Foto-Sils publicitāte

Sniega tīrīšana ir ļoti smags darbs. Kas ir izdevīgāk – sniega pūtēju pirkt vai īrēt? 0

Rokas instrumenti ir pats lētākais un laikietilpīgākais veids, kā mājās notīrīt sniegu. Sniega lāpstas un ledus cirtņa pacilāšana, kā arī smiltiņu pakaisīšana ir jauks ģimenes ziemas darbiņš ar nosacījumu, ka piemājas teritorija ir maza.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Ja pagalma teritorija ir lielāka vai saimniekam sagādā baudu izmantot mehanizāciju, noderēs sniega pūtējs, kas padarīs dzīvi interesantāku. Latvijas tirgū ir pieejami daudzi motorizēto sniega pūtēju modeļi – Stiga, Husqvarna, McCulloch, WolfGarden, Zongsthen, Al-Ko, Honda vai Texas. Apmēram vienādam cenu līmenim atbildīs arī kvalitāte.

Sniega pūtēja efektivitāti nosaka tā apstrādājamās virsmas platums un jauda. To komforta pakāpe atšķiras. Ir sniega pūtēji ar elektrisku padevi vai benzīna dzinēju, stumjami un pašgājēji, ar riteņiem un ķēdēm, ar vienu šneku vai dubultšneku. Sniega pūtēji var būt atsevišķi vai pievienojami dārza traktoram. Ir sniega pūtēji, kas apstrādā svaigu irdenu sniedziņu, ir jaudīgi sniega pūtēji, kas sagrauž ledu, tomēr visi sniega pūtēji slikti funkcionē slapjā sniegā, jo tas neganti ķep.

CITI ŠOBRĪD LASA

Universālā tehnika
Sniega pūtējus var montēt arī uz dārza traktoriņa vai raidera, kurus dārza darbiem izmanto arī vasarā. Šāda kombinācija ieteicama, ja tīrīšanas platība ir tik liela, ka pat ar sniega pūtēju tā jātīra ilgu laika sprīdi. Traktoram pievienojamie sniega novākšanas agregāti dalās sniega pūtējos un sniega lāpstās. Papildu lāpstai vai pūtējam, iespējams, nāksies iegādāties riteņu atsvarus un pretslīdes ķēdes, kas uzlabo riteņu saķeri. Tomēr ķēdes var skrāpēt bruģi. Šāds sniega novākšanas variants ir piemērots, ja jātīra garāks piebraucamais ceļš, jo traktora pārvietošanās ātrums ir lielāks. Piedevām sniega arkla vai lāpstas darba platums ir vismaz metrs, turpretī mobilajiem sniega pūtējiem tas sasniedz 53 – 76 cm. Pašas sniega lāpstas cena ir, sākot no 180 eiro, savukārt šādas pakāpes sniega pūtēja cena ir no 1700 līdz 2300 eiro, klāt ir jāpieskaita atsvaru un sniega ķēžu cena no 240 līdz 360 eiro. Ja sniega novākšanas tehniku uzstāda uz dārza traktora, jārēķinās ar sarežģītu un ilgstošu darbu, kas prasa tehniskas dotības. Tāpēc labāk ir uzticēt šo darbu speciālistam, kas garantēs pareizu un precīzu agregāta darbību. Iegādājoties sniega pūtēju, specializētajos dārza preču veikalos pircējam ir tiesības pieprasīt šādu pakalpojumu.

Speciālā tehnika
Ar speciālo sniega pūtēju var tikai tīrīt sniegu, toties mobilais sniega pūtējs ir manevrēt spējīgāks. Tas dod lielas priekšrocības, strādājot grūtāk pieejamās vietās, piemēram, privātmāju pagalmos. Arī uzglabāšanas ziņā mobilais sniega pūtējs būs daudz kompaktāks. Cenas mobilajiem sniega pūtējiem ir no 400 līdz 5100 eiro. Sniega pūtēji kā atsevišķi mehānismi ir daudzveidīgi. Mazām tīrāmām platībām nopērkami vienpakāpes elektriskie sniega pūtēji ar mazu darba platumu. Vienpakāpes – tas nozīmē, ka sniegu vāc un aizmet viena pūtēja detaļa – šneks. Elektriskajiem līdzīgi ir ar benzīna motoru darbināmi, nelieli vienpakāpes pūtēji. Ar tiem apieties var ikviens, tomēr tie noder tikai svaigi uzkritušam irdenam sniedziņam. Vieglie vienpakāpju sniega pūtēji bieži ir stumjami ar roku spēku. Piemēram, tāds ir elegantais Stiga elektriskais sniega pūtējs ST 1145 E, ar kuru būs patīkami strādāt gan kungiem, gan dāmām un kas Silā izmaksā 159 eiro.

Foto-Sils publicitāte

Lielākā daļa no sniega pūtējiem ir divpakāpju. Tas nozīmē, ka sniega vākšanai un ārā mešanai ir atsevišķi mehānismi. Šneks griežas un vāc sniegu uz vidu, bet propelleris aizmet sniegu prom.  Mešanas attālums dažādiem modeļiem svārstās no aptuveni 5 līdz 15 metriem, kas atkarīgs no modeļa un no sniega veida – mikls vai svaigs. Sniega pūtējiem ir dažādu jaudu motori, līdz pat 8kW benzīna dzinējiem. Liela smaga sniega daudzumu attīrīšanai jāizvēlas divpakāpju pūtējs ar vismaz 4,7 kW jaudu un robota metāla sniega arklu. Šie aparāti ir aprīkoti ar gaitas mehānismu, kas atvieglo darbu. Sniega pūšanas virziens un attālums ir maināms un var būt pat līdz 10 metriem.  Jaudīgākajiem sniega pūtējiem ir iespēja mainīt braukšanas virzienu, izmantojot uz rokturiem izvietotās sviras un tā atvieglojot agregāta manevrēt spēju. Regulējams mešanas augstums un virziens, neapstādinot gaitu, ieekonomē laiku, ja sniegu tīra lielās platībās.
“Piemēram, Husqvarna ST 230P speciāli radīts privātmāju īpašniekiem, kuriem nepieciešams jaudīgāks sniega metējs, kas no sniega spēj attīrīt lielākas platības. Pateicoties regulējamam sliežu augstumam, ar to iespējams tīrīt sniegu biezumā no 10 līdz 30 cm no dažāda veida virsmām. Tam ir jaudīga divpakāpju urbja/ lāpstiņriteņa sistēma ar augstu izmešanas kapacitāti. Lielākam komfortam domāts regulējams rokturu augstums, vēl no ekstrām jāpiemin frikcijas diska transmisija vienmērīgākai darbībai, kā arī apsildāmie rokturi, LED lukturi un elektriskais starteris darbam visos laikapstākļos,” stāsta Egils Bērziņš, “Sils ” Dārza un meža tehnikas centra mazumtirdzniecības vadītājs.

Reklāma
Reklāma

Jāatceras, ka lielākajai daļai pūtēju nepatīk slapjš, viegli salīpošs sniegs. Tādēļ tīrīšanu ieteicams sākt no rīta, kamēr saulīte sniegu nesāk kausēt. Salam pieņemoties, sniegs atkal ļoti labi klausīs pūtējiem. Izņēmums gan varētu būt mazie vienpakāpes pūtēji, kuri tad gan varētu pildīt šo darbiņu negribīgi. Gan traktoram, gan mobilajam sniega pūtējam ir nepieciešamas regulāras tehniskās apkopes – eļļas maiņa, gaisa filtra maiņa, eļļas filtra maiņa u.c. Tādēļ pirms tehnikas iegādes izvērtējiet, vai nākotnē tai būs pieejams kvalitatīvs garantijas un pēcgarantijas serviss, kā arī rezerves daļas! “Tā kā Latvijas ziemās bieži vairāk līst nekā snieg, vērts padomāt par tehnikas izīrēšanu no specializētajiem uzņēmumiem. Iespējams, tas būs labāks risinājums nekā ilgi glabāt tehniku šķūnī, un var gadīties, ka kādu lietainu ziemu to vispār neizmantos. Traktoriņa ar šķūri īre kopā ar visu operatoru izmaksā ap 20 eiro stundā,” stāsta Reinis Akermanis, SIA “MinTrakTeh” valdes loceklis.

Tāpēc izdomājiet kārtīgi – pirkt savu vai tomēr labāk īrēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.