo Moralesa lidmašīna, jo pastāvēja aizdomas, ka uz tās klāja atrodas Snoudens.
Par spīti sarežģījumiem ar patvēruma meklēšanu Snoudens nedēļas nogalē turpināja publiskot slepenu informāciju par ASV izlūkdienestiem. Kā liecina nesen presē publiskotā informācija, NSA spiegošanā sadarbojas ar citu rietumvalstu valdībām. Vācijas izdevumam “Der Spiegel” Snoudens izteicies, ka NSA spiegi atrodas “gultā kopā ar vāciešiem un vairumu citi rietumvalstu”. Pēc viņa teiktā, sadarbība ar citām valstīm tiek organizēta tādā veidā, lai šīs valstis varētu “norobežot savus politiskos līderus,” gadījumā, ja nāktu atklātībā, “cik ļoti tie pārkāpj globālo privātumu,” skaidrojis Snoudens.